Skocz do zawartości

Podłączenie aparatu typu Sony Rx100?


martinezx

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Pytanie amatora.

 

Mam Bresser 102xs/460 i aparat rx100 va.

 

Na aparat nakladam adapter 52mm i co dalej? Do bressera dolaczony jest adapter T2 ale oblukalem refraktor i nie wiem gdzie to wsadzić? Gdzie to pasuje czy cos jeszcze dokupic? 

 

I teraz mam dwie opcje

 

1. Albo nalozyc aparat z tym 52mm na okular za pomoca czegos takiego?

 

https://teleskopy.pl/F-adapter-adapter-fotograficzny-52-mm-STANDARDOWY-(24-39-mm)---do-digiscopingu,-noktowizorów,-mikroskopów-teleskopy-657.html

 

2. Druga opcja? Jak wykorzystac ten dolaczony T2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz aparat z niewymiennym obiektywem, czyli pracujesz w tzw. projekcji pozaogniskowej. T2 raczej tu nie wykorzystasz. Jeżeli twój Soniacz ma w ogóle opcję podpięcia na sztywno przez gwint 52mm, to ten drugi F-adapter z linku będzie OK. Tylko sprawdź, jakiej średnicy są okulary do teleskopu, na które chcesz go wcisnąć.

Zakładam, że ten adapter 52mm  o którym piszesz na początku to tzw. tulejka filtrowa obejmujaca wysuwany obiektyw zoom aparatu, mocowana do korpusu przez jakiś inny gwint/bagnet. Połaczysz go z F-adapterem przez ten 52 mm gwint.

 Generalnie projekcja pozaogniskowa sprawdza się jako tako z aparatami o małym zoomie i niezbyt wielkiej średnicy soczewek obiektywu. Pomoga też małe gabaryty aparatu jako takie. Pamiętaj też, aby użyć w zestawie okularu o możliwie dużej ogniskowej (25 mm lub większej) i przy okazji dużym (ze 20 mm) wysunięciu źrenicy wyjściowej. Inaczej będziesz miał problemy typu zbyt duża skala obrazu (wyjdą monstrualne ogniskowe wypadkowe dla całego układu) oraz winietowanie.

 Ja się kiedyś bawiłem w ten typ połączenia z moim Soniaczem V1, stare dzieje. Wychodziło średnio jeśli chodzi o jakość, ale to loteria. Nie przewidzisz, jeśli nie spróbujesz. Po prostu dużo elementów w takim układzie może powodować różne problemy. Jedne aparaty ładnie współpracują z teleskopem w takim układzie, inne fatalnie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.