Skocz do zawartości
  • 0

Newton 150/750 - okular do planet ~500 zł


Szaniu

Pytanie

Hej, hej, hej,

 

Szukam obecnie okularu lub dwóch okularów planetarnych do mojego 150/750 w okolicach 500 zł/sztuka przy założeniu, że sklepowe. Obecnie posiadam kitowce 25mm, 10mm oraz kitowego Barlowa 2x. Dodatkowo uzupełniłem sobie kolekcję o ES 82/11. 

 

Myślę teraz o czymś 4mm lub 6mm. Tutaj pierwsze pytanie czy jest sens się tak rozdrabniać? Te 6 mm, które bardziej rozważam jaką to drugą opcje dodatkową, chętnie testowałbym z Barlowem. Teoretycznie ten teleskop powinien to dźwignąć.. 

 

Co do podstawowego wyboru - Czy mieliście styczność z tym Vixenem? https://deltaoptical.pl/okular-vixen-slv-4-mm-1-25-quot?from=listing Wiem, że ten mów SW 150/750 jest dosyć popularny więc pewnie ktoś posiada może doświadczenie z innymi 4mm? 

 

Generalnie nie widzę ogromu wyboru obecnie w necie więc może przeszukam również giełdę.

 

Okulary będą sporo patrzyły przez balkon gdyż mam dobry widok ma południe i obecne tam teraz planety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Hej,

ja do swojego SW 150/750 N kupiłem ortho 4mm - teraz niestety podrożał i już znacznie powyżej 500zł. Tak czy siak do planet polecam 4mm, mam też okular 6mm i daje on ciut za małe powiększenie a z barlowem za duże, w szczególności że masz kitowego barlowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 hours ago, Szaniu said:

Hej, hej, hej,

 

Szukam obecnie okularu lub dwóch okularów planetarnych do mojego 150/750 w okolicach 500 zł/sztuka przy założeniu, że sklepowe. Obecnie posiadam kitowcty

 

Co do podstawowego wyboru - Czy mieliście styczność z tym Vixenem? https://deltaoptical.pl/okular-vixen-slv-4-mm-1-25-quot?from=listing Wiem, że ten mów SW 150/750 jest dosyć popularny więc pewnie ktoś posiada może doświadczenie z innymi 4mm? 

 

Generalnie nie widzę ogromu wyboru obecnie w necie więc może przeszukam również giełdę.

 

Okulary będą sporo patrzyły przez balkon gdyż mam dobry widok ma południe i obecne tam teraz planety. 

 

6mm to okular na tylko dobry seeing i nie użyjesz go zbyt często. 4mm to zdecydowanie za dużo do tego teleskopu. Lepiej kupić 7 lub 8mm. SLV będzie dobry. Dokup sobie filt Sky and Moon Baddera, ładnie podbija kolory na planetach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, mkowalik napisał:

 

4mm to zdecydowanie za dużo do tego teleskopu. Lepiej kupić 7 lub 8mm. 

Aj aj aj, to mi teraz namieszałeś. 4mm za dużo pod względem już nieużytecznego powiększenia? Czytałem już kilkukrotnie, że ludzie takie polecali - jak i kolega @kozamxpowyżej. Już bardziej nawet chciałem się tylko tu upewnić :D. Będę wdzięczny za wytłumaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minutes ago, Szaniu said:

Aj aj aj, to mi teraz namieszałeś. 4mm za dużo pod względem już nieużytecznego powiększenia? Czytałem już kilkukrotnie, że ludzie takie polecali - jak i kolega @kozamxpowyżej. Już bardziej nawet chciałem się tylko tu upewnić :D. Będę wdzięczny za wytłumaczenie. 

 

Więc źle Ci polecali.

 

Poczytaj to.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=4317

 

Jest dokładnie tak jak mówię. Najczęściej używanymi okularami do planet w tym teleskopie były u mnie LVW 8mm, kitowy 10mm i 11mm ES.  Kup sobie dobre 8mm, a jak będzie dobry seeing to wsadzisz barlowa do 10mm kita i też będzie ładnie + dobry filtr do podbicia kolorów.

 

 


 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Szaniu napisał:

Myślę teraz o czymś 4mm lub 6mm.

