Skocz do zawartości
  • 0

Nikon Action 10x50 - uszkodzony okular


Matheo_89

Pytanie

Niestety ostatnio podczas dużego podmuchu wiatru na Śnieżce przewrócił się statyw z Nikonem i upadł na kamienie. Nikon uderzył prawym okularem i okular się przekrzywił na gwincie i zblokował - nie mogę kręcić. Obraz w lewym układzie bez zmian - jest git. Obraz w prawym niestety już nieostry. Już wstępnie zagadałem Marcin_G i zasugerował, że można by sprzedać na części do guiderów. Trochę jednak sentyment chwyta, bo to pierwszy sprzęt, w którym zobaczyłem pierwsze eMki, Księżyc, Jowisza z księżycami....

 

Na sekundy przed przewróceniem statywu:

 

image.png

 

Przekrzywiony okular w gnieździe:

 

20220529_173453.jpg

 

20220529_173500.jpg

 

Tak jak napisałem - nie mogę kręcić tym okularem, ale nie próbowałem też tego na siłę, bojąc się o dalsze uszkodzenie gwintu, czy co tam w ogóle w środku może być... Jak wg Was, nie ma szans na naprawę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Soczewki ok. Dobra, zdjąłem gumę z prawego okularu (nawiasem mówiąc była przyklejona na klej, więc to było w zasadzie oderwanie gumy ;) ). Następnie na siłę obróciłem okular, w jedną, potem w drugą. Obraca się ciężko, ale chyba coś się geometrycznie wyrównało dzięki temu bo udało mi się uzyskać ostry obraz :D W zasadzie niemal idealny, taki jak przed wypadkiem, może dosłownie minimalnie ruszona kolimacja, ale nawet na mój standard do zaakceptowania :) Niestety upadek na Śnieżce miał jeszcze jedną konsekwencję, zerwał się częściowo gwint mocowania do adaptera i w efekcie wymaga dłuższej śruby od strony adaptera, aby starczyło do przykręcenia. Standardowy adapter który mam (ten klasyczny metalowy, polecany) ma jednak za krótką śrubę i już nie wystarcza. Ale z ręki nadal mogę używać tego Nikona więc pół sukcesu jest.

 

Brak opisu.

 

Brak opisu.

 

Brak opisu.

 

Brak opisu.

 

Brak opisu.

 

Brak opisu.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.