Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy telskop


sal3m

Pytanie


Hej,

 

Poszukuje teleskopu do DS jak i do planet, do astrophoto jak i obeserwacji live do 7k PLN. Pewnie taki nie istnieje :P
Dodatkowo szukam aparatu CCD raczej mono + filtry i jakiegoś Auto Guider-a (nie wliczam tego w bazową kwotę). Jak na razie chce troche popatrzeć, porobić troche zdjęć lustrzanką. Dodam że to mój pierwszy teleskop, wszelkie informacje posiadam z internetu wiec z góry przepraszam jak strzeliłem jakąś głupotę. Proszę o pomoc w wyborze.

 

Znalazłem takie 2 opcje, ale oprócz róznicy w montażu i w cenie nie widze różnic:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-n-200-1000-pds-explorer-bd-eq5-pro-synscan-goto/p,19167

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-n-203-1000-messier-hexafoc-exos-2-goto/p,14215


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Panie takie wymagania za 7000zł... Oba montaże które znalazłeś to tragedia, a ten 8" newton jest na nie za duży do astrofoto. Kup sobie HEQ5, jakąś używkę opaskowaną, a za resztę pieniędzy ED72 lub ED80. A te planety w tym roku przełknij, że będzie źle. Z czasem kup sobie klasyczny cassegrain 6 lub 8", ewentualnie MAKa albo SCT - będą dobre do planet i mgławic planetarnych. Astroshop jest drogim sklepem - zwykle taniej znajdziesz w teleskopy.pl, ewentualnie deltaoptical.

 

Co do tej lustrzanki - jeśli nie ma elektronicznej migawki i nie nagrywa filmów, to astrofoto planet jest niemożliwe. Do fotografii planet potrzebujesz zrobić dużo zdjęć (czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy) i je zestackować.

 

Jak rozumiem - sprawdziłeś czy z twojej miejscówki będą widoczne te planety? Potrzebujesz niebo południowe i wschodnie lub zachodnie. Do DSów w RGB będziesz potrzebować ciemnego nieba. Ile tam w skali Bortle'a jest u ciebie?

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego. Taniej pewnie bedzie kupic dobsona 8" do visuala i osobno  jak kolega powyzej pisze ed 70-80 do astrophoto. Montaz pod 8" newtona nadający się do ap będzie drogi, dla takiego newtona (tuba wazy 9kg) to raczej eq6, bo ma udźwig (z pamieci) 24kg. Zwykły eq5 kolo 10kg, heq5 cos kolo 15kg. Przy czym dla dobrych rezultatów powinien być spory zapas udźwigu do ap.  Newton 8" plus kamera, filtry i guider, korektor komy, wyjdzie ze 12-13kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi, planety mogę sobie odpuścić. No chyba że Księżyc, ale on jest raczej bardzo widoczny i nawet przez lornetkę widać dużo :D Mieszkam na Dolnym Śląsku, wg opisu skali Bortle z wikipedia to jest to 3 dalej od domu, ewentualnie 3/4 bezpośrednio przy moim domu. Mam ok 1h do Karkonoszy, tam niebo powinno być bardziej klarowne. Lustrzankę mam cyfrową Nikon D7100. Tylko z tego co pamiętam miała jakąś wadę i nie mogę jej nigdzie znaleźć :/ W przyszłym miesiącu wolałbym ją zamienić na dedykowaną kamerkę/ aparat ccd. 

Znalazłem coś takiego (wyszło trochę więcej, ale co poradzić jak się nie lubi używanych rzeczy):

https://teleskopy.pl/Montaż-paralaktyczny-Sky-Watcher-HEQ5-PRO-SynScan-teleskopy-1863.html
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1525

 

Czy taki zestaw jest ok i co mam do niego dokupić (zasilacz, jakieś kable, filtry) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na Twoim miejscu rozglądał bym się za używką. Generalnie w tej kwocie da się coś uzbierać, ale będą to bardzo duuuże kompromisy. Można też rozpocząć swoją podróż w świat astronomii bez kompromisów kupując w tym budżecie montaż plus np. lustrzankę a teleskop zastawiając na później. Poniżej moje typy sprzętu, żeby nie było to wyrzucanie kasy:
1. montaż HEQ5. Od biedy może być EQ3-2 to to duuuuzy kompromis i jak się wciągniesz to szybko go zamienisz na coś lepszego. Ale fakt, że przy chęciach można na nim uzyskać ładne zdjęcia

