Skocz do zawartości

Astrograf


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=279_401&products_id=3236&lunety=Astrograf Explore Scientific Maksutov Newton 152 731 David H Levy Comet Hunter OTA  Piszą o zredukowanej komie i płaskim polu. Nic na temat korektora. Czy ktoś może  coś na temat tego teleskopu wie,może go ma. Szukam docelowego tele do zdjęć z ogniskowa powyżej 700 w tym przedziale cenowym i ta pozycja wydaje się być w miarę sensowna. Za wszelkie porady dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperałem ostatnio bo na allegro wisi chyba w wersji 200/800 za coś 2500zl?

Z tego co wyczytałem to koma spada "o połowę". Oglądałem zdjęcia i faktycznie jest lepiej ale i tak jeszcze widać wady...

Doszedłem do wniosku że taniej można kupić normalnego Niutona, najlepszy możliwy korektor, kolimator albo kilka, zmienić wyciąg na lepszy itd i jeszcze na litrową butle nerwosolu zostanie..

Wyszło mi, że jedyna zaletą jest to ze nie kurzy się na lustro...

 

Aha no i kolimacja takiego układy jeszcze się ciut komplikuje hehe

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem. Przekombinowana konstrukcja. Pooglądaj sobie kształt gwiazd na Astrobin https://app.astrobin.com/equipment/explorer/telescope/10/explore-scientific-mn-152-david-h-levy-comet-hunter

 

Po ostatnich cyrkach z Sharpstarem, to tak szczerze polecam ci kupić coś w stylu SW Quattro 150p, albo jakiś jeszcze tańszy chiński newtwon i lekko go poprawić (wyciąg, pająk, itp).

Prosta tania konstrukcja, jak się zepsuje, to wyrzucisz bez żalu.

Jak nie widać różnicy, to po co przepłacać.

 

Wszystkie te nowe quadro-quinto-dzięsięcio-duplety to tylko proszenie się o kłopoty, bo tylko zwiększasz ilość miejsc w których coś może pójść nie tak.

 

Rozczarowany bajką jak u sąsiada trawa jest bardziej zielona pogodziłem się, że albo jadę na wioskę i tam zdjęcia czymkolwiek robią się po prostu ładne, albo w mieście to samo ale muszę 4x tyle materiału zebrać.

 

Przepraszam za kubeł zimnej wody. Po swoich złych doświadczeniach nabieram dystansu do tego co warto w tym hobby kupić.

Edytowane przez Voult
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik dwóch MN, jeden do obserwacji wizualnych IntesMikro, drogi do zdjęć- SW MN190, mogę potwierdzić radę @Voult :-) Kup jakiegoś rozsądnego Newtona, aplanatyczny korektor komy i jedziesz.

 

Dlaczego? Ano dlatego, że jedyną przewagą MN nad Newtonem z korektorem jest brak spajków.

Termika zamkniętego tubusu jest gorsza.

 

Kolimacja to nieco inna bajka. W MN musisz mieć zwierciadło główne ustawione do osi soczewki meniskowej, w praktyce. To wywraca kolimację do góry nogami i biada ci, jeżeli masz rotację albo głębokość lustra wtórnego źle ustawioną. To nie jest jak kolimacja Newtona.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, towarzysz napisał(a):

Czołem, kol. @Miesilmannimea miał na myśli Schmidta-Newtona (nadal aktualny) https://allegrolokalnie.pl/ tudzież https://www.olx.pl/ a kol. @Łysy Łysy Maksutova-Newtona

 

No tak, źle pamiętałem :) Ale w sumie wnioski takie same, więc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.