 

Hej! Jeśli działasz na Opolu, to możemy spróbować się kiedyś wieczorem ustawić na jakiejś miejscówce. Mam SWA-58 6mm, to mógłbyś sobie przymierzyć. Jeśli nie interesuje Cię ten konkretny okular, to ewentualnie zobaczysz jak twój sprzęt radzi sobie ze szkiełkiem o takiej ogniskowej.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, mkowalik napisał:

Bardzo Ci dziękuję. Otworzyło mi to nieco oczy.

 

8 godzin temu, Mc ślimack napisał:

 

Hej! Jeśli działasz na Opolu, to możemy spróbować się kiedyś wieczorem ustawić na jakiejś miejscówce.

Napiszę PW :)

 

 

Kontynujac temat. Przeglądam DO i wybrałem dwa modele i jeszcze bardzo proszę o poradę czy któryś wybór jest dobry:

 

https://deltaoptical.pl/okular-tele-vue-plossl-8-mm-1-25-quot?from=listing 

 

Lub taki bardziej kombajn na przyszłość, który jak mam nadzieję dobrze by sprawdzał się przy astrofoto z moim Newtonem:

 

https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-8-mm-2-1-25-quot?from=listing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygodnymi i dobrymi do tego teleskopu okularami są SLV Vixena (lub używane NLV), a docelowymi to LVW. Dają świetne pole i wygodnie się nimi obserwuje. Wygodę obserwacji potraktuj jako bardzo ważne kryterium przy zakupie, bo nieraz są takie okulary że trudno ustawić oko żeby złapać dobry obraz , albo po pierwszym spojrzeniu w kiepski okular odrzuci Cie od teleskopu, więc lepiej dozbierać i kupić porządny okular (może  być używany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mkowalik napisał:

Wygodnymi i dobrymi do tego teleskopu okularami są SLV Vixena (lub używane NLV), a docelowymi to LVW. 

Wybrałem te dwa powyższe z uwagi na Twoja sugestie 8mm. Slv nie ma z taką ogniskową, ewentualnie 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

JA na twoim miejscu kupił bym jakiś zoom. Poużywasz przynajmniej będziesz wiedział jaka ogniskowa będzie dla ciebie ok. Sam żałuję, że nie zacząłem od zooma tylko ts hr 6mm. Leży i się kurzy a w wyciągu najczęściej ląduje zoom baadera. Tak po prawdzie w gso 8 to może 3  noce w roku się nadają na takie duże powiększenia do reszty lepszy jest zoom .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Z4k napisał:

Tak po prawdzie w gso 8 to może 3  noce w roku się nadają na takie duże powiększenia

 

Ale pewnie jeśli nie na planetki, to do rozbijania podwójnych będzie OK?

 

Ps: widzę, że wątek regionalny nam się tu zrobił ?

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krótkie okulary (najlepiej ze sporym polem) powinno się posiadać jak nie do planet to do rozbijania gromad kulistych.

Ja posiadam takowe i nie używam ich trzy razy w roku, tylko na każdej sesji obserwacyjnej a staram się obserwować w każdy pogodny weekend.

 

Edytowane przez PQS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja się zgadzam, że duże pole jest fajne i  stałki są lepsze od zoomów ale zoomy mają tę niezaprzeczalną zaletę, że można sobie płynnie dopasować powiększenie do warunków, a tego żaden okular stałoogniskowy nie zapewni. Zresztą to pole w baaderze nie jest wcale jakieś bardzo małe tak od 16mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo wszystkim dziękuję za podpowiedzi. Reasumując polecacie 4, 6, 7, 8 i zoomy ?. Fajnie byłoby mieć to wszystko ale niestety wybiorę na początek jeden.

 

Cóż, pomyślę jeszcze trochę i na pewno coś w tym tygodniu zakupie ?. Jeśli oczywiście ktoś ma jeszcze jakieś porady to chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Szaniu napisał:

Bardzo wszystkim dziękuję za podpowiedzi. Reasumując polecacie 4, 6, 7, 8 i zoomy ?. Fajnie byłoby mieć to wszystko ale niestety wybiorę na początek jeden.

 

Cóż, pomyślę jeszcze trochę i na pewno coś w tym tygodniu zakupie ?. Jeśli oczywiście ktoś ma jeszcze jakieś porady to chętnie poczytam.

