Skocz do zawartości

QHY268M - pechowo


yakson

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
Wczoraj dotarła do mnie moja nowa kamera mono QHY268. Zadowolony wieczorem zacząłem od składania z kołem filtrowym. Po ostrożnym złożeniu całości, wyliczeniu BF zamontowałem do teleskopu.
Zanim cokolwiek wpiąłem przeinstalowałem sterowniki, ściągnąłem z QHY AllInOne, zainstalowane wg instrukcji, restart kompa. Wpinam i nic... , wiatrak tylko ruszył. Manager urządzeń nawet nie dygnął. Podpinam stara kamerę (QHY168C) i widać ją od razu. Jeszcze kilka razy przeinstalowałem sterowniki na nowo ale nic to nie dało. Podłączyłem to 7 kabelkami różnej długości z pominięciem HUBa, 
Zabrałem wszystko do domu na kompa stacjonarnego. Tutaj zainstalowałem na nowo platformę ASCOM 6.61... potem znowu sterowniki AllinOne i też nic. Stara kamera znowu widoczna bez problemu. Koło za każdym razem po podłączeniu wykonało 2 obroty ustawiając się na 1. Gdy było podłączone poprzez kamerę nie było widoczne w sterownikach w ogóle ale wykonywało obroty w celu kalibracji pozycji. Jak podłączyłem przez USB sterownik jest widoczny w managerze urządzeń, ale nie udało mi się nad nią zapanować przez SGB by wydać jej jakiekolwiek polecenie zmiany pozycji. Klikając na opcje sterownika ciągle pokazuje mi tylko 5 pozycji filtra a jest 7, dodając je ręcznie po kliknięciu OK i ponownym uruchomieniu opcji pokazuje 5: 


Brak opisu.

 

Brak opisu.

 

Próba połaczenia się ze sprzętem wywala error:

Brak opisu.

 

Nie wiem czy to normalne zachowanie koła jeśli jest nie połączone z kamerą, jestem zielony trochę w temacie i zaczynam przygodę z mono.
Kamerę odsyłam do sklepu w którym kupiłem, zapytali czy wykonałem testy które wymieniłem wyżej i zaproponowali wymianę. Podobno byłe przetestowana w sklepie i wszystko działało - twierdza że każdą kamerę powyżej 1000E testują. Być może cos uszkodziło się podczas transportu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, innerside napisał(a):

Astrolumina? Podłącz samą kamerę również - na samym usb też jej nie widać? 

Tak Astrolumina, w każdej możliwej konfiguracji była podpinana. Menadżer urządzeń w ogóle nie reagował na wpinke usb. Nie było komunikatu o nieznanym urządzeniu nawet.
Zastanawialiśmy się nad zdalnym oglądnięciem sprawy ale stwierdziliśmy że skoro jej nie widać w menadżerze to raczej nic nie wskóramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega szkoda. Ale z nimi, chyba nie ma problemu - obsługa jest całkiem spoko. 

 

btw

Wczoraj odebrałem od nich koło - myślałem, że zęby zjem jak po zamknięciu koła i skręceniu okazało się, że śruby są za długie i zazgrzytało mi w środku.... Na szczęście śrubki o śrubki. Musiałem zeszlifować jeden zestaw. Już widziałem porysowane filtry oczyma wyobraźni... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, innerside napisał(a):

Mega szkoda. Ale z nimi, chyba nie ma problemu - obsługa jest całkiem spoko. 

 

btw

Wczoraj odebrałem od nich koło - myślałem, że zęby zjem jak po zamknięciu koła i skręceniu okazało się, że śruby są za długie i zazgrzytało mi w środku.... Na szczęście śrubki o śrubki. Musiałem zeszlifować jeden zestaw. Już widziałem porysowane filtry oczyma wyobraźni... 