2. tuba

     a) refraktor 80ED

     b) Newton 150/750

3. kamera - modyfikowana lustrzanka np. Canon 1100D

Jak się ma cieproliwość i patrzy po używanym sprzęcie, to może nie w budżecie, ale niewiele go przekraczając da się to uzbierać. Nowy sprzęt to już znacznie przekroczy budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, sal3m napisał(a):

Dzięki za odpowiedzi, planety mogę sobie odpuścić. No chyba że Księżyc, ale on jest raczej bardzo widoczny i nawet przez lornetkę widać dużo

w tych EDkach planety złapiesz, ale przez barlowa i będą takie-se. Ale z drizzle 3 w autostakkert się wystackuje jakiś szczegół. Tutaj fizyki nie przeskoczysz, trzeba długoogniskowego dużego cassegraina. Wszystkie ośmiocalowe powiesisz spokojnie na HEQ5. Za to EDki to są DSowe wymiatacze z krótką (prostszą do guidowania) ogniskową. Księżyc będzie ładny.

 

3 godziny temu, sal3m napisał(a):

Mieszkam na Dolnym Śląsku, wg opisu skali Bortle z wikipedia to jest to 3 dalej od domu, ewentualnie 3/4 bezpośrednio przy moim domu. Mam ok 1h do Karkonoszy, tam niebo powinno być bardziej klarowne.

noo to prosz'pana można próbować RGB, gratuluję warunków :) na początek weź swoją niemodowaną lustrzankę i naucz się robić i obrabiać zdjęcia mgławic refleksyjnych. Galaktyki już pouciekały, ale coś jeszcze jest, niebawem będzie sezon na M31. Złap większe gromady kuliste i otwarte. Mgławice emisyjne wymagają już filtrów mgławicowych.

 

3 godziny temu, sal3m napisał(a):

Lustrzankę mam cyfrową Nikon D7100. Tylko z tego co pamiętam miała jakąś wadę i nie mogę jej nigdzie znaleźć :/ W przyszłym miesiącu wolałbym ją zamienić na dedykowaną kamerkę/ aparat ccd. 

to zbieraj na ASI533MM Pro - chłodzona mono. Uzupełni tego nikona, a i planety nią siekniesz, bo ma przyjemne 125FPS przy ograniczeniu pola widzenia do prostokąta 640x480. Z folią ND5 Baadra lub klinem Herschela i filtrem solar continuum da dobre efekty na Słońcu. Z czasem dokupisz sobie filtry mgławicowe

 

3 godziny temu, sal3m napisał(a):

Znalazłem coś takiego (wyszło trochę więcej, ale co poradzić jak się nie lubi używanych rzeczy):

https://teleskopy.pl/Montaż-paralaktyczny-Sky-Watcher-HEQ5-PRO-SynScan-teleskopy-1863.html
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1525

do tego dobierz sobie jeszcze "rowan belt mod" - opaskowanie HEQ5 poprawiające guiding i kulturę pracy. Tylko to trzeba samemu montować, albo dać w ręce dobrego serwisanta do zrobienia (np. serwisastro.pl). Chociaż polecam kupić z pomocą kogoś z forum używkę już opaskowaną.

 

3 godziny temu, sal3m napisał(a):

Czy taki zestaw jest ok i co mam do niego dokupić (zasilacz, jakieś kable, filtry) ? 

będzie potrzebny dobry zasilacz 12V i z tym nie jest już tak prosto niestety :) no chyba że masz smykałkę do elektroniki, to wtedy prosto. Na zewnątrz najlepiej wyprowadź sobie 12V 4mm kablem głośnikowym, na końcu dając 120000uF w kondensatorach. 230V i zasilacz lepiej trzymać w pomieszczeniu.

 

Do tego:

OAG https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4484&lunety=Off Axis Guider ZWO OAG

ewentualnie focuser helikalny do OAGa, choć obędziesz się bez tego wydatku: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5781&lunety=ZWO ASI Helical Focuser 1 25 mocowany na T2 z wyj ciem 1 25 i T2

złączkę bagnet nