Skocz do zawartości

Wyjątkowe koniunkcje na zachodnim niebie


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Koniec czerwca oraz początek lipca będą sprzyjać bardzo ciekawym koniunkcjom na naszym niebie. Od połowy czerwca Wenus i Merkury będą systematycznie zbliżać się do Saturna, aby 26 czerwca minąć go na granicy gwiazdozbiorów Raka i Bliźniąt w odległości ponad 1°. Żeby było jeszcze ciekawiej, następnego dnia wieczorem wzajemna para Merkurego i Wenus zbliżą się na wyjątkową odległość niecałych 4’ kątowych (1/8 tarczy Księżyca!). 27 czerwca obserwując zachodnie niebo ok. 30 minut po zachodzie Słońca będziemy w stanie dostrzec zapewne trzy planety w odległości nie większej niż 1,5°. Najjaśniejsza będzie oczywiście Wenus, po prawej w odległości 1/2 tarczy Księżyca znajdzie się dużo słabszy Merkury, a 1,5° poniżej jeszcze słabszy Saturn.

Cała koniunkcja będzie niestety obserwowana na wysokości od 4 do 10° nad horyzontem (pół godziny po zachodzie Słońca) i w zależności od miejsca obserwacji będą to większe wartości dla północy (gdzie jednak Słońce równocześnie nie chowa się głęboko pod horyzontem) oraz mniejsze wartości (nawet kilka stopni) dla południowych części kraju, gdzie jednak tu Słońce zachodzi głębiej pod horyzont.

W niedziele 3 lipca wieczorem Merkury i Wenus przejdą na tle gromady otwartej M44 (NGC 2632: Praesepe). Wzajemna odległość planet na tle gromady będzie wynosić 1,2°

8 lipca wieczorem będziemy znów mogli obserwować piękną koniunkcję Wenus, Merkurego i Księżyca, który właśnie będzie 2,3 doby (21:30) po nowiu. Od góry będzie widoczny Księżyc, poniżej Wenus, a jeszcze niżej Merkury.

 

001.jpg 002.jpg

 

26 czerwca 2005 – 04:30:39 – koniunkcja Wenus (-3,9 mag) z Saturnem (+0,2 mag) - 1°17’

26 czerwca 2005 – 14:35:17 – koniunkcja Merkurego (-0,1 mag) z Saturnem (+0,2 mag) - 1°21’

27 czerwca 2005 – 17:59:29 – koniunkcja Merkurego (-0,1 mag) z Wenus (-4,0 mag) - 0°03’55”

3 lipca 2005 – wieczorem – Merkury (+0,3 mag) i Wenus (-3,9 mag) na tle gromady otwartej M44

7 lipca 2005 – 20:31:59 – koniunkcja Księżyca (1,27 dnia po nowiu, 1,53% oświetlonej tarczy) z Saturnem (+0,2 mag) – 3,86°

8 lipca 2005 – 23:44:22 - koniunkcja Księżyca (2,40 dnia po nowiu, 5,25% oświetlonej tarczy) z Wenus (-3,9 mag) – 2,00°

8 lipca 2005 – 23:56:32 - koniunkcja Księżyca (2,41 dnia po nowiu, 5,3% oświetlonej tarczy) z Merkurym (+0,5 mag) – 3,88°

 

Obserwacje te nie są proste, ale warto spróbować bo jest dobra okazja obserwacji tak rzadko obserwowanego Merkurego !!!

 

:notworthy::Salut::rolleyes:

 

Schematy zjawiska: http://www.flandrau.org

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że nie będzie nam dane zobaczyć tego przejścia Wenus na tle Praesepe. A Merkury tylko zahaczy o gromadę.

 

Warunki do obserwacji tych zbliżeń nie będą korzystne. Właściwie gołym okiem dobrze będzie widać jedynie Wenus i Księżyc. Merkury i Saturn będą wyraźnie słabsze, a gwiazdy M44 niewidoczne, nawet patrząc przez lornetkę.

 

Ale zbliżenie Merkurego i Wenus trzeba obowiązkowo zaliczyć. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mam szanse przez mojego 10"-Newton na obserwacje Plutona.

Wiem ze w lato bedzie mial 14mag i -15dec <_<

W lipcu bede w gorach na wsi,wiec -15dec moze nie bedzie duzy problem.

Znalazlam tez ze 05.07.05 o 0:40 bedzie przechodzil miedzy GSC5671561(11mag) i GSC6235122(10 mag)

Jak stoja moje szanse??

Prosze mi cos "podpowiedziec" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse są spore mając newtona 10"

Pamiętam jak kilka lat temu będąc w górach na Star Party widzieliśmy plutona o podobnej jasności ( 14mag ) . obserwowaliśmy różnymi rurami i wiedz że o 10" sprzęcie mogliśmy wtedy tylko marzyć.

Mimo to na zobaczenie czegoś poza słabą "gwiazdką" nie liczyłbym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco ułatwię

 

Pluton aktualnie jest w opozycji do Słońca i ma jasność +14,0 mag. Góruje o ok. 1.00 na wysokości ok. 22°. Teoretycznie 8" teleskop jest w stanie go zaobserować jako słabą gwiazdę, lecz to tylko teoria, trudna do osiągnięcia w praktyce. 10" teleskop ma większe szanse, ale i tak nikt tego nie zagwarantuje. Liczy się wszystko od warunków po nawet chęci

 

Pluton znajduje się 1,5° od gwiazdy xi Ser (+3,52), przy kącie PA=286°.

Jasne gwiazdy wyznaczające miejsce położenia planety to SAO 160594 (+8,76 mag), SAO 160624 (+8,03 mag) i SAO 160601 (+8,71 mag). W tym właśnie trójkące znajduje się Pluton. Niestety bez mapki ani rusz. Przemieszcza się ok. 1,5' kątowej na dobę.

 

Ułatwić sobie można obserwacje czekając na ew. przejścia pomiędzy jaśniejszymi gwiazdami i taka okazja będzie w nocy z 4/5 lipca o godzinie 00:37, kiedy to przejdzie pomiędzy TYC 6235 122 (+10,10 mag) a TYC 5671 561 (+11,11 mag). Odległość między gwiazdami wynosi 1,55' a pomiędzy nimi nie znajdują się gwiazdy jaśniejsze niż +14,0 mag. W zasadzie znajdzie się tam ok. 15 gwiazd o jasności od +14,86 do +19,05 :-)

 

Poniżej mapki. Mogą się przydać

 

pl1.jpg pl2.jpg pl3.jpg pl4.jpg pl5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku "Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda" (str. 42) jest zdjęcie Plutona wykonane kilka dni temu przez PiotraZ.

 

Ja kilkanaście dni temu próbowałem odnaleźć Plutona z pomocą Taurusa 270. Obserwację prowadziłem w mieście i doszedłem do gwiazdek o jasności ok. 13,5 mag. Niestety Plutona nie zobaczyłem, ale może przy lepszej przejrzystości powietrza uda mi się to nawet w mieście. A jak nie, to biorę Taurusa pod ciemne niebo i dopóki Plutona nie "odkryję" dopóty nie wrócę do domu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.