Skocz do zawartości
  • 0

Potrzebna pomoc z kolimacją


Piotrek Zieliński

Pytanie

Cześć,

Od jakiegoś czasu mam GSO Dobson 8". Teleskop jest fantastyczny, ale nie potrafię ogarnąć kolimacji. Przejrzałem materiały na forach internetowych i na YouTube, ale ciągle mam wrażenie, że coś robię źle.

Czy znalazłby się dobry duch w Gdańsku, który pomógłby mi zrozumieć jak to się robi?

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
17 minut temu, Piotrek Zieliński napisał(a):

Cześć,

Od jakiegoś czasu mam GSO Dobson 8". Teleskop jest fantastyczny, ale nie potrafię ogarnąć kolimacji. Przejrzałem materiały na forach internetowych i na YouTube, ale ciągle mam wrażenie, że coś robię źle.

Czy znalazłby się dobry duch w Gdańsku, który pomógłby mi zrozumieć jak to się robi?

 

Pozdrawiam

Piotrek

Cześć, opisz jak do tej pory kolimowałeś i co powoduje to wrażenie, że coś jest nie tak ;) 

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam kolimator Cheshire. Myślałem o laserowym, ale chciałem się najpierw nauczyć kolimować "ręcznie". Po zakończonej ostatnio "kolimacji" widzę w okularze kolimatora następujący obrazek:

image.png.859993ed968b210d7e92bedf2cdff102.png

Kolorami oznaczyłem następujące rzeczy:

czarny - tubus

jasnoszary - zwierciadło główne

ciemnoszary - zwierciadło wtórne (a raczej jego odbicie)

czerwony - kółko kolimacyjne na zwierciadle głównym

czarny - kropka kolimacyjna na zwierciadle wtórnym

 

Cały proces wygląda u mnie według instrukcji dostarczonej do teleskopu, a więc:

1. Luzuję centralną śrubę lustra wtórnego, po czym kręcąc trzema śrubkami po bokach staram się ustawić jasnoszare koło jak najbardziej w centrum czarnego. Instrukcja mówi, że mam to robić tak długo, aż zobaczę trzy klamry mocujące zwierciadło. Niby udaje mi się to osiągnąć, ale nigdy nie udało mi się dociągnąć jasnoszarego kółka do centrum kółka czarnego, choćbym nie wiem jak wachlował jakimikolwiek nastawami teleskopu.

2. Po osiągnięciu "zadowalającego" efektu, dokręcam śrubę centralną uważając, aby nie poruszyło się ono podczas dokręcania.

3. Luzuję prawie na maksa białe śruby (te bez sprężynek). Na forumastronomiczne.pl znalazłem informację, że białe są kolimacyjne. Natomiast instrukcja mówi, że czarne (te ze sprężynkami) są kolimacyjne. Staram się podążać za instrukcją.

4. Kręcąc czarnymi śrubami (ze sprężynkami) staram się dociągnąć kółko ciemnoszare jak najbliżej kółka jasnoszarego, starając się, aby kółko kolimacyjne zwierciadła głównego (czerwone na rysunku powyżej) wjechało na kropkę kolimacyjną zwierciadła wtórnego. O ile udaje mi się nałożyć na siebie "czarną kropkę" z "czerwonym kółkiem", to nie udaje mi się dociągnąć ciemnoszarego koła do centrum jasnoszarego. 

 

Już nawet próbowałem majstrować przy śrubach regulacyjnych krzyżaka, na którym jest zawieszone lustro wtórne, ale nic to nie dało. Jestem na tyle mało doświadczonym obserwatorem, że nie potrafię rozpoznać, czy lekko nieostry obraz jest wynikiem słabych okularów, złego seeingu, czy złej kolimacji. Obawiam się, że bez "korepetycji na miejscu" nie uda mi się dobrze tego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To nic trudnego, tylko postępuj krok po korku. Z każdym kolejnym razem będzie coraz łatwiej. Musisz tylko dogłębnie przeanalizować Hamala. Wychładzasz odpowiednio lustro przed obserwacjami ?

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Według mnie jest rozkolimowany. Obrazy wtórnego wraz z odbiciem LG powinny być mniej więcej w środku pola widzenia (i markerem środka LG). Spróbuj metody Hamala, o której pisał @Mumia. Dla mnie się sprawdza. Do kolimacji używam zarówno optycznego chersire (wydruk 3d) jak i lasera Baadera.

 

P.S.

Jak jesteś z okolic Bydgoszczy, to możemy się spotkać na obserwacje połączone ze wspólną kolimacją.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.