Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka dla początkującego


arson33

Pytanie

Witam wszystkich. Jaką polecicie lornetkę do obserwacji m. in. M31 dla początkującego? Pytanie do osób, które miały okazję zaobserwować i śmiało mogą polecić dany sprzęt. Czy może jednak lepszy będzie teleskop? Aczkolwiek skłaniałbym się ku lornetce. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam:)

Podrzucę tutaj lornetkę z osobistego doświadczenia - Voyager II 10x50 WA od Delta Optical --->https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-voyager-ii-10x50-wa?q=Voyager+II&from=listing ( oferta z oficjalnego sklepu ). Obserwowałam nią już Księżyc i gromady otwarte, niestety Andromedy jeszcze nie chociaż widok w niej na pewno będzie niesamowity. Wrzucam symulacje widoku z podobnej lornetki z Stellarium. Sprzęt ma dobre specyfikacje, jest lekki i dodatkowo nadaje się nie tylko do astronomii. Cena również ok, chociaż kiedy ją kupowałam było sporo niższa;). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jest też film o niej ---> https://www.youtube.com/watch?v=0O9rNhL8-Io&feature=emb_imp_woyt albo z strony oficjalnej sklepu. Jeśli nie ten model, inne z Delta Optical też powinny się nadawać. Mam nadzieję że trochę pomogłam:D

P.S Ostatnio pojawił się na forum nowy wpis o tematyce Andromedy;) - 

 

Udanych obserwacji!:astronom:

Milena :)

 

IMG_20220823_222012.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, arson33 napisał:

Jaką polecicie lornetkę

 

Jeśli określisz swój budżet, to łatwiej będzie nam coś doradzić, co mogłoby spełnić Twoje oczekiwania. Napisz też, czy chciałbyś obserwować z ręki (tutaj mowa o mniejszych i lżejszych lornetkach, dających większe pole widzenia i mniejsze powiększenie) czy korzystając ze statywu (lornetki większe, mniejsze pole i większe powiększenie).

 

Ogólnie taki standard do obserwacji astronomicznych to lornetka o aperturze 50mm (np. 10x50) lub 70mm (15x70). Ale natkniesz się także na takie jak 7x50 czy chociażby 20x80 i większe.

 

Różnice w obrazie danego obiektu, uzyskiwane przez różne lornetki możesz zasymulować np. na tej stronce:

https://astronomy.tools/

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.