Skocz do zawartości

Foto zagadka nr. 5


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

No to jest kolejna zagadka, ostatnia dzisiaj. Uprasza się Janusza Płeszkę o wstrzymanie się z odpowiedzią do jutra do godziny 12 w południe. Pozostali niech się głowią.zagadka6.jpg

Naturalnie chodzi o podanie numeru katalogowego tej mgławicy i gwiazdozbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Kolor ma podobny, ale kształt już nie. We wnętrzu Laguny widać gromadę gwiazd, tutaj nie. Po tak łatwej zagadce pomyślałem o czymś, czego nie widać w lornetce i obawiam się że nawet w średnim teleskopie, chociaż nie byłbym tego do końca pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu nie przewidzianych wypadków, zmuszony jestem do ogłoszenia następnego punktu regulaminu. Żeby zabawa trwała dłużej niż godzinę, nie będę reagował na Wasze odpowiedzi przed upływem doby, od chwili ogłoszenia foto zagadki.

Wygrywa pierwsza w kolejności poprawna odpowiedź. Nagród nie przewidziano, wystarczy satysfakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na początku pomyślałem że kształtem przypomina prześwietloną Rozetę ale brak 6 charakterystycznych gwiazdek w środku od razu skreślił ją z listy kandydatek w tej foto zagadce!!!

Odpadły na oko kandydatki w Cefeuszu, Bliżniętach, Kasjopei, Orle, Strzelcu, Skorpionie oraz w Łabędziu i pozostał możliwy do analizy Orion i Jednorożec ze swoją Mleczną Drogą i tu bingo bo mam ją na fotach Oriona ze standartu 50mm jako czerwoną nikłą plamkę ;D ;D ;D

Jest to mgławica wodorowa NGC-2174 z położonymi w jej obrębie młodymi gromadami gwiazd a jest ona w górnej części gwiazdozbioru Oriona ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że zgadłeś, bez trudu jak się spodziewałem, ale Heniek dziś z

rana też ją odgadł, ale ponieważ regulaminowo nie miał prawa dawać odpowiedzi, musiał skasować posta. Na pociechę wysłałem mu zgadkę pocieszenia, ale dobry jest i chyba sobie poradzi, co automatycznie nobilituje go do rangi STAREGO WYGI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To proste Lechu, zadawaj trudniejsze zagadki w kategorii Open bez ograniczeń regulaminowych i tradycyjne z wyłączeniem czasowym Starych Wyg wedle regulaminu ;D ;D ;D

Proponuję wyłączenie czasowe Wyg do 48h aby dać czas i większe szanse początkującej astrobraci 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem właśnie poprawną odpowiedź od Heńka. To Stary Wyga, nie dał się zagiąć. Co robić, kiedy wszystko zgaduje?

 

Pewnie, że to proste. W foto zagadkach nie zamieszczaj fotek, tylko zgrubsza opisuj słowami co na nich jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.