Skocz do zawartości

Rozłącznik wyciągu od celi dla RC 8''


M_H

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ pogoda mocno nie pasowała przez dłuższy czas, postanowiłem zrobić coś dla swojego teleskopu. O!

Zaznajomieni z tematem wiedzą, że OTA Ritchey-Chrétien 8'' (sprzedawany pod różnymi markami OTA od GSO) ma wadę projektową w której wyciąg jest bezpośrednio przykręcony do celi lustra. Jest to problem w przypadku dużego obciążenia (w moim przypadku kamera, koło filtrowe, OAG, kamera prowadząca, focuser itd). Wszystko wisi na +-3 małych śrubach kolimacyjnych. 

Zaprojektowałem więc element przenoszący obciążenie na tylną płytę, który dzięki koledze z forum mógł zostać wykonany z aluminium.


decoupler.png.a1ef80f5e8794cf5dbb090722b82ce92.png

Pomiędzy elementem a teleskopem umieściłem wyciętą na wymiar uszczelkę z EVA 1mm by nie rysować powierzchni płyty tylnej.
Wygląda na to że działa. Żadne światło bokiem nie wpada, kolimuje się teraz o wiele precyzyjniej, trzyma solidnie, moje serce jest spokojniejsze.
Pozostało jeszcze anodowanie, niestety nie wiele firm jest skorych do robienia pojedynczych sztuk. Chyba trzeba będzie ogarnąć metodami garażowymi.

Tak to wygląda w na teleskopie:

IMG_6042.thumb.jpeg.22a090c8a54afe8768b4d42ab72cf2f7.jpeg

Projekt udostępniam tutaj: https://www.thingiverse.com/thing:5946981, można modyfikować.
Robiłem testy z drukowaniem tego w 3D (PLA oraz ASA), niestety, tworzywa sztuczne zawsze są lekko elastyczne więc ugina się delikatnie dlatego docelowo polecam aluminium.
 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Wygląda na tilter pozwalający regulować osiowość wyciągu względem obudowy lustra głównego. Obowiązkowy w tym modelu.

Tutaj masz to opisane dokładnie.

Czytałem caly watek na forum astro. Ja mam RC 6 dlatego tak podpytuje.  

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, M_H napisał(a):

Przepraszam, nie rozumiem pytania. Jakie cudo? Ten element? Trzeba pobrać sobie .step i zlecić wykonanie w jakiejś firmie zajmującej się obróbką CNC.

 

W sensie który kolega z forum zrobił to na CNC ?

 

(Ja też czasem mogę coś zrobić :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.