Skocz do zawartości

I co z tą "kaszką"? Czyli co robię nie tak, a może przesadzam?


Byku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Ostatnio ogarnął mnie problem tego, co robię źle przy moich zdjęciach, lub przynajmniej tego, co mi się wydaje, że robię źle. Otóż z żadnego zdjęcia nie mogę się pozbyć "kaszki" przy zachowaniu odpowiedniej ostrości szczegółów.

Nie mogę dojść do przyczyny i tutaj chciałbym poprosić Was o pomoc w znalezieniu przyczyny. Moje podejrzenia padają na:

- Jednak za mało materiału

- zanieczyszczenie światłem (w zasadzie bezpośrednio powiązane z problemem powyżej)

- źle dobrane klatki (gain, czas pojedyńczej ekspozycji itd)

- obróbka, a dokładniej brak umiejętności ładnego odszumiania zdjęć.

 

Poniżej moje ostatnia fotka Mgławicy Serce.

Będę bardzo wdzięczny za jakieś rady, analizę moich fotek.

Najbardziej zależałoby mi na tym gdyby ktoś chętny podjął się obróbki mojego materiału i pokazał co da lub nie da się z tego wyciągnąć.

Załączam surowy stack. Stackstarless.tif

Szczegóły ekspozycji:

Fotki zbierane podczas nowiu, niestety serducho leży teraz dość nisko na niebie.(zbierane w Marcu/Kwietniu) Bortle 5 w kierunku Bortle 6

image.jpeg.b159dd2b1e896b08128c4db9b1b589bf.jpeg

Tair3S @f4,5

Asi1600MMpro

Gain 139, -20stC

6h Ha - 35x600s

6h Oiii - 35x600s

Dither co 4 klatki

Flaty/Biasy/darki zgodnie ze sztuką po 50 szt. każde

Szczegóły obróbki.

Siril - Stack Ha oraz Oiii, Kompozycja LRGB (L-Ha + HOO), background extraction, leciutki denoise, fotometryczna kalibracja kolorów, asinh stretch, histogram stretch.

Tak wygląda fotka na tym etapie - gdyby nie kaszka to byłbym zachwycony rezultatem.

image.png.1365d32b62e2df4324f80a87c86f5f93.png

Pełny plik - załączam

starless_ComposedHOO6+6processing162.tif

Tak wygląda już fotka po odszumianiu w PS camera raw (odszumiam zarówno lumiancję jak i kolor, delikatna regulacja suwaczkami). Dodatkowo odszumiłem tu w Psie samo tło korzystając z masek i tło wygląda nawet nieźle, niestety przy mgławicy ginie detal więc zostawiłem tak jak uważam że jest najlepiej.

image.png.a6f141168da0c08bfa1308c8239a549a.png

starless_ComposedHOO6+6processing162nice16.tif

 

 

PS. W zasadzie jednym zdaniem mógłbym streścić moje pytanie:

Jak zrobić takie fotki?! Czy to już kwestia magii Pixinsight? Mam nadzieję, że autor znanego bloga nie obrazi się, że zapożyczam poniższy fragment jego zdjęcia.

image.png.490e27f574831a1a22cd35f63bdf13fc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś Stacka bez gwiazd i w .tiff a to wyklucza użycie narzędzi typu ImageSolver, SpectrometricColorCalibration etc. Widać spore LightPollution i gradient. Tak na bardzo szybko bo bez gwiazd to się robi zabawa w chowanego. Na pewno można sporo szczegółów z tego wyciągnąć. Pewnie trochę przesadziłem 🙂

 

Te zdjęcia z niebieskim da się zrobić ale potrzebne są Stacki w kanałach a nie łączny starless. Można by niby rozdzielać kanały z powrotem ale to zupełnie nieefektywny proces jest.

 

 

EDIT: Masz 11.6h materiału łącznie - to już nie jest źle ale żeby mieć o czym mówić to potrzebne są surowe stacki. Surowe dla każdego kanału osobno i z gwiazdami. Taki stack już połączonych kanałów nie jest dobry bo jeśli popełniłeś jakiekolwiek błędy przy łączeniu kanałów to naprawianie tego to dłubanina (niektórzy nazywają to "rzeźbieniem" w nie powiem czym). Błędy popełnione na tych pierwszych etapach składania są kluczowe dla wyniku finalnego a HOO można składać na milion sposobów. 

 

 

 

 

Stackstarless.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Dałeś Stacka bez gwiazd i w .tiff a to wyklucza użycie narzędzi typu ImageSolver, SpectrometricColorCalibration etc. Widać spore LightPollution i gradient. Tak na bardzo szybko bo bez gwiazd to się robi zabawa w chowanego. Na pewno można sporo szczegółów z tego wyciągnąć. Pewnie trochę przesadziłem 🙂

 

Te zdjęcia z niebieskim da się zrobić ale potrzebne są Stacki w kanałach a nie łączny starless. Można by niby rozdzielać kanały z powrotem ale to zupełnie nieefektywny proces jest.

