Skocz do zawartości
  • 0

Allsky - pierwsze kroki


wismat

Pytanie

Hej,

Tak się przymierzam od dłuższego czasu i w końcu nieco zacząłem dłubać ze szwagrem przy kamerce allsky. 
Mamy asi120mm i RP 3B+ i próbujemy podejść do tematu. Zainstalowany został program allsky i podjęliśmy pierwszą próbę pokojową. 
Czy mógłbym liczyć na jakieś rady odnośnie ustawień? Obecnie działamy na takich:
IMG-2999.PNG.e746f9b988e4755043bafbdede70b9b5.PNG

IMG-3001.PNG.5d50ec0a63ed25b6313138759d6150fd.PNG

IMG-3002.PNG.1e4a3c012b7b35ebb6460e561abc8d46.PNG

 

Zastanawiam się na auto gainem i ekspozycją. Nie wiem jak to razem współpracuje w zależności od ustawienia. Na tą chwilę gain jest stały na poziomie 50 a kamera operuje jedynie długością ekspozycji. Nie wiem czy np nie korzystniej byłoby oba parametry ustawić na auto, albo dać stałą ekspozycję żeby klatki były płynne a gain na auto... Generalnie zależy mi na weryfikacji czy idą chmury, w którą stronę i nie obrażę się na jakiś nagrany bolid.
Stąd pytanie do bardziej doświadczonych, co radzicie pozmieniać w tych opcjach żeby to nadawało się do użytku. Ustawiłem zmianę trybu dnia na noc w momencie kiedy Słońce będzie -6° poniżej linii horyzontu ale to czysty strzał. 
No i pytanie jak sobie radzicie z badpixelami bo mam  ich prawie tyle co tych dobrych pixeli :) Darki tam wystarczy gdzieś zaimportować i będzie ok?
Może pytania dość banalne ale jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o allsky a tym bardziej o RP.
Dzięki.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Większość rzeczy działa dobrze domyślnie, niewiele tam zmieniałem. Mam stały gain i auto ekspozycję, chyba wydłużyłem max czas do 25 sek. Generalnie to mocno zależy od Twojego nieba - kamerka w mieście będzie mieć znacznie krótszy czas niż pod dobrym niebem. Pod super niebem obawiam się, że będzie potrzebny bardzo długi czas exp, bo na 20-30 sek będzie ciemno (a dłuższy czas to więcej hotów niestety).

Aha - czas koniecznie daj na auto, nie stały, bo jasność nieba zmienia się diametralnie - raz z powodu Księżyca, a dwa w zależności od chmur - chmury podjaśniają niebo 2-4x, jeśli odbija się od nich LP.

1 godzinę temu, wismat napisał(a):

No i pytanie jak sobie radzicie z badpixelami bo mam  ich prawie tyle co tych dobrych pixeli :) Darki tam wystarczy gdzieś zaimportować i będzie ok?

Darki pomagają, ale z racji zmian temperatury, zwykle słabo pasują do zdjęć i jest nadkorekcja albo niedokorekcja. Nie ma na to idealnej metody.

Większość rzeczy wyjdzie w praniu w praktyce.

Edytowane przez MateuszW
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Darki generalnie dobrze sprawdzają się w lecie, jak temperatura matrycy jest powyżej 35 stopni :)

Warto sobie ustawić, żeby kamera przechowywała max dwa dni na karcie, bo zapycha się bardzo szybko.

Jaka przewidujesz obudowę?

Polecam taką z małą kopułką ze szkiełka zegarkowego, świetnie się sprawdza i nie wymaga grzania.

Opisałem w tym tasiemcu

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Darki generalnie dobrze sprawdzają się w lecie, jak temperatura matrycy jest powyżej 35 stopni :)

Warto sobie ustawić, żeby kamera przechowywała max dwa dni na karcie, bo zapycha się bardzo szybko.

Jaka przewidujesz obudowę?

Polecam taką z małą kopułką ze szkiełka zegarkowego, świetnie się sprawdza i nie wymaga grzania.

Opisałem w tym tasiemcu

 

Obudowę zrobiłem już 2 lata temu ale jakoś nie pociągnąłem tematu do końca :)
Zrobiłem ze skrzynki hermetycznej oraz z telesina z gopro3. 
Zrobiłem w telesinie większą dziurę na obiektyw kamerki (kupiłem f/1.4 o kącie 185st) i wyciąłem z niego resztę zbędnych rzeczy od spodu, żeby był płaski. Przykleiłem go na jakiś klej czy silikon do obudowy.
Kamerka jest na gąbkach dociskających ją do "sufitu" a dodatkowo ma jeszcze uszczelkę hydrauliczną założoną na obiektyw żeby zapobiegać ewentualnej wilgoci w kopule. Gdyby ta się pojawiła w środku (lub np śnieg zimą na pleksi), to mam przyklejoną grzałkę do pierwszych wersji kamer asi1600. W Pudełku hermetycznym dodatkowo pochłaniacz wilgoci no i miejsce na RP 3B+. Kable są wprowadzone przez dziurę którą zasilikowałem.
Teraz kwestia tylko software.

 

IMG-4577.jpg

IMG-5782.jpg

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.