Fakt że wizualowcem nie jestem to mogę Ci jeszcze troszkę zamieszać ? Ja jak swojego SW150/750 kupowałem to została mi polecona taka parka Vixen5mm oraz 12mm - i kupiłem oba i fajnie się sprawdzają , tak jak koledzy pisali filtr moon and skygloow się przydaje i to nie tylko do obserwacji ale również do astrofotografii. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

potrzebujesz okular planetarny czyli dający źrenicę wyjściową poniżej 1 mm, a to oznacza ogniskowe mniejsze niż 5 mm. Planetarny, a nie DS-owy więc wszystkie konstrukcje wielosoczewkowe i szerokokątne odpadają (LVW czy ES 82*). Newton 150/750 to nie jest planetarny wymiatacz więc jeśli dodasz okular słabo skorygowany na osi i często obarczony aberracją chromatyczną to efekt będzie mizerny. Okulary zoom mają zwykle ogniskowe w granicach 8-24 mm czyli dużo powyżej wymaganych 5 mm. Jeśli zoom to 3-6 mm, a takich jest mało, a zwłaszcza planetarnych (ja takiego nie znam bo Nagler to okular DS-owy)

 

orciaki czy Plossle o takich ogniskowych są skrajnie niewygodne więc pozostają okulary z odsuniętą źrenicą typu lantanów Vixena, TMB Planetary, Pentax XF, Celestron X-Cell LX i podobne. Ogniskowe w zakresie 3-5 mm. Poniżej 3 mm nie schodź, a powyżej 5 mm za wiele nie zobaczysz na planetach, które są coraz wyżej więc ich obserwacje w dużych powiększeniach będą łatwiejsze

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.09.2022 o 19:43, kozamx napisał:

Jeżeli obserwujesz też DSy to warto pomyśleć nad kupnem ES 6,7/82

Absolutnie odradzam do planet ten okular ze względu na duże odblaski i konieczność osiowego patrzenia na jasne obiekty, bo fasoluje. Do DS są one natomiast naprawdę dobre, szczególnie tych słabszych.

Niestety nie wiem co polecić w tej kwocie. Miałem Baader ortho 6mm i nie mogłem go tolerować ze względu na odległość źrenicy od szkła.

Morpheuse są świetne do planet i do DS, komfortowe, ale ponad 2x droższe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na Jowiszu przeważnie używam ES 8.8 z filtrem OIII optolonga, daje zielony zafarb ale świetnie kontrastuje układy chmur, jak są warunki to ES 5,5 (62) też z filtrem bo światłosiła poniżej f5.

Mam też BCO 6mm jest spoko, ale żeby było wow to nie powiem, z dobsonem ta dziurka od klucza to trochę katorga ale z teleskopem na paralaktyku z mikroruchami będzie lepiej.

Zaskakująco dobrze sprawdza się na planetach plossl starguidera 7.5mm który kupiłem jeszcze do sw130/900, wygodniejszy od BCO ale w porównaniu do Es tez nie powala.

Ja bym celował w okulary o których napisał ZbyT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Raz jeszcze wszystkim dziękuję za wypowiedzi. Ostatecznie zdecydowałem się na ten zoom hyperion z ogniskowymi 8-24. Poczytałem też na jego temat na zagranicznych forach i ma fantastyczne opinie. W zestawie jest również Barlow 2,25 więc będę mógł przetestować duże powiększenia i zobaczyć jak w nich czuje się mój teleskop :). Wyszło trochę więcej niż zakładałem ale cóż... jaram się i czekam na pogodę :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 9/6/2022 at 1:05 AM, ZbyT said:

potrzebujesz okular planetarny czyli dający źrenicę wyjściową poniżej 1 mm, a to oznacza ogniskowe mniejsze niż 5 mm. Planetarny, a nie DS-owy więc wszystkie konstrukcje wielosoczewkowe i szerokokątne odpadają (LVW czy ES 82*). Newton 150/750 to nie jest planetarny wymiatacz więc jeśli dodasz okular słabo skorygowany na osi i często obarczony aberracją chromatyczną to efekt będzie mizerny. Okulary zoom mają zwykle ogniskowe w granicach 8-24 mm czyli dużo powyżej wymaganych 5 mm. Jeśli zoom to 3-6 mm, a takich jest mało, a zwłaszcza planetarnych (ja takiego nie znam bo Nagler to okular DS-owy)

