Skocz do zawartości

Macie jakieś porady dla zielonego w obrazowaniu komet?


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do pierwszego w życiu sfotografowania komety teleskopem, mam zero doświadczenia. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę podczas robienia takowych zdjęć, ile godzin materiału wystarczy żeby uchwycić warkocz komety? (mam niebo bortle 4/5)

 

Z góry dzięki!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem , co pisze doświadczony w astro-fotkach  MilAN  z czeskiego forum.  Wymienia nstępujące filtry :

 

- Lumicon comet filter . z FWHM cca 25 nm , SPECJALNIE przeznaczony dla promieniowania OIII  i C .  Zaznacza jednak, że każdy filtr

  obcina promieniowanie ogona pyłowego , którego jest najwięcej

 

- UHC - E    ma więcej , bo ok. 50 nm  , czyli tego niezjonizowanego  światła przepuści już więcej

 

- szerokopasmowe filtry Hutech IDAS LPS  - przepuści jeszcze więcej

 

Zależy więc od tego , jakimi filtrami dysponujemy, co chcemy wyciągnąć na pierwszy plan, gdzie obserwujemy  czy focimy...

 

Dla mnie to w sumie czarna magia no i nie posiadam żadnego z w/w filtrów.  Jeśli będą przyjazne warunki,  spróbuję

 filtr Optolong UHC  i  clip fitr UHC  SVBONY do ewentualnego wyfocenia modyfikowanym Canonem .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ale to jest szybka kometa, więc długo-czasowe ekspozycje skończą się rozmazaniem obrazu komety. Guiding niewiele pomoże, chyba że umiesz prowadzić teleskop na kometę.

Niekoniecznie. Czasy ekspozycji dobierasz tak, by jej ruch własny nie był widoczny na poszczególnych klatkach. Następnie składasz obraz "na kometę". Drugą wersję materiału składasz typowo, czyli "na gwiazdy". Następnie łączysz obie wersje i w finalnym produkcie masz fotografię z punktowymi gwiazdami i nierozmazanym obrazem komety. Pozdrawim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? A co z rozmazanymi gwiazdkami ze zdjęć komety? Zapomniałeś napisać, że trzeba składać funkcją MEDIAN obrazek komety, bo tylko wtedy pozbędziemy się gwiazd. No i jeszcze jedno - jak ruch własny komety nie będzie widoczny to gwiazdki będą punktowe..

Popełniłem kiedyś tutorial- polecam

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.