 

 

EDIT: Masz 11.6h materiału łącznie - to już nie jest źle ale żeby mieć o czym mówić to potrzebne są surowe stacki. Surowe dla każdego kanału osobno i z gwiazdami. Taki stack już połączonych kanałów nie jest dobry bo jeśli popełniłeś jakiekolwiek błędy przy łączeniu kanałów to naprawianie tego to dłubanina (niektórzy nazywają to "rzeźbieniem" w nie powiem czym). Błędy popełnione na tych pierwszych etapach składania są kluczowe dla wyniku finalnego a HOO można składać na milion sposobów. 

 

 

 

 

 

Dzięki, już załączam stacki Ha i Oiii. Obróbka zdecydowanie lepsza niż moje próby, mogę poprosić o jakieś szczegóły Twojego procesowania?

Ha.fit Oiii.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Byku napisał(a):

...Obróbka zdecydowanie lepsza niż moje próby, mogę poprosić o jakieś szczegóły Twojego procesowania?

 

 

Moje możliwości z braku gwiazd były ograniczone. PixInsight, Crop, DynamicBackgroundExtraction, BlurXTerminator, NoiseXTerminator, GeneralizedHyperbolicStretch (chyba 3 albo 4 operacje), ciut krzywymi w PixInsight i tyle. W wymienionej kolejności. Zupełnie nie przykładałem się do tła bo i nie było o co walczyć 🙂  Zmniejszone i zapisane w PS ale już bez żadnej zabawy w PS. Razem może 4-5 minut - szczerze przyznam, trochę bylejakiej obróbki.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Te zdjęcia z niebieskim da się zrobić ale potrzebne są Stacki w kanałach a nie łączny starless. Można by niby rozdzielać kanały z powrotem ale to zupełnie nieefektywny proces jest.

 

 

Jeszcze odnośnie obróbki z niebieskim, tu bym nie szalał, stack z oiii jest ekstremalnie słaby i raczej wiele się z tego nie wyciągnie. Myślę że przyczyną może być mój filtr Oiii(Optolong lenhance + Baader B ) wiem, że taki kombinowany filtr powinien działać ale być może z małą skutecznością. Ha to ten sam optolong + czerwony filtr wrattena, zdaje się #21 i działa moim zdaniem znakomicie. Ha i Oiii zbierane były w tych samych warunkach.

 

Co do obróbki w Pixinsight, chyba muszę spróbować i stąd w zasadzie było moje pytanie, te skrytpy z "X" em naprawdę robią taką robotę? Czy to samo można zrobić w Psie?

Pomijam takie wynalazki jak Topaz de noise które w zasadzie nie mają już wiele wspólnego z realnością zdjęcia i zdecydowanie nie zamierzam ich używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tak BlurXTerminator naprawdę baaaardzo ułatwia, NoiseXT zresztą też.

 

Czemu Oiii jest lustrzanym odbiciem w pionie? Coś robiłeś z kamerą? 

U mnie wyświetlają się normalnie, kamera była zorientowana w ten sam sposób chyba że Siril coś przekombinował, on lubi obracać zdjęcia z nieznanych mi przyczyn.

Tak to u mnie wygląda w asiview, wszystko jest zorientowane tak samo, dodam że te dwa stacki rejestrowałem względem siebie w sirilu. Oiii jest nieco obrocony względem Ha, jakieś 10-15 stopni.

O3

image.png.bca7608fd0cb54fad320ca74eb20bee2.png

 

Ha

image.png.35c78051606926b8a3a25980ab2a805b.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tylko o pionowy mirror bo - po mojemu - są różne zniekształcenia na obu zdjęciach, tak jakby tilt sensora dla każdego z kanałów był wyraźnie różny. To skutkuje wydłużeniem gwiazdek szczególnie w prawym górnym rogu.

 

Moja wersja poniżej. Proces praktycznie identyczny z tym co poprzednio, musiałem tylko powalczyć z ImageSolve bo przez to odbicie lustrzane nie chciało się dać złożyć. Kluczowy proces to HDRMultiscaleTransform - to najlepiej wydobywa szczegóły z mgławicy.

 

 

To jest znowu na szybko i bez przesadnej dbałości o szczegóły i trochę przesadzone z obróbką.  Tiff w załącznikach.

