Skocz do zawartości

Serce nie sługa - test Tair 3s z UHC


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Korzystając z czystego nieba zaczaiłem się na Serce. Wrzuciłem Tair 3s z d3400mod na SWSA. No i oczywiście tytułowy filtr UHC marki SVBony.

Guide'u brak, wyważenie złe, więc nie spodziewałem się dużo, chciałem sprawdzić czy i co uda się osiągnąć z mojego balkonu pod niebem bortle 6.

 

Pierwsza niespodzianka pojawiła się przy ostrzeniu - filtr UHC uwidocznił wady optyki i CA sprawiała, że mogłem wyostrzyć albo na czerwony albo na nieczerwony :) 

 

image.png.b801c4945460b0ac63066a3682e66654.png   ->   image.png.0b82efcae9f3609d67fe7a6cf0b4ce4a.png

 

image.png.e9be6c68787a6bb2236346a6b5788abc.png   ->   image.png.e9adf8610d58615b7c0e3b3b064faf73.png

 

 

Mgławica jest czerwona więc decyzja była prosta -> ostrzę na czerwone i gwiazdy dopalę bez filtra.

 

Technikalia:

Tair przysłona na f/5.6

ISO = 400

Czas sub'a = 60 sek

Łączny czas = 150min

Pełna kalibracja.

 

Surowy stack po kalibracji koloru i autostrech w Siril wygląda tak:

 

image.png.0ae6ca9f4cf052bb56e0e9e9c863cb6b.png

 

Pliczek, jakby ktoś chciał: https://we.tl/t-IHi3UyAgEU

 

Gwiazdy wiadomo, tragedia, ale na pierwszy rzut oka załapało się o wiele więcej mgławicy, niż się spodziewałem, czyli ten UHC jednak działa :) 

 

Obrazek od razu poleciał do Starnet i już dalsza obróbka była bez gwiazd.

Dużo akrobacji było, prób i błędów, głównie w Affinity + wyciąganie tła w pixle i Siril. Na koniec (jak zwykle) wyprasowane w DeNoise AI.

Pewnie przesadziłem z obróbką, ale taki widocznie mam gust, bo to już nie pierwszy raz.

 

Ostatecznie wyszło coś takiego:

 

image.thumb.jpeg.7ad800b53934846685960cf38d6f4624.jpeg

 

Na razie będzie bez gwiazd, jak pogoda pozwoli to może uda się dopalić następnym razem. Chciałbym w podobny sposób zrobić Duszę :) Może tym razem z filtrem CLS SVBony, bo też takowy mam.

 

Wnioski:

- Jest potencjał w UHC do miasta, niestety montaż jest w moim przypadku kłopotliwy, jako clip-in mam UV/IR cut bo aparat jest full spectrum, więc UHC wylądował w "dupce" Tair'a :)

- Bez guide'a wynik jest raczej marny, z UHC 60sek na sub'a to stanowczo za krótko, sporo szumu było

- ogólnie Tair na SWSA to na granicy, nie da się dobrze wyważyć bez kombinacji.

 

Czystego nieba!

 

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak UHC, ale CLSa miałem w ręku i na pewno nie odcina podczerwieni, co może dodatkowo pogłębić problem ostrzenia - dodatkowa porcja głębokiej podczerwieni powoduje, że zdjęcie jest nieostre, bo podczerwień ogniskuje się poza matrycą. Warto byłoby sprawdzić jak się zachowuje ten UHC (ja po prostu świeciłem przez CLSa pilotem od TV i podglądałem na live view aparatu ;) .) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bentoq czyli masz odpowiedź dlaczego wyszły takie czerwone obwódki gwiazd. Dodatkowo, niestety, na zdjęciu z gwiazdami są one nieostre, ale już wiadomo dlaczego :)

 

Edit: chociaż piszesz, że masz clip IR-Cut, to w końcu miałeś oba filtry w torze optycznym? 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prawda.

 

Tak jak pisałem na końcu, mam UV/IR cut od SVBony, kupiony od @dobrychemik :) więc on mi załatwia temat podczerwieni jest zamontowany w korpusie aparatu przed lustrem jako clip-in.

UHC jest zamontowany z tyłu obiektywu. I w to samo miejsce wyląduje CLS. Także UV/IR cut jest zawsze. Bo aparat jest full spectrum, więc bez UV/IR cut to jest jakiś koszmar.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem to ostrzenie to od razu zapytałem wujka google'a o te halo i na jednym z forów przeczytałem, że to kwestia CA i optyki, że czerwony ostrzy się w innym miejscu, więc albo masz ostry czerwony, albo reszta.

Zapewne są też różnice w jakości optyki między poszczególnymi sztukami, zarówno obiektywów, jak  i filtrów, więc za każdym razem będzie inaczej :)

 

W przypadku UHC to jest w miarę w porządku, celujemy w czerwone mgławice, więc ostrzenie na czerwony przejdzie. Gwiazdy i tak na ogół robi się bez filtra.

W przypadku CLS, przekonam się sam, na ogół CLS już powinien się nadawał do celów nieczerwonych, więc może się okazać, że będzie lipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Semeno said:

Też ostatnio serducho męczyłem tairem i aparatem full spectrum z cls ccd astronomika na f 8 na gwiazdy i jest aberka ale mała. H-alfa na 4.5.

Strzelałeś na pełnej dziurze? Trzeba go przymknąć do 5.6 żeby w miarę wyglądało. 

 

Tak, było na f/5.6. Na f/8 było lepiej, ale stwierdziłem, że zrobię na czerwone i starless. Wyszło lepiej, niż jakbym otrzył na gwiazdy z halo, wtedy mgławica wyszła by jak mydło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Mcmaker said:

Bez filtrów też tak mydli? Miałem Taira i było to w miarę ostre szkło przy f/5.6 jak na swoje standardy.

 

Bez filtrów normalnie. Co prawda nie robiłem DS, tylko księżyc do tej pory i jakieś podejścia z Jowiszem, ale normalnie łapał ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.