Skocz do zawartości

Serce i Dusza - w końcu!?


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Po ostatnich próbach na Sercu i Duszy z Tair'em 3S, wziąłem na warsztat szerszy kadr i chciałem zrobić te mgławice razem. Użyłem CZJ Sonnar 135/3.5.

Co ciekawe udało się zamontować filtr 1.25" z tyłu obiektywu. Jest tam taki odkręcany dynks, w który można wsadzić nieoprawiony filtr i przykręcić. Lekko wtedy ten dynks wystaje, ale nie przeszkadza w ostrzeniu.

 

image.thumb.jpeg.2c3f4be344bdf3f2d16f211588575b9e.jpeg

 

W ten sposób udało się zamontować filtr UHC od SVBony dla zdjęć mgławicy oraz Moon do zdjęć gwiazd. Na samym aparacie zaś jako clip mam UV/IR Cut, bo aparat jest full spectrum.

 

Dlaczego zdjęcia gwiazd i mgławicy osobno? 

Abstrahując od tego, że gwiazdy są nie takie na UHC, to wystąpił ten sam problem, co przy tairze z UHC - aberracja chromatyczna nie pozwalająca złapać ostrości na wszystkich barwach - albo czerwony albo nieczerwony :)

Dlatego postanowiłem najpierw zebrać mgławicę, ostrząc na czerwień z UHC, natomiast gwiazdy z filtrem Moon, żeby chociaż trochę pozbyć się LP.

 

Całość prowadzone na SWSA bez guide'a.

 

Co udało się zebrać?

- jednej nocy 3,5h mgławicy w klatkach po 2min na ISO100 z f/4 - ta przysłona pozwoliła zebrać więcej mgławicy, nie martwiąc się komą i aberracją na gwiazdach, bo i tak były nieostre i do wywalenia.

- wczoraj tylko 70min gwiazd (bo chmury) w klatkach po 1min na ISO100 z f/5.6 - większa wartość przysłony ograniczyła wady optyczne obiektywu, ale i tak nieciekawe gwiazdy wyszły dalej od centrum kadru.

 

Całość zbierana z Gądowa we Wrocławiu pod niebem ~bortle 6 z mojego balkonu (ale wygoda!). Niestety przy bardzo jasnym księżycu, ale tyle tych bezchmurnych nocy mamy, że nie wybrzydzałem :)

 

A tu co mi wyszło na 135mm, crop 33%. Było trochę rzeźby w obróbce, ale jestem zadowolony, głównie dlatego, że widać progress w moich umiejętnościach.

Szkoda jedynie, że była pełnia i chmury i nie udało się zebrać więcej gwiazd, byłby lepszy efekt.

 

Wszelkie konstruktywne uwagi mile widziane :) 

 

image.thumb.jpeg.4fd8d23705341aa147d54ef6208a75b1.jpeg

 

BTW. Z vintage szkieł mam jeszcze Pentacona 200/4 i odkryłem ostatnio, że i tam można zamontować z tyłu obiektywu filtr 1.25" (można wkręcić oprawę). Więc nie wykluczone, że jeszcze pomęczę ten obszar nieba na większej ogniskowej.

 

 

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw, z tłem miałem taki problem, jak @count.neverest pokazał - na obrzeżach mam taką winietę, zapewne od filtra. Stąd takie wycinanie, by tego nie było widać.

Czasem mi się to pojawia, czasem wypada po kadrowaniu.

 

Prosiłbym o podpowiedź jak z tym walczyć w post-processing'u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm być może, wygląda podobnie. Co ciekawe nie zawsze widzę te pierścienie, nie wiem czy to raczej nie jest kwestia niechcianego światła wpadającego z boku, albo przez wizjer. Większość zdjęć robię z ISO100 i problem rzadko występuje.

Szykują się pochmurne noce w mojej okolicy, to porzeźbię zebrany już materiał, zrobię stack w innym narzędziu, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.