Skocz do zawartości

Lustro główne 130mm średnicy f>8 kupię...


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko z ciekawości zapytam czy szukasz parabolizowanego czy sferycznego? 130/1000 sferyczne już się łapie na limit dyfrakcyjny ale tak na styk (aberracja sferyczna ~1/4 lambda). Jeżeli zwierciadło od SW130/900 jest sferyczne to już jest sporo poniżej tego limitu, obarczone jest aberracją sferyczną rzędu 1/3 lambda co oczywiście nie przekreśla go w zastosowaniach astronomicznych ale, no właśnie jest zawsze to ale?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, oicam napisał(a):

Tylko z ciekawości zapytam czy szukasz parabolizowanego czy sferycznego??.

 

Najchętniej kupiłbym coś około f9-f11 czyli mogłaby by sfera. Mam części, które idealnie pasują do grubszej rury kanalizacyjnej 160mm, do szczęścia brakuje mi tylko lustra :)

W zasadzie lustro też mam ale o ogniskowej około 430mm że zbiorem wszelkich wad optycznych jakie da się wyprodukować :) Pewnie dałoby się je przeszlifiwac  na sferę ale nie wiem czy ekonomicznie ma to sens - nie mam pojęcia jakiego rzędu mógłby to być koszt i kto by to zrobił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś to robił sam to pewnie nieduży koszt finansowy, ale dużo czasu. W Polsce już niewiele jest osób, które to potrafią. Może warto się nauczyć tej sztuki.

Sam z chęcią bym spróbował, ale trójka małych dzieci wyłącza mnie z gry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, Miesilmannimea said:

 

Najchętniej kupiłbym coś około f9-f11 czyli mogłaby by sfera. Mam części, które idealnie pasują do grubszej rury kanalizacyjnej 160mm, do szczęścia brakuje mi tylko lustra :)

W zasadzie lustro też mam ale o ogniskowej około 430mm że zbiorem wszelkich wad optycznych jakie da się wyprodukować :) Pewnie dałoby się je przeszlifiwac  na sferę ale nie wiem czy ekonomicznie ma to sens - nie mam pojęcia jakiego rzędu mógłby to być koszt i kto by to zrobił..

a LW masz odpowiednich rozmiarow pod ogniskowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.