 

 

Final.jpg

Final.tif

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał zbierany w najgorszym możliwym momencie (w najniższym położeniu) - ekstynkcja przez atmosferę, cirrusy, smog, mgły i inne badziewie o tej porze roku, dodatkowo składanie filtrów NB z dwóch szkiełek też pewnie nie pomogło (masz je zmierzone?). Myślę, że jakbyś zmienił tylko porę roku (na wrzesień/październik, kiedy Kasiopeja jest na wysokości 70 stopni) to efekt już byłby inny.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie chodzi tylko o pionowy mirror bo - po mojemu - są różne zniekształcenia na obu zdjęciach, tak jakby tilt sensora dla każdego z kanałów był wyraźnie różny. To skutkuje wydłużeniem gwiazdek szczególnie w prawym górnym rogu.

 

Moja wersja poniżej. Proces praktycznie identyczny z tym co poprzednio, musiałem tylko powalczyć z ImageSolve bo przez to odbicie lustrzane nie chciało się dać złożyć. Kluczowy proces to HDRMultiscaleTransform - to najlepiej wydobywa szczegóły z mgławicy.

 

 

To jest znowu na szybko i bez przesadnej dbałości o szczegóły i trochę przesadzone z obróbką.  Tiff w załącznikach.

 

 

 

Final.tif 74.87 MB · 3 pobrania

Dzięki, elegancko wyszło. Nad Pixinsight zaczynam się coraz bardziej zastanawiać i widzę, że warto. Na pewno dozbieram jeszcze materiału i zobaczymy co da się wyciągnąć.

Co do tego tilta to wiem, że mam problem w jednym rogu, ogólnie gwiazdki mi lecą w jednym kierunku, podejrzewam że moje połączenie z tairem gdzieś jest przekoszone delikatnie. Zamierzam z tym walczyć bo to psuje zdjęcia choć nowy starnett radzi sobie z problemem doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

Materiał zbierany w najgorszym możliwym momencie (w najniższym położeniu) - ekstynkcja przez atmosferę, cirrusy, smog, mgły i inne badziewie o tej porze roku, dodatkowo składanie filtrów NB z dwóch szkiełek też pewnie nie pomogło (masz je zmierzone?). Myślę, że jakbyś zmienił tylko porę roku (na wrzesień/październik, kiedy Kasiopeja jest na wysokości 70 stopni) to efekt już byłby inny.

Zgadzam się w zupełności, niestety za domem o tej porze roku nie mam lepszych celów do narrowbandu poza tymi na półncocnym horyzoncie, sezon galaktyczny nie rozpieszcza. Filtrów nie mierzyłem, przymierzam się do zakupu Baaderków HSO więc nie będę inwestował w ten temat, natomiast z wodoru jestem bardzio zadowolony i polecam wszystkim takie rozwiązanie jako przymiarka przed zakupem właściwych filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Byku napisał(a):

Dzięki, elegancko wyszło. Nad Pixinsight zaczynam się coraz bardziej zastanawiać i widzę, że warto. Na pewno dozbieram jeszcze materiału i zobaczymy co da się wyciągnąć.

Co do tego tilta to wiem, że mam problem w jednym rogu, ogólnie gwiazdki mi lecą w jednym kierunku, podejrzewam że moje połączenie z tairem gdzieś jest przekoszone delikatnie. Zamierzam z tym walczyć bo to psuje zdjęcia choć nowy starnett radzi sobie z problemem doskonale.

 

Nie, nie o to chodzi. Jak się zalignuje (fajne słowo) Oiii i Ha i nałoży na siebie i zacznie przełączać widok między klatkami to wyraźnie widać, że część gwiazdek się przemieszcza. To oznacza, że albo pierwotny proces Star Alignment był niedobry albo, co gorsza, oba obrazki mają inną geometrię. Czyli coś grzebałeś w torze optycznym przy zmianie filtrów np. odkręciłeś kamerę, filtr, skręciłeś z nowym filtrem i skręciło się ciut inaczej. Od zmiany filtrów są albo koła filtrowe albo szufladki bo nie naruszają toru optycznego. Każde rozkręcanie i powtórne skręcanie i inne ustawienie sensora powoduje zmiany w geometrii obrazu. Na etapie gotowych stacków praktycznie nie do usunięcia. Stacki: powinieneś robić StarAlignment dla wszystkich klatek łącznie czyli dla Oiii i Ha razem a dopiero potem stackować osobno Oiii i Ha. Zredukuje trochę tą zmienną geometrię i zapobiegnie pułapkom typu odbicie w pionie. W PixInsight jest WBPP i te rzeczy są załatwiane z automatu i z automatu poprawnie.

 

Jak Oiii i Ha mają zmienną geometrię to przecież przesuwają się nie tylko gwiazdki ale i zawartość pod nimi czyli mgławica. W tym przypadku to może ma niewielkie znaczenie bo w Oiii prawie nic nie ma to i rozmycia są niewielkie ale w każdym innym już tak. 

