Skocz do zawartości
  • 0

Newton 150/750 - okular do planet ~500 zł


Szaniu

Pytanie

Hej, hej, hej,

 

Szukam obecnie okularu lub dwóch okularów planetarnych do mojego 150/750 w okolicach 500 zł/sztuka przy założeniu, że sklepowe. Obecnie posiadam kitowce 25mm, 10mm oraz kitowego Barlowa 2x. Dodatkowo uzupełniłem sobie kolekcję o ES 82/11. 

 

Myślę teraz o czymś 4mm lub 6mm. Tutaj pierwsze pytanie czy jest sens się tak rozdrabniać? Te 6 mm, które bardziej rozważam jaką to drugą opcje dodatkową, chętnie testowałbym z Barlowem. Teoretycznie ten teleskop powinien to dźwignąć.. 

 

Co do podstawowego wyboru - Czy mieliście styczność z tym Vixenem? https://deltaoptical.pl/okular-vixen-slv-4-mm-1-25-quot?from=listing Wiem, że ten mów SW 150/750 jest dosyć popularny więc pewnie ktoś posiada może doświadczenie z innymi 4mm? 

 

Generalnie nie widzę ogromu wyboru obecnie w necie więc może przeszukam również giełdę.

 

Okulary będą sporo patrzyły przez balkon gdyż mam dobry widok ma południe i obecne tam teraz planety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
30 minut temu, mkowalik napisał:

 

Jeszcze raz odsyłam do poradnika Janusza Płeszki

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

 

 

 

 

Ale tam przecież napisał Janusz, że do planet ŹW 0,8mm, to dla teleskopu o aperturze 150mm daje powiększenie 187x.

Pisał tam też, że jego zdaniem 0,7mm to minimalna źrenica do jakiej schodzi, a to daje uwaga 214x. Przeczytaj Kolego jeszcze raz te jego opisy?

Edytowane przez oicam
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minutes ago, oicam said:

Ale tam przecież napisał Janusz, że do planet ŹW 0,8mm, to dla teleskopu o aperturze 150mm daje powiększenie 187x.

Pisał tam też, że jego zdaniem 0,7mm to minimalna źrenica do jakiej schodzi, a to daje uwaga 214x. Przeczytaj Kolego jeszcze raz te jego opisy?

 

Racja, ale najczęściej trafisz na warunki w których nawet użycie 6mm okularu w tym teleskopie pokaże Ci falującą tarczę planety i wszelkie sugestie, że do wyraźniejszego zobaczenia szczegółów na tarczy wystarczy zakup okularu o małej ogniskowej (dającej minimalne powiększenie 150x), rozczarują osobę, która ten okular kupiła.

 

Mam taki teleskop i z doświadczenia wiem, że:

- najczęściej używanym planetarnym okularem w tym teleskopie jest okular o ogniskowej nie mniejszej niż 8mm.

- kitowy 10mm z  kitowym Barlowem 2x też daje ładne obrazy, jeśli są bardzo dobre warunki atmosferyczne (rzadko) i położenie planety podczas obserwacji

- bardzo rzadko był sens używania okularu LVW 3,5mm.

- odbiór obrazu poprawia użycie filtru podbijającego kontrast np. Moon&Skyglow Baadera

 

Okulary NLV Vixena są bardzo wygodne w obserwacji. 

 

Jeśli bierzesz pod uwagę efekt/koszt w obserwacji planet to rozważ zakup tuby Newtona 150/1200, w której obrazy planet będa ładniejsze niż w 150/750 ze względu na mniejszą dyfrakcję na LW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 hours ago, oicam said:

Bo on powinien kupić dwa okulary, na lepszy i gorszy seeing, to jest oczywiste. Jeżeli kupi tylko np 8 mm to co Autor wątku zobaczy na takim Jowiszu?

Do planet powinien kupić dedykowaną tubę , bo świętego grala w postaci tego jedynego okularu do planet do tubki 150/750 nie odkryje :), a jak kupi okular i go hobby wciągnie to i tak się skończy w pewnym momencie kupnem telepa pod planety :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.