Skocz do zawartości

Merkury Venus Saturn


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Już kilka dni robie fotki Wenus i i Merkurego i przynajmniej kilkanaście jest całkiem przyzwoitych biorąc pod uwagę lichy sprzęt ale Saturna widziałem tylko dwa razy i to króciutko bez szans na foto.Szkoda że wczoraj miałem nad Rybnikiem chmury ,a dzisiaj czyściutkie niebo.Ale w sumie jestem zadowolony.I na cóż to polujemy teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem całkowitym laikiem jeżeli chodzi o obserwację nieba. Od kilku tygodni jestem posiadaczem Minolty Activy 10x50 i wczoraj przy znakomitej widoczności postanowiłem poogladać gwiazdy. Zainteresowaly mnie widoczne tuz po zachodzie slonca (jeszcze na stosunkowo jasnym niebie ) dwa obiekty. Jeden na zachodzie nisko nad horyzontem ( czytajac ten temat dochodze do wniosku, że była to Wenus ) oraz drugi na południowym zachodzie, jeszcze jasniejszy i znajdujacy sie wyzej nad horyzontem. W pobliżu tego drugiego zaobserwowałem trzy niewielkie punkciki położone w jednej lini z jasnym obiektem - jeden z lewej strony i dwa z prawej . Prosze o odpowiedz co mogło być przedmiotem mojej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj wieczorem koniunkcja Księżyca z Wenus i Merkurym. Nie przegapcie. :)

 

Księżyc w fazie 5% przesunie się 2° na północ od Wenus. Ta para powinna być dobrze widoczna. A jeszcze niżej dużo słabszy (raczej lornetkowy) Merkury.

 

To warto, a nawet trzeba zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem koniunkcja Księżyca z Wenus i Merkurym. Nie przegapcie.  :)

 

Księżyc w fazie 5% przesunie się 2° na północ od Wenus. Ta para powinna być dobrze widoczna. A jeszcze niżej dużo słabszy (raczej lornetkowy) Merkury.

 

To warto, a nawet trzeba zobaczyć.

 

Chmury 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasssne, mój ssskarbie. Powiedz to wrocławskim chmurom...  :burza:

 

Im nie muszę mówić. One na pewno to zo zobaczą, korzystając z dolnośląskiej gościny. ;)

 

Ja jednak liczę, że coś dojrzę, choć na niebie coraz więcej cirrusów.

 

Planowałem na dzisiejszą noc obserwacje, ale pierzaste chyba wygrają. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed chwilą Księżyc i Wenus zniknęły za drzewem. Przez cirrusy widziałem ich koniunkcję. Ładnie to wyglądało, ale nie tak, jak przy bezchmurnym niebie, gdy widać światło popielate.

 

Bardzo wyraźnie różniły się pod względem jasności powierzchniowej. Mimo że Księżyc miał jasność -7,5 mag., a Wenus -4 mag. to tą ostatnią można było dostrzec równie łatwo jak naszego satelitę, a przez lornetkę być może nawet lepiej. Błyszczała jak klejnot, a Księżyc był blady przy jej urodzie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.