Kontakt z nimi bardzo dobry, standardowe pytanie czy wszystko sprawdziłem i proszę odesłać. Ja koło kupiłem w tecknosky, trochę zakręceni Ci Włosi - niby mieli, potem się pomylili i mi ściągali nową przez 2 tygodnie. Chyba ciśnienie Ci nieźle podskoczyło:). Z racji braku kamery nie potrafię jej sprawdzić przez USB jw. pisałem. Podpinam USB i stery jakieś tam widzi ale potem ale nie można wydać jej żadnych komend. Z ciekawości zapytam próbowałeś tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło filtrowe ma możliwość zmiany trybu pracy na USB lub przez kamerę (4 pin mode)

https://www.qhyccd.com/qhycfw3-filter-wheel/ 

W mojej QHY294M Pro był problem z płytką USB 3, pojechała do serwisu gdzie ją wymienili i od tamtej pory działa bezproblemowo, z tym że u mnie komputer ją wykrywał i czasami się rozłączała. Jaki masz zasilacz?

 

Podepnij też kamerę bez zasilacza dla testu

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kudi145 napisał(a):

Koło filtrowe ma możliwość zmiany trybu pracy na USB lub przez kamerę (4 pin mode)

https://www.qhyccd.com/qhycfw3-filter-wheel/ 

W mojej QHY294M Pro był problem z płytką USB 3, pojechała do serwisu gdzie ją wymienili i od tamtej pory działa bezproblemowo, z tym że u mnie komputer ją wykrywał i czasami się rozłączała. Jaki masz zasilacz?

 

Podepnij też kamerę bez zasilacza dla testu

A jak podepniesz samo koło, bez kamery. To program do akwizycji normalnie wykrywa Ci ją jako CFW3? Czy widzisz tylko sterownik w menadżerze? Ja koła nigdy z kamerą nie odpaliłem bo mi poprostu jej nie wykryło, a w trybie USB tak jak mowie widzę jakiś sterownik ale SGP ma QHYCCD filter wheel ale to jak by symulator, nic tam więcej nie można zrobić i się z tym połączyć.
No kamera ma zostac wymieniona bo maja na stanie, zobaczymy... nadziwniejsze było w tym wszystkim że stara kamere system wykrywał od strzału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zmienisz trybu działania koła to system jej nie wykryje( miałem właśnie ten problem, podpinałem koło do kamery kablem 4 pin i nie wykrywała go NINA SGP ani Maxim i dopiero po zmiania trybu pracy koła wszystko poszło ). W kole jest switch który musisz nacisnąć czymś cienkim aby zmienić, no chyba że to zrobiłeś i nadal nie działa to ewidentnie kamera do wymiany. Z usb chodziło o sprawdzenie tylko kamery, nawet bez zasilania powinna być widoczna, tak było w przypadku mojej kamery, a po podpięci zasilania działy się cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kudi145 napisał(a):

Jeśli nie zmienisz trybu działania koła to system jej nie wykryje( miałem właśnie ten problem, podpinałem koło do kamery kablem 4 pin i nie wykrywała go NINA SGP ani Maxim i dopiero po zmiania trybu pracy koła wszystko poszło ). W kole jest switch który musisz nacisnąć czymś cienkim aby zmienić, no chyba że to zrobiłeś i nadal nie działa to ewidentnie kamera do wymiany. Z usb chodziło o sprawdzenie tylko kamery, nawet bez zasilania powinna być widoczna, tak było w przypadku mojej kamery, a po podpięci zasilania działy się cuda.

Tak przełączałem tego switcha, interesuje mnie tylko czy jak wepniesz koło przez usb, przełączysz switcha czy programy do akwizycji widzą Ci to koło normalnie, bo jeśli tak to w takim bądź razie z moim kołem może być tez coś nie tak :( a to był by kombos który mnie rozłoży na łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem tak koła - domyślnie miałem ustawione na GREEN (podłączenie przez kamerę) i odpaliło od razu jak podpiąłem jednym kablem usb od kamery (wcześniej tak jak ty - instalacja pakietu allINone). Koło spięte tym kabelkiem dołączonym. Kamera to staruszek 163m.

Koło działa w APT zarówno bezpośrednio ze sterami qhy, jak i przez Ascom. 

Edytowane przez innerside
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, yakson napisał(a):

Tak przełączałem tego switcha, interesuje mnie tylko czy jak wepniesz koło przez usb, przełączysz switcha czy programy do akwizycji widzą Ci to koło normalnie, bo jeśli tak to w takim bądź razie z moim kołem może być tez coś nie tak :( a to był by kombos który mnie rozłoży na łopatki.

Za każdym razem jak zmieniasz podłączenie z USB na 4PIN i odwrotnie musisz też przełączyć tryb, inaczej nie wykryje

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.