Skocz do zawartości

Sprzęt do fotografowania zorzy polarnej


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W ostatnim czasie dość często pojawia się okazja do złapania zorzy polarnej z terenu Polski. Mieszkając na północy (54 N) szansa trafia się niezwykle często, oczywiście pod warunkiem, że dobra będzie pogoda.

W obecnej chwili korzystam z Canona EOS 700D oraz obiektywu Samyang 16mm f/2.0 na prostym statywie fotograficznym. Z pewnością wymiana obiektywu z kitowego 18mm f/3.5 dała duży skok, bowiem pozwoliło na skrócenie czasów ekspozycji i zmniejszenie ISO, poprawiając jakość obrazu.

 

W zasadzie nie korzystam lustrzanki do czegokolwiek innego. No może poza meteorami, żeby złapać parę sztuk podczas maksimum najważniejszych rojów. Chciałbym uzbroić się nieco lepiej na nadchodzące maksimum aktywności słonecznej i łapać nawet najmniejsze zorze polarne, czyli zająć się aurora hunting :D W obecnej chwili, w ciągu roku trafia się nawet kilkanaście zorzowych nocy (podyktowanych też pogodą) i drugie tyle ze wskaźnikami, kiedy "może, nie musi, ale warto spróbować". Planuję wówczas sprzedać aktualny zestaw i zakupić lustrzankę z pełnoklatkową matrycą. Obiektyw także musi zostać sprzedany - parametry ma niezłe, ale niestety pokrywa tylko APS-C (dwa zestawy niepotrzebne).

 

Chciałbym, aby skok jakościowy był znaczny w stosunku do aktualnego zestawu, coś jak odczuwane przejście z kitowego obiektywu na jasną stałkę. Z pewnością wymiana z lustrzanki APS-C na FF to jest istotny krok. Ale nie chciałbym też przeznaczać wiele tysięcy na coś, co nie byłoby bardzo często wykorzystywane (choć lustrzanka daje świetny obraz, to chętniej wyciągam po telefon do dziennych zdjęć). Autofokus nie jest konieczny, obecnie i tak działam bez niego. Po pojedynczej poradzie do tej pory, dobrą sugestią jest Canon 6D (w wersji pierwszej) oraz obiektyw Samyang 14mm f/2.8 ED, jedna z najbardziej znanych sztuk. Matryca dobrze wychodzi w testach. Tu mamy FF i krótszą ogniskową, co daje dużo większe pole widzenia niż obecnie mam. Przyznam, że byłoby już nieco za szeroko i rozważyłbym Samyanga 24mm f/1.4, jednak w testach wypada dość średnio. Wybierając używaną lustrzankę i obiektyw zmieściłbym się w kwocie ~2500 zł (i nie chciałbym przekraczać 3 tysięcy na coś, co nie byłoby bardzo często używane). W takim zestawie widzę skok w stosunku do obecnego zestawu: możliwość dowolnego przymykania dla lepszej jakości gwiazd, bowiem przy pełnym otworze i wyższym użytecznym ISO mógłbym stosować niezwykle krótkie czasy ekspozycji, nawet 1-3s z jakością tła, jaką mam obecnie przy 10s. A docelowo i tak chciałbym trzymać się czasów 5-10s, by uzyskać ostre filary zorzy. Krótkie czasy (filmowanie w czasie rzeczywistym) nie interesują mnie, nie jest to też zestaw z myślą o wyjeździe na Skandynawię/Islandię.

 

Proszę o poradę, czy sugerowany zestaw przy zaproponowanym budżecie jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem :) W miarę możliwości, prosiłbym o nieco lepsze i droższe rozwiązania, które mógłbym rozważyć i ocenić czy warto (np. jest jakiś obiektyw używany już za 1500, który nada się o niebo lepiej niż zaproponowane Samyangi po 600-800 i warto byłoby dołożyć). Znam zasadę, że obiektyw jest ważniejszy od puszki, ale zwracam uwagę tu na puszkę, skoro przechodzimy na FF (a wtedy, dowolne FF?). A rynek matryc FF bardzo słabo znam. Nawet nie jestem pewien czy 5D jest lepszy od 6D. A różne rodzaje (Mark) tym bardziej powodują, że nie wiem. Więc prosiłbym o wprowadzenie :D

 

Czyli, kwestie które nie są potrzebne: dystorsja, winietowanie (oczywiście bez przesady, żeby nie było jak obrazy z lustrzanki FF po założeniu obiektywu do APS-C :D), autofokus, szybkość klatek, rozdzielczość (wynikowo i tak zmniejszam do 1500x1000 lub 1800x1200).

 

Aktualna jakość obrazu (pełna rozdzielczość, by skupić uwagę na gwiazdach):

IMG_2466-full.jpg

 

 

IMG_2555-full.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Canona 6D i do tego obiektyw Irix 21mm f/1.4. Mam ten obiektyw od niedawna i bardzo sobie chwalę. Koszt nowego to około 2600zł, ale kilka dni temu widziałem na olx używkę pod Canona za 1400zł. Bardzo mała aberracja i dystorsja oraz po lekkim przymknięciu przysłony mała koma w rogach na pełnej klatce.

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.