Skocz do zawartości

Problem z tiltem


beny

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem! Od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej odległości matrycy do flattenera. W moim ostatnim zdjęciu zauważyłem, że gwiazdy w narożnikach nie wyglądają tak jak powinny przy nieprawidłowym ustawieniu odległości (gwiazdy różnią się w każdym z narożników). Więc podejrzewam że mam tilt/ugięcie. Ostatnio nawet regulowałem drawtube fokusera przy pomocy kolimatora i to mam ogarnięte (kolimator w wyciąg i plamka lasera idealnie trafia w środek na końcu tuby). No więc problem jest gdzieś w między fokuserem, a kamerą.

 

Setup jest taki:
 

asi1600 --- koło filtrowe --- tilter (skręcony na 0) --- flattener/reducer --- złączka (serwisastro) --- fokuser

Teraz pare zdjęć na potwierdzenie mojej tezy że problem jest tilt (no i może odległość też, ale to później się poprawi, najpierw tilt).

1. Stack 19h w klatkach po 5min (wyraźnie widać że cała lewa vs. prawa strona jest przekoszona):

tilt_cale.thumb.jpg.5a38fcab616b278e3040e6bf58b91d61.jpg

 

2. Pomierzony tilt w ASTAP powyższego zdjęcia:
tilt_diagram.thumb.jpg.2cc38d89e8aa2bb4e5264ae3165d0f48.jpg

 

3. Mozaika wycinków (lewa strona za daleko, prawa za blisko):
tilt.jpg.5746bc082be3c990b459548f2f80e307.jpg

 

4. I moim zdanie, najciekawsza rzecz, flat, krzywy flat:
tilt_flat.thumb.jpg.3b863cc14fb569e71c3552f1caa1ef88.jpg

 

5. Jeszcze kilka screenów z CCD Inspectora (wyniki aspect map/ratio mają spoko wyniki ale na wykresie i tak coś widać):
tilt_ccd_pomiary.jpg.134f3b9f126802cfeb70f9d2dac8495f.jpg

 

tilt_ccd_pomiary_2.jpg.a2a5c761e000fae97b47c25cb8051e3e.jpg

 

tilt_ccd_pomiary_3.thumb.jpg.c923465e9194bf8f1f5b075e2465aa08.jpg

 

6. Matryca w ASI jest tak ustawiona:
matryca.thumb.jpg.4fd5f912ddbc80e5a6e2dcb81ffa6708.jpg

 

 

TEZA:

To jest tilt bo widać to już po gwiazdach, ale już mega potwierdzeniem jest to jak wygląda flat.

 

 

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdź, czy przy różnych ustawieniach teleskopu błąd pozostaje taki sam. Może się okazać, że masz elastyczny wyciąg czy inny element i grawitacja Ci gnie wszystko w stronę środka planety. Obróć także kamerą o 180 st. bez zmiany położenia teleskopu i zobacz, czy błąd się "odwróci".

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał:

Nie mierzymy ostrości na stacku. Wszelkie pomiary optyki dokonujemy na pojedyńczej klatce!

Wyniki z CCD Inspectora były mierzone z kilku zaznaczonych klatek. Wynik z ASTAPa był robiony właśnie na stacku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Herbert West napisał:

Przede wszystkim sprawdź, czy przy różnych ustawieniach teleskopu błąd pozostaje taki sam. Może się okazać, że masz elastyczny wyciąg czy inny element i grawitacja Ci gnie wszystko w stronę środka planety. Obróć także kamerą o 180 st. bez zmiany położenia teleskopu i zobacz, czy błąd się "odwróci".

Mam to właśnie w planach. Ale co mnie dziwi to jak wygląda flat. Robiłem go gdzie teleskop był pionowo więc nic teoretycznie nie powinno ciągnąć w żadną ze stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nierówny flat = nieprawidłowa kolimacja, to naturalne :-) Wyobraź sobie stożek światła. Przy prawidłowym ustawieniu toru optycznego oś stożka powinna padać dokładnie na środek detektora. Jeżeli tak nie jest, będziesz miał nierównego flata. Nadto, jeżeli matryca jest pochylona, to zaświetlone przez stożek pole nie będzie takie samo po każdej stronie, nawet jeżeli oś stożka pada wprost na geometryczne centrum matrycy. Ja wykorzystuję nierówne flaty do diagnozy błędów kolimacji. Są zaskakująco czułe, jeżeli odpowiednio rozciągniesz flata i obetniesz histogram z lewej. 

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, potrafię sobie wyobrazić ten stożek i jak to w ogólności "działa". A przyczepiłem się tego flata bo tutaj odrazu widać że jest nierówno oświetlony więc jest gdzieś ugięcie. Natomiast analizując obraz gwiazdowy możemy też wywnioskować czy mamy dobrą odległość flattenera od matrycy. A tak, na flacie odrazu wychodzi jak ten stożek światła pada. Tak to rozumuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że najpierw powinieneś "wyprostować" tor optyczny a na końcu regulować odległość od flattenera. Może spróbuj wykonać prostowanie bez flattenera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Herbert West napisał:

Sądzę, że najpierw powinieneś "wyprostować" tor optyczny a na końcu regulować odległość od flattenera.

I dokładnie taki mam plan. Wyciąg fokusera mam już wyprostowany więc teraz muszę wyprosotwać ten tilt, a na końcu jak będę miał "równomierne oświetlenie" to zacznę walkę z odległością flattenera. 

 

4 minuty temu, Herbert West napisał:

Może spróbuj wykonać prostowanie bez flattenera?

Też gdzieś na to wpadłem przeglądając forum. Rozumiem że mam dążyć do tego żeby zniekształcone gwiazdy bez flattenera wyglądały tak samo we wszystkich rogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystko będzie proste, to powinieneś mieć takie same aberracje w każdym rogu, czy też- w równej odległości od centrum. A bez flattenera choćby dlatego, że eliminujesz jedną niewiadomą z równania, więc o wiele łatwiej będzie zidentyfikować źródło problemu.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.