Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop na SA GTi


rostwor

Pytanie

Dopiero zaczynam swą przygodę z astro i chciałbym się poradzić odnośnie teleskopu. 

Znalazłem na OLX używany Zenithstar 66, który wydaje się ciekawym rozwiązaniem na początek. Myślałem także nad nowym Sky Watcher 62ED, który jest nieco dłuższy i cięższy. 

Początkowo chciałem kupić obiektyw sigma 100-400 lub 150-600, które mógłbym używać do zwykłej fotografii, lecz wydaje mi się, że (jak na razie) nie są mi potrzebne, a do astro jednak fajnie było by mieć coś bardziej dedykowanego.

Odnośnie SA GTi ludzie różni mówią, jedni sugerują, że 300mm jest max, co można założyć na ten tracker, inni są zadowoleni używając obiektywów nawet do 600mm.

Będę wdzięczny za Wasze opinie i sugestie.

 

Mój obecny sprzęt to Sony A7iii oraz Tamron 70-180 f2.8

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
10 godzin temu, Koperson napisał:

Najlepszy stosunek jakości do ceny, na pełnej dziurze ma mega płaskie pole oraz gwiazdy są ostre nawet na rogach (obrazek poniżej)

 

Nie szalałbym aż tak z tą pozytywną oceną. Masz z tym obiektywem własne doświadczenia? Ja mam trzy takie obiektywy do dyspozycji (jeden własny, dwa pożyczone), i wszystkie mają problem z ogniskowaniem koloru czerwonego. Mój w największym stopniu, dwa pożyczone w miejszym, ale też mają. Przez dobre dwa lata próbowałem dociec, dlaczego gwiazdy wychodzą mi zielonkawe w środku, zanim w końcu otworzyłem któregoś stacka w Sirilu, a tam jest defaultowo rozbicie obrazu na kanały R, G i B, i natychmiast widać, gdy któryś kolor ma problem z ostrzeniem. Trzeba rozumieć co się robi w obróbce, żeby zniwelować ten efekt - ja się tego dopiero uczę. A przez długi czas nie miałem pojęcia, dlaczego wciąż mi wychodzą skopane gwiazdy, i to nawet w centrum kadru. Więc to nie jest tak, że kupujesz Samyanga, otwierasz go na f/2 i zaczynasz focić mega ostre od brzegu do brzegu zdjęcia. Warto sobie z tego zdawać sprawę :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Młody

Krótka piłka z mojej strony: Samyang 135mm f2 jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Malo aberry i płaskie pole. A dodatkowo jest bardzo mobilny.

Jedyny problem z nim to filtry. Do canonów są clip-iny (drogie), do nikonów można sobie dodrukować oprawkę (działa jako tako), do soniaczy nie mam pojęcia.

Edytowane przez masarnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, rostwor napisał:

Z tego co się orientuję (bo było to w moim planie na niedługą przyszłość), to AsiAir nie współpracuje z aparatami Sony, chyba, że coś się już zmieniło w tym temacie

A no tak, zapomniałem. Sam mam w swojej kolekcji Sony, jedynie udało mi się połączyć do NINA poprzez instalowanie dodatkowego sterownika.

Jeszcze dużo da zmodowanie aparatu, więcej z mgławic będzie się dało wyciągnąć :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

z modem na razie się wstrzymuję, bo robię nim także zwykłe zdjęcia. Coś teraz widziałem, że ZWO planuje dodać Soniaka, ale zobaczymy, jak z tym ostatecznie wyjdzie.

 

Ciekawi mnie, czemu uważacie, że ten samyang to lepszy wybór, niż coś dłuższego? rozumiem jego zalety w przypadku astro, zwłaszcza w porównaniu do obiektywów z zoomem. Nie upieram się za jakimiś wielkimi teleskopami, bo GTi tego nie udźwignie i nie poprowadzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, rostwor napisał:

Ciekawi mnie, czemu uważacie, że ten samyang to lepszy wybór, niż coś dłuższego? rozumiem jego zalety w przypadku astro, zwłaszcza w porównaniu do obiektywów z zoomem. Nie upieram się za jakimiś wielkimi teleskopami, bo GTi tego nie udźwignie i nie poprowadzi.

 

Najlepszy stosunek jakości do ceny, na pełnej dziurze ma mega płaskie pole oraz gwiazdy są ostre nawet na rogach (obrazek poniżej) - co trudno jest uzyskać w większości obiektywów. Jeszcze alternatywą dla tego Samyanga jest Sigma Art 105mm f1.4 ale o wiele droższa.

 

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.