Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie lunetki biegunowej


opcio

Pytanie

Nie miałem okazji przetestować mojego CEM26 do wczoraj.

Przy próbie ustawienia na polarną, ukazała mi się obrócona siatka w lunetce. Wstępnie wygląda o 90 stopni zgodnie ze wskazówkami zegara. Musiałbym sprawdzić w dzień dokładniej.

20221031-175950.jpg

Na CN widziałem, że ludzie mieli tak też z iPolarem.

Regulować, zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sprawdzilem. Niestety różnica to około 85 stopni. W instrukcji iOptrona do CEM26 w rozdziale dotyczącym ustawiania na polarną znajduje sie takie zdanie: 

"(4) Adjust the polar scope dial to rotate one of the major ticks at the top."

Ale to chyba jakiś artefakt, bo nie ma żadnej możliwości obrócenia podziałki.

 

Edit:

Napisałem do iOptrona w powyższej sprawie. Napisali, żebym sobie przy ustawianiu na polarną manualnie pozycjonował oś RA montażu, tak by mieć jedną z głównych podziałek u góry.

Robicie tak, czy chcieli mnie spławić? W sumie zawiedziony jestem. Wolę mieć trwałe rozwiązanie, a nie dodatkowy krok przy rozstawianiu sprzętu. Napisałem do nich ponownie z prośbą o manual do trwałej regulacji podziałki (lub całej lunetki).

Edytowane przez opcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem jaki masz setup (czy użuwasz guidera, czy używsz laptopa, co wieszasz na montażu) i nie wiem dokładnie jak to wygląda w przypadku CEM26, ale przy EQ3-2, EQ5 i HEQ5 u mnie wyglądało to tak, że nigdy lunetka nie była wstępnie zgrana w pionie/poziomie a ustawianie wyglądało u mnie tak, że ustawiałem polarną centralnie na środek, potem tylko śrubami alt przesuwałem ją na godzinę 12 lub 6 potem obracałem oś RA tak, żeby polarna wypadała na jednej z głównych podziałek (0, 3, 6, 9) i w ten sposób byłem "wypoziomowany". Powinno działać to analogicznie w przypadku śrub AZ i przesuwania lewo/prawo.
Od tego momentu mogłem się ustawiać "na godzinę" według wskazań apki Polar Clock.

Cała procedura trwała 1-2 minuty.

A o sprzęt  pytam, bo jeśli masz możliwość używaj ustawiania w SharpCapie. Po przerzuceniu się na SharpCapa już nie wracam do lunetki - cała procedura trwa również 1-2 minutę, bez schylania się do lunetki z błędem pojedynczych sekund łuku. Polecam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ukrywam zaskoczenia. Miałem nadzieję, że lunetki są ustawione fabrycznie.

 

Co do SharpCapa. Jestem na początku przygody, więc zaczynam "analogowo", bez laptopa i koncentruję się na wizualu. Bez guidera i laptopa byłem bardziej mobilny. No i trzeba zgrać pole widzenia guidera i teleskopem.

Mam możliwość dołożenia gudiera (mam kamerę i lunetkę do niej), więc przejście procedury SharpCapa jest możliwe. Poczytam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ręki sobie nie dam uciąć, ale wydaje mi się że do wizuala ustawienie "z grubsza" powinno wystarczyć - czyi nie ważne jak jest ustawiona podziałka na lunetce - traktujesz ją jak tarczę zegara i wystarczy że ustawisz polarną w tej ćwiartce w której powinna być.
Ba śmiem twierdzić nawet, że do wizuala wystarczy ustawić polarną gdzieś w okręgu i też będzie dobrze.
Schody zaczynają się przy astrofoto i dłuższych czasach.

 

21 minut temu, opcio napisał:

No i trzeba zgrać pole widzenia guidera i teleskopem.

To też nie jest jakieś krytyczne. U siebie nigdy nie zgrywałem jakoś dokładnie (wystarczy, że guider i teleskop patrzą +/- w tę samą stronę).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

To też nie jest jakieś krytyczne. U siebie nigdy nie zgrywałem jakoś dokładnie (wystarczy, że guider i teleskop patrzą +/- w tę samą stronę).

Jest, jeśli chcesz używaż lunetki guidera do plate solve pod wizual.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.