Jump to content

Problem z tiltem


 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Czołem! Od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej odległości matrycy do flattenera. W moim ostatnim zdjęciu zauważyłem, że gwiazdy w narożnikach nie wyglądają tak jak powinny przy nieprawidłowym ustawieniu odległości (gwiazdy różnią się w każdym z narożników). Więc podejrzewam że mam tilt/ugięcie. Ostatnio nawet regulowałem drawtube fokusera przy pomocy kolimatora i to mam ogarnięte (kolimator w wyciąg i plamka lasera idealnie trafia w środek na końcu tuby). No więc problem jest gdzieś w między fokuserem, a kamerą.

 

Setup jest taki:
 

asi1600 --- koło filtrowe --- tilter (skręcony na 0) --- flattener/reducer --- złączka (serwisastro) --- fokuser

Teraz pare zdjęć na potwierdzenie mojej tezy że problem jest tilt (no i może odległość też, ale to później się poprawi, najpierw tilt).

1. Stack 19h w klatkach po 5min (wyraźnie widać że cała lewa vs. prawa strona jest przekoszona):

tilt_cale.thumb.jpg.5a38fcab616b278e3040e6bf58b91d61.jpg

 

2. Pomierzony tilt w ASTAP powyższego zdjęcia:
tilt_diagram.thumb.jpg.2cc38d89e8aa2bb4e5264ae3165d0f48.jpg

 

3. Mozaika wycinków (lewa strona za daleko, prawa za blisko):
tilt.jpg.5746bc082be3c990b459548f2f80e307.jpg

 

4. I moim zdanie, najciekawsza rzecz, flat, krzywy flat:
tilt_flat.thumb.jpg.3b863cc14fb569e71c3552f1caa1ef88.jpg

 

5. Jeszcze kilka screenów z CCD Inspectora (wyniki aspect map/ratio mają spoko wyniki ale na wykresie i tak coś widać):
tilt_ccd_pomiary.jpg.134f3b9f126802cfeb70f9d2dac8495f.jpg

 

tilt_ccd_pomiary_2.jpg.a2a5c761e000fae97b47c25cb8051e3e.jpg

 

tilt_ccd_pomiary_3.thumb.jpg.c923465e9194bf8f1f5b075e2465aa08.jpg

 

6. Matryca w ASI jest tak ustawiona:
matryca.thumb.jpg.4fd5f912ddbc80e5a6e2dcb81ffa6708.jpg

 

 

TEZA:

To jest tilt bo widać to już po gwiazdach, ale już mega potwierdzeniem jest to jak wygląda flat.

 

 

Edited by beny
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Przede wszystkim sprawdź, czy przy różnych ustawieniach teleskopu błąd pozostaje taki sam. Może się okazać, że masz elastyczny wyciąg czy inny element i grawitacja Ci gnie wszystko w stronę środka planety. Obróć także kamerą o 180 st. bez zmiany położenia teleskopu i zobacz, czy błąd się "odwróci".

Edited by Herbert West
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał:

Nie mierzymy ostrości na stacku. Wszelkie pomiary optyki dokonujemy na pojedyńczej klatce!

Wyniki z CCD Inspectora były mierzone z kilku zaznaczonych klatek. Wynik z ASTAPa był robiony właśnie na stacku

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Herbert West napisał:

Przede wszystkim sprawdź, czy przy różnych ustawieniach teleskopu błąd pozostaje taki sam. Może się okazać, że masz elastyczny wyciąg czy inny element i grawitacja Ci gnie wszystko w stronę środka planety. Obróć także kamerą o 180 st. bez zmiany położenia teleskopu i zobacz, czy błąd się "odwróci".

Mam to właśnie w planach. Ale co mnie dziwi to jak wygląda flat. Robiłem go gdzie teleskop był pionowo więc nic teoretycznie nie powinno ciągnąć w żadną ze stron.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ależ nierówny flat = nieprawidłowa kolimacja, to naturalne :-) Wyobraź sobie stożek światła. Przy prawidłowym ustawieniu toru optycznego oś stożka powinna padać dokładnie na środek detektora. Jeżeli tak nie jest, będziesz miał nierównego flata. Nadto, jeżeli matryca jest pochylona, to zaświetlone przez stożek pole nie będzie takie samo po każdej stronie, nawet jeżeli oś stożka pada wprost na geometryczne centrum matrycy. Ja wykorzystuję nierówne flaty do diagnozy błędów kolimacji. Są zaskakująco czułe, jeżeli odpowiednio rozciągniesz flata i obetniesz histogram z lewej. 

Edited by Herbert West
Link to comment
Share on other sites

Jasne, potrafię sobie wyobrazić ten stożek i jak to w ogólności "działa". A przyczepiłem się tego flata bo tutaj odrazu widać że jest nierówno oświetlony więc jest gdzieś ugięcie. Natomiast analizując obraz gwiazdowy możemy też wywnioskować czy mamy dobrą odległość flattenera od matrycy. A tak, na flacie odrazu wychodzi jak ten stożek światła pada. Tak to rozumuje ;)

Link to comment
Share on other sites

Sądzę, że najpierw powinieneś "wyprostować" tor optyczny a na końcu regulować odległość od flattenera. Może spróbuj wykonać prostowanie bez flattenera?

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Herbert West napisał:

Sądzę, że najpierw powinieneś "wyprostować" tor optyczny a na końcu regulować odległość od flattenera.

I dokładnie taki mam plan. Wyciąg fokusera mam już wyprostowany więc teraz muszę wyprosotwać ten tilt, a na końcu jak będę miał "równomierne oświetlenie" to zacznę walkę z odległością flattenera. 

 

4 minuty temu, Herbert West napisał:

Może spróbuj wykonać prostowanie bez flattenera?

Też gdzieś na to wpadłem przeglądając forum. Rozumiem że mam dążyć do tego żeby zniekształcone gwiazdy bez flattenera wyglądały tak samo we wszystkich rogach.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Jeżeli wszystko będzie proste, to powinieneś mieć takie same aberracje w każdym rogu, czy też- w równej odległości od centrum. A bez flattenera choćby dlatego, że eliminujesz jedną niewiadomą z równania, więc o wiele łatwiej będzie zidentyfikować źródło problemu.

Edited by Herbert West
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.