 

 

Polecaj dalej.....oglądanie planet powyzej powiększeń 125x w tym teleskopie to sadomasochizm. Raz, że najczęściej warunki nie pozwolą na takie powiększenia, a dwa to powiększenie rozdzielcze tego teleskopu wynosi 65x!, a nie 165x. Od powerowania liczba detali nie przyrasta, a obraz staje się mniej kontrastowy. Najgorszą możliwą rzeczą jest polecanie mało doświadczonym obserwatorom okularów o małych ogniskowych i robienie im nadziei, że jak kupią taki okular, ewentualnie barlowa to nagle zobaczą cuda i dziwy na tarczy planety.

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, mkowalik napisał:

 

Polecaj dalej.....oglądanie planet powyzej powiększeń 125x w tym teleskopie to sadomasochizm. Raz, że najczęściej warunki nie pozwolą na takie powiększenia, a dwa to powiększenie rozdzielcze tego teleskopu wynosi 65x!, a nie 165x. Od powerowania liczba detali nie przyrasta, a obraz staje się mniej kontrastowy. Najgorszą możliwą rzeczą jest polecanie mało doświadczonym obserwatorom okularów o małych ogniskowych i robienie im nadziei, że jak kupią taki okular, ewentualnie barlowa to nagle zobaczą cuda i dziwy na tarczy planety.

Ciekawe, miałem kiedyś SW 130/900 i powiększenia x150 nie były problemem.

Problem będzie sprawiała światłosiła teleskopu w czym zapewne pomogą filtry.

Edytowane przez PQS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mkowalik napisał:

 

Polecaj dalej.....oglądanie planet powyzej powiększeń 125x w tym teleskopie to sadomasochizm. Raz, że najczęściej warunki nie pozwolą na takie powiększenia, a dwa to powiększenie rozdzielcze tego teleskopu wynosi 65x!, a nie 165x. Od powerowania liczba detali nie przyrasta, a obraz staje się mniej kontrastowy. Najgorszą możliwą rzeczą jest polecanie mało doświadczonym obserwatorom okularów o małych ogniskowych i robienie im nadziei, że jak kupią taki okular, ewentualnie barlowa to nagle zobaczą cuda i dziwy na tarczy planety.

 

aż odechciewa się komentować ale trzeba sprostować te rewelacje bo jeszcze ktoś uwierzy

 

poczytaj sobie koleżko na temat obserwacji planetarnych, zapoznaj się z definicją powiększenia rozdzielczego oraz poczytaj o irradiacji. Jak już dojdziesz do wniosku, że powiększenie rozdzielcze nie ma nic wspólnego z obserwacją planet (chodzi tam o obserwacje gwiazd podwójnych i to pod warunkiem posiadania doskonałego wzroku). Ponadto powiększenie rozdzielcze jest powiększeniem minimalnym pozwalającym na rozdzielenie gwiazd podwójnych, a w praktyce używamy powerów 2-3 razy większych (nawet jeszcze większych). Gdy dojdziesz do tego, że irradiacja nie ułatwia ale wręcz utrudnia dostrzeżenie szczegółów na tarczach planet przy małych powiększeniach to wtedy przejdź do praktyki i sam sprawdź jak jest

 

obserwacje planetarne robi się zazwyczaj z powiększeniami 1-2D ... co kto lubi, a 200x to nic nadzwyczajnego, a wręcz jest zalecane jako najczęściej używane w typowych warunkach. Zaawansowani planeciarze często stosują znacznie większe. Na porządku dziennym są 300-400x gdyż seeing nie jest zjawiskiem stałym i zdarzają się chwile spokojniejszej atmosfery, a wtedy nagle ukazują się bardzo drobne detale. Dla teleskopu 6" 150x to raczej minimalne powiększenie planetarne i spokojnie można jechać 200-250x. Tu ważne są też preferencje obserwatora

 

ostatnie lata nas nie rozpieszczały bo planety przemieszczały się nisko ale teraz będą na znacznie większych wysokościach więc duże powery będą częściej w użyciu

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 5
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.