Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 1000zł


Blazej JPL

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • -3

Pewnie mają 52-56 stopni pola własnego. M31 i M42 złapiesz z 25mm, planety z 10 lub 15+barlow też. Masz wszystko :) (trochę powiększenia możesz zyskać wkładając okular płytko do barlowa). Pewnie masz achromata, który daje paskudną aberrację chromatyczną na planetach, ale pod ciemnym niebem jest czym ocierać łzy. Jeśli będzie przeszkadzać, to wytnij z kartonu kolistą przysłonę do 60mm, to zredukuje AC i zmniejszy jasność na Jowiszu. Zbieraj na duże lustro i korzystaj z daru, którego w miastach nie mamy :)

 

Do 1000zł nie kupisz niczego sensownego do planet. Pierwszy sensowny dający jakąkolwiek różnicę względem 70mm refraktora to MAK127. Używany chodzi po 1500-2000zł z montażem. Możesz celować nawet w MAKa 180mm, ale MAK nie zaoferuje ci nic, czego nie dostaniesz z 12" newtona za tę samą lub niższą cenę. Duży newton ma odpowiednią aperturę do mgławic i galaktyk, odpowiednio małą ogniskową, a z barlowem da ładny obraz planet. Ładniejszy nawet od MAKa180. Ma światłosiłę trochę wymagającą od okularów, ale to z czasem sobie dokupisz jakieś dobre. Na początek tanie plossle są ok.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -3

Hej. Jestem posiadaczem Taurusa 280/1278 i powiem jedno żaden dobson nie da Ci komfortu obserwacji planet przy solidnych powiększeniach (150x wzwyż), z bardzo prozaicznej przyczyny ruchu sfery niebieskiej (planety zwiewają). Ja właśnie od niego zacząłem i sporo frustracji mnie to kosztowało. Po drugie newtony na dobsonie są po prostu ciężkie dlatego wybierałem właśnie Taurusa dla ażurowej budowy. Na razie masz dobry sprzęt na poznanie nieba. Na Twoim miejscu tak jak radzili moi przedmówcy doskładałbym kilka razy większy budżet i kupił newtona (150mm) ale na paralaktyku z goto - najwyższy komfort obserwacji. A ewentualnie na ten czas doskładał troche i wziął lornetkę giant np 20x80 lub 25x100. Niestety w ostatniej opcji pojawi się dodatkowy wydatek czyli montaż do niej. Ale powiem jedno (mam celestrona 25x100 ) taka lornetka pozwoli Ci pod ciemnym niebem zobaczyć większość messierów do 8 magnitudo. Oczywiście przez lornetkę planet nie poobserwujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.