 

 

Mówisz, że starnet sobie radzi - no chyba nie za bardzo przy czym to może być również Twoja wina 🙂 Porównaj moje starless (poniżej) ze swoim. U Ciebie zostały plamki po jaśniejszych gwiazdach. Niestety.

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2023-04-18 o 9.19.27 AM.png

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Nie, nie o to chodzi. Jak się zalignuje (fajne słowo) Oiii i Ha i nałoży na siebie i zacznie przełączać widok między klatkami to wyraźnie widać, że część gwiazdek się przemieszcza. To oznacza, że albo pierwotny proces Star Alignment był niedobry albo, co gorsza, oba obrazki mają inną geometrię. Czyli coś grzebałeś w torze optycznym przy zmianie filtrów np. odkręciłeś kamerę, filtr, skręciłeś z nowym filtrem i skręciło się ciut inaczej. Od zmiany filtrów są albo koła filtrowe albo szufladki bo nie naruszają toru optycznego. Każde rozkręcanie i powtórne skręcanie i inne ustawienie sensora powoduje zmiany w geometrii obrazu. Na etapie gotowych stacków praktycznie nie do usunięcia. Stacki: powinieneś robić StarAlignment dla wszystkich klatek łącznie czyli dla Oiii i Ha razem a dopiero potem stackować osobno Oiii i Ha. Zredukuje trochę tą zmienną geometrię i zapobiegnie pułapkom typu odbicie w pionie. W PixInsight jest WBPP i te rzeczy są załatwiane z automatu i z automatu poprawnie.

 

Jak Oiii i Ha mają zmienną geometrię to przecież przesuwają się nie tylko gwiazdki ale i zawartość pod nimi czyli mgławica. W tym przypadku to może ma niewielkie znaczenie bo w Oiii prawie nic nie ma to i rozmycia są niewielkie ale w każdym innym już tak. 

 

 

Mówisz, że starnet sobie radzi - no chyba nie za bardzo przy czym to może być również Twoja wina 🙂 Porównaj moje starless (poniżej) ze swoim. U Ciebie zostały plamki po jaśniejszych gwiazdach. Niestety.

 

 

 

 

 

Bardzo ciekawe informacje, kopalnia wiedzy, wielkie dzięki. Masz absolutną rację z torem optycznym, na tą chwilę dla moich kombinowanych filtrów nie mam możliwości użycia koła lub szuflady, więc muszę wykręcać kamerę. 

A czy dodatkowo sam fakt że korzystam z achromatu ma tu znaczenie? punkt ostrości dla Ha i Oiii jest w zupełnie innym miejscu więc te klatki będą mieć tak czy inaczej inną geometrię. I tego problemu nie pozbędę się bez zmiany teleskopu an apo/reflektor.

Napiszę sobie skrypt do Sirila żeby tą alignację :) robić przed stackowaniem, bardzo jestem ciekaw rezultatu.

 

Co do starlessów, no cóż kolejny dowód na to że Pix robi robotę, chociaż jak na darmowy program to itak uważam że starnett daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuję się tym na co nie mam wpływu czyli zmiana punktu ostrości z powodu nie parafokalnych filtrów jest i z tym niewiele można zrobić.  (nawiasem nie jest specjalnie duża zwykle - w moim 12" RCT i 2432 mm ogniskowej to jest max 14-15 um). 

 

StarAlignment po całości powinien sporo pomóc.

 

Zaznacz sobie niezmywalnym flamastrem albo farbą na wyciągu, złączkach i kamerze ich podstawowe położenie i skręcając ponownie skręcaj według tych znaków. Błąd powinien się zmniejszyć do max 1°.

 

Gwiazdy usuwałem StarXTerminatorem (to nie PixInsight sam w sobie a plugin).

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wziąłem sobie wszystkie uwagi do serca, szczególnie dziękuję @Wiesiek1952. Naprawiłem tilt w Tairze, okazało się że cała cela z soczewkami nie była dobrze połączona z zew. body, poświęciłem 15 minut na ustawianie ostrości co do joty. Tutaj materiał zebrany wczoraj, to chyba aktualnie najwyższy obiekt do narrowabandu na niebie i od razu widać efekty. Oczywiście dozbieram jeszcze materiału, to jest jeszcze wodór z Optolonga+Wratten#21, jutro dostanę już długo wyczekiwane filterki Baadera SHO i myślę, że jestem na drodze do pierwszego naprawdę porządnego foto. Kaszki prawie nie widać, pomogła też zdecydowanie inna metoda odszumiania - przed stretchowaniem materiału. W sirilu jest Data Adaptive denoising i robi robotę jak się nie szaleje z suwakami. Będę wdzięczny za uwagi, jeśli ktoś chętny to podeślę surówki do obróbki.

 

image.thumb.jpeg.fbba3fc90f0ae250ab6ca02e2c6e3b30.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.