Skocz do zawartości

Lornetka 10*50 w Makro


Zbigniew.G

Rekomendowane odpowiedzi

przepraszam za błąd ortograficzy. Nie zauważyłem

 

obok własnego postu masz przycisk edytuj, w ciągu 1 godziny, możesz go poprawić

pozdrowienia

 

u producenta n.t. tej lornetki, trochę można znaleźć, ale nie za wiele:

http://www.praktica.de/index.php?iL=2&iO=0...&iSM=9&iSM2=138

a tu mały test: http://lunety.w.interia.pl/opinie/edulornetki.htm

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"magnification: 10 x

lens: 50 mm diameter

eye ring diameter: 5.00 mm

brightness: 25

twilight factor: 22.36

angel of view: 5.7°

field of view in 1000 m: 99 m

focusing distance: 10 m to infinity

weight: 790 g

"

 

troche male to pole=99 m, meade ma chyba

z tego co pamietam 114

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś bardziej wierze w rosyjskie z lat osiemdziesiątych.Nie są w końcu dużo droższe a solidność wykonania i użyte materiały lepsze.No i futerały porządne ,twarde ,może i trochę twarde ale praktycznie niezniszczalne.Człowiek bierze to do ręki bez strachu że za chwilę coś odpadnie.W mojej podejrzewam chińszczyżnie (prezent) chociaż z niebieskimi powłokami,obraz owszem ładny ale to że przekręciła mi się soczewka w okularze o 90 stopni bez poważnbej przyczyny to już gruba przesada.A ta w Makro wygląda praktycznie tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem ruskie lornetki są bardzo dobre, ale te z lat 80 muszą być jednak zadbane . Mam dwie lornetki Tento 10x50 i 12x40 które mają po 20 lat i niestety ale obrazy dawane przez nie wcale mnie nie zachwycają. Nie znam się na lornetkach nie będę się wdawał w szczegóły optyczne ale wydaje mi się że im bardziej są starsze tym obraz staje się coraz bardziej „ blady” . Ostatnio dostałem nową lornetkę 10x50 nie będę podawał nazwy bo to podobno tandeta i nie będę robił obciachu :D ale jakież było moje zdziwienie kiedy spojrzałem przez nią. Obraz dużo ostrzejszy i wyraźniejszy niż w starych Tento. Nawet pole widzenia większe, niestety na obrzeżach ostrość znacznie spada. Lornetka jest dobrze skolimowana co nie mogę powiedzieć o tento które dość często były rozkolimowane. Generalnie mimo że jest to „chińska zabawka” za parę złoty zdecydowanie wole przez nią obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Marcin ma racje. Bo widz polega na tym, zeby cieszyc sie dawanym obrazem a nie napisem z marka sprzetu... Jezeli obraz dawany przez sprzet mi odpowiada to na obudowie moze pisac nawet "FruBzdziu" Made in West Kukuryku, a i tak bede obserwowal tym sprzetem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dziś byłem w makro w Ząbkach i o mały figiel bym o niej zapomniał :Boink:

 

Ponieważ wszystkie lornetki były w plastikowych pojemnikach otwieranych w kasie

myślałem już, że nie uda się przeprowadzić żadnego, chociażby pobieżnego testu, a nie chciałem jej kupować, tym bardziej w w ciemno. Na szczęście udało się przekonać jedną z pań obsługi sklepu, by otworzyła gablotkę, w której stała sobie lornetka wystawowa :D

więc do rzeczy:

wszystkie porównania będą dotyczyły lidlowego meade'a

 

1. wygląd - niezły, dość lekka, chyba nawet staranniej wykończona niż lidlowa, osłony miękkie gumowe, na okulary jedna łączona, pokrętło ostrości dość miekko chodzące, bez jakiś luzów, te odzielne okularu już z wyraźnymi luzami, czuć podczas kręcenia lepkość smaru, he nawet słychać mlaskanie :D

2. szkła obiektywów, bardzo podobne do lidlowej, niemal identyczne, z lekko niebieskawą powłoką, wyczernienie tubusów znacznie lepsze, prawie wogule nie widać wewn. odblasków, zero kurzu, pyłków itp

3. okulary - też bardzo podobne, muszle chyba jednak bardziej twarde, sztywne, ślad w okularach okrągły, bez kantów

4. obraz - no i tu zawód, ciemniejszy niż w lidlowej, więc pryzmaty chyba bak-7

5. mała szerokość pola - patrzenie jak w studnię

6. jakość obrazu dość poprawna, może lekko widoczna aberacja chromatyczna, ale nie jestem pewien i na tym w zasadzie zakończyłem testy, nie chciałem miłej ekspedientce zabierać więcej czasu

 

- także moim skromnym zdaniem lepiej wypada lidlowy meade,

- tu jeszcze ból, że nie ma praktycznie możliwości wybrać z paru-parunastu egzemplarzy, tej najlepszej

- ciemniejsza i tunelowe widzenie, to chyba jej największe wady

i tyle pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Marcin ma racje. Bo widz polega na tym, zeby cieszyc sie dawanym obrazem a nie napisem z marka sprzetu... Jezeli obraz dawany przez sprzet mi odpowiada to na obudowie moze pisac nawet "FruBzdziu" Made in West Kukuryku, a i tak bede obserwowal tym sprzetem...

 

Chodziło mi może nie tyle o jakosć obrazu ale oto że 25 letnie lornetki rosyjskie dość niekiedy intensywnie użytkowane nadal funkcjonują stosunkowo nieżle a po przeciętnej chińskiej za kilkadziesiąt złotych śladu nie zostanie .Ruski sprzęt czy to zenity czy lornetki pakowało się do plecaka i dawaj w Polskę albo i gdzie dalej i kto się martwił że to w pociągu w którym się jechało w korytarzu na jednej nodze się rozleci. A teraz torba tylko lekko usztywniona albo wcale nie daj Boże na to usiąśc w aucie.Luzy starannie wykasowane lepkim smarem absolutnie go zresztą nie próbować wymienić na coś innego bo wtedy z reguły wychodzi dokładność wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie !

Zakończyłem własnie podróż po marketach w poszukiwaniu lornetki zdecydowałem sie na exakte 2 (10x50 daje jasny i wyraźny obraz)- niestety nie zdążyłem do Lidla po Meade jednk porównywałem u znajomego exakte z meade i na pierwszy rzut oka wychodzi na korzyść excakte. Kolega Zbigniew.G pisze w swoim poscie że kosztowała 85 zł ja niestety kupiłem ją w makro już za 97 zł podwyżka sezonowa jak mniemam. Być może skłonił mnie do tego zakupu link Sumasa do testów porównawczych...Zobaczymy, jak sprawdzi sie w nocy.. Jeśli znacie ten model odpiszcie..moge ją jeszcze zwrócic Makro daje 5 dni na wypróbowanie. :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.