Skocz do zawartości

NINA i nieco szersze kadry


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
używam do astrofotografii programu NINA i niedawno przerzuciłem się na trochę mniejsze ogniskowe. Jeśli to ważne, to obecnie wykorzystuję Samyanga 135mm i cały problem polega na tym, że z taką ogniskową nie mogę używać plate solving, bo przy planowaniu kadru w "atlasie nieba" program nie pozwala mi wystarczająco oddalić widoku i w rezultacie nie widzę, co tak naprawdę obejmuje mój kadr. To dość sporo mi komplikuje, bo poza precyzyjnym ustawianiem kadru, wykorzystywałem NINA również do ditheringu. Czy możecie pomóc mi to ogarnąć?

Brak opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście FOV wystarczyło zmienić. A jeśli chodzi o dithering to co w przypadku, gdy nie robię guidingu, bo mi nie potrzebny? Nie da się jakoś tego ustawić, aby NINA minimalnie przesuwała widok w jedną lub drugą stronę po każdej klatce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak guiding nie potrzebny to dithering zwykle też. 
 

Dithering jest po to żeby usunąć (wygładzić) hot i dead pixele. Wiekszość aparatów robi mapping (np. Canon w rawach też). W postprocessingu wystarczy „cosmetic correction” i jest to samo. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2023 o 08:24, Wiesiek1952 napisał(a):

Wiekszość aparatów robi mapping (np. Canon w rawach też). W postprocessingu wystarczy „cosmetic correction” i jest to samo.

 

Możesz to rozwinąć? Jak konkretnie Canony robią ten mapping? Masz na myśli stworzenie mapy hot pikseli? Mam od dawna do dyspozycji 3 Canony, C4000D, C1100D i C7D2, przejrzałem właśnie na szybko menu C7D2, i jedyne co widzę to "Dust delete data", czyli możliwość zmapowania i usunięcia cieni paprochów. O hot pikselach nic nie piszą.

 

Co do Cosmetic Correction, to np. w DSS jest taka opcja, ale włączenie jej nie powoduje automatycznego usunięcia hotów z materiału. Trzeba się troszkę pobawić suwakami, żeby zdefiniować, co ma zostać uznane za hota / deada. Trzeba przy tym bardzo uważać, bo łatwo spowodować, że z obrazu zostaną usunięte jasne środki gwiazd.

 

Jeśli znasz metodę na zmapowanie złych pikseli przez aparat, i potem zastosowanie tej mapy w kalibracji, to daj proszę znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Piotr K. napisał(a):

 

Możesz to rozwinąć? Jak konkretnie Canony robią ten mapping?

[...]

Jeśli znasz metodę na zmapowanie złych pikseli przez aparat, i potem zastosowanie tej mapy w kalibracji, to daj proszę znać :)

 

Niestety mapping robią tylko "jednocyfrówki" z jednym, jedynym wyjątkiem 7D ?

 

Mapowanie jest "zaszyte" w firmware - nie wiem jak obecnie ale długo, długo z tym radził sobie jedynie Canonowski DPP a Adobe  już nie. Ciekawostką w części Canonów były/są wbudowane darki.

 

EDIT: Dokładniej to mapa jest zaszyta w nagłówku RAWa. Sam Digic, który do RAWA dodaje podgladówkę potrafi tą mapę wykorzystać tak samo jak DPP ale Adobe ACR miał z tym problem. Stąd Lightroom robi własne podgladówki (te Canonowskie są wyświetlane krótko na początku) i Lightroom sam sobie mapuje hot/dark pix.

 

 

 

Zrzut ekranu 2023-01-30 o 12.52.58.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiesiek1952 Funkcję "Long exposure noise reduction" oczywiście znam. Mają ją nie tylko jednocyfrówki, ale także C4000D i C1100D. Tyle że ona polega na zrobieniu darka zaraz po wykonaniu właściwego zdjęcia, na takim samym czasie i ISO jak to zdjęcie - przez czas robienia darka mamy zablokowany aparat. Dla celów fotografii urodzinowo-imieninowo-przyrodniczej jest to przydatne, natomiast - z tego co wiem - w astrofotografii się tego nie stosuje, właśnie z powodu straty czasu (jak jest pogoda, to się zbiera lighty, a nie czeka, aż aparat skończy strzelać kolejnego darka po kolejnym lightcie; poza tym soft do obsługi sesji nie radzi sobie przy włączonej tej funkcji). Zwłaszcza, że w astrofoto zwykle zbiera się po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset klatek.

 

Czyli wygląda na to, że to, co napisałeś:

W dniu 29.01.2023 o 08:24, Wiesiek1952 napisał(a):

Wiekszość aparatów robi mapping (np. Canon w rawach też). W postprocessingu wystarczy „cosmetic correction” i jest to samo

...dotyczy pojedynczych zdjęć, i obróbki w programach do dziennej fotografii. Ale odniosłem wrażenie, że chodziło Ci o programy do zbierania i obróbki materiału astrofoto, stąd było moje zdziwienie i pytanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.