Skocz do zawartości

NGC 5907


Auron

Rekomendowane odpowiedzi

Czy podobnie jak w dyskusji o szumie ( nieakceptowalny ale to nieważne) będziemy uważali że to jest akceptowalne zdjęcie pomimo pojechanych kolorów gwiazd? I że to jest  nieważne? Idąc tokiem rozumowania niektórych z kolegów jeśli np. robimy fotkę galaktyki to tylko jej obraz jest ważny- tło, gwiazdy, gradienty zawsze będą "akceptowalne" choć generalnie są do kitu? To nie moja bajka, sorry.

Albo robimy zdjęcie poprawne technicznie w każdym jego aspekcie albo dotąd walczymy z aberracjami , setupem itp itd az do tej "technicznej poprawności" dojdziemy. Bardzo mnie ciekawią Wasze opinie na ten temat.

Auron - sorry że pod Twoim zdjęciem ale to właśnie drugi przykład w krótkim czasie na moja tezę. Nie ma tu nic personalnego.

Moderator może ta dyskusję wydzielić potem.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Czy podobnie jak w dyskusji o szumie ( nieakceptowalny ale to nieważne) będziemy uważali że to jest akceptowalne zdjęcie pomimo pojechanych kolorów gwiazd? I że to jest  nieważne? Idąc tokiem rozumowania niektórych z kolegów jeśli np. robimy fotkę galaktyki to tylko jej obraz jest ważny- tło, gwiazdy, gradienty zawsze będą "akceptowalne" choć generalnie są do kitu? To nie moja bajka, sorry.

Albo robimy zdjęcie poprawne technicznie w każdym jego aspekcie albo dotąd walczymy z aberracjami , setupem itp itd az do tej "technicznej poprawności" dojdziemy. Bardzo mnie ciekawią Wasze opinie na ten temat.

Auron - sorry że pod Twoim zdjęciem ale to właśnie drugi przykład w krótkim czasie na moja tezę. Nie ma tu nic personalnego.

Moderator może ta dyskusję wydzielić potem.

Technicznie rzecz biorąc to masz dużo racji, ale czy tu zawsze  tylko chodzi o technikę? Zgadzam się z opinią, że jak ktoś oczekuje tylko zachwytów to powinien publikować na Facebooku i zgadzam się że forum to właściwe miejsce to rzetelnych opinii w tym też tych krytycznych o ile jest to konstruktywna krytyka. Bez krytycznego spojrzenia nie zrobi się kroku na przód. Jednak astrofotografia to hobby, które ma dać każdemu radość i przyjemność. Wszyscy mamy różne umiejętności i doświadczenia i niezależnie od wyniku końcowego zazwyczaj prezentujemy tu zdjęcia które na daną chwilę są szczytem naszych możliwości. Byłbym ostrożny z tak surowymi ocenami, przecież nie jest to wątek konkursowy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Czy podobnie jak w dyskusji o szumie ( nieakceptowalny ale to nieważne) będziemy uważali że to jest akceptowalne zdjęcie pomimo pojechanych kolorów gwiazd? I że to jest  nieważne? Idąc tokiem rozumowania niektórych z kolegów jeśli np. robimy fotkę galaktyki to tylko jej obraz jest ważny- tło, gwiazdy, gradienty zawsze będą "akceptowalne" choć generalnie są do kitu? To nie moja bajka, sorry.

Albo robimy zdjęcie poprawne technicznie w każdym jego aspekcie albo dotąd walczymy z aberracjami , setupem itp itd az do tej "technicznej poprawności" dojdziemy. Bardzo mnie ciekawią Wasze opinie na ten temat.

Auron - sorry że pod Twoim zdjęciem ale to właśnie drugi przykład w krótkim czasie na moja tezę. Nie ma tu nic personalnego.

Moderator może ta dyskusję wydzielić potem.

Każda opinia na wagę złota jednakże jak na ilość pogodnych nocy oraz zebranego materiału, to nie jest źle, kolega Roman obrobił z tego co otrzymał bardzo dobre zdjęcie. Owszem chciałbym zbierać tle materiału co kolega @Wiesiek1952 a Jego M51 robione RC 12" jest przegenialne, co lepsze już nazbierał ponad 40h fotonów/materiału, które czeka na kolejną obróbkę. Natomiast co do mojego zdjęcia kolory gwiazd są naturalne zgodnie z zasadami fotometrycznymi, co można bardzo łatwo sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Auron niestety nie chodzi o kolory gwiazd a o przesuniecie względne kolorów.

Może dla niewprawnego oka nie jest to widoczne w pierwszym momencie, ale ja to widzę bez powiększania zdjęcia.

Poniżej powiększony centralny fragment fotki. Widzisz o co chodzi?

Jedną z metod poprawienia tego opisałem dla koleżanki tutaj

image.png.4d521a95e1faaae0632e6a2279246788.png

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

@Auron niestety nie chodzi o kolory gwiazd a o przesuniecie względne kolorów.

Może dla niewprawnego oka nie jest to widoczne w pierwszym momencie, ale ja to widzę bez powiększania zdjęcia.

Poniżej powiększony centralny fragment fotki. Widzisz o co chodzi?

Jedną z metod poprawienia tego opisałem dla koleżanki tutaj

image.png.4d521a95e1faaae0632e6a2279246788.png

Czytałem Twój wątek, który przedstawiłeś koleżance. Roman, który pomaga mi w obróbce nie pracuje z tego co pisał na Pix. Poza tym drukuję na formacie A3 więc zupełnie  tego przesunięcia nie widać, poza tym na monitorze Maca zdjęcie "oddaje"  subtelniejsze kolory aniżeli porównując je na monitorach innych firm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gość na chwilęfaktycznie można to było zrobić. W tym konkretnym zdjęciu wyszła zła kolimacja / albo nieosiowość / ostrość którą widać.  Na bardzo jasnych gwiazdach widać również duszki z boku. Setup jest do dopieszczenia.

@Auron Pix to narzędzie i używam niektórych funkcji ale nie obrabiam w nim zdjęć. 

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

I na Macu nie widać tego przesunięcia? A na dobrym IPSie widać? Jakoś nie wierzę...

Dlatego warto inwestować w porządny monitor, a IPS to przeżytek w astrofotografii wystarczy poczytać opinie chłopaków w Cloudy Nights. Tylko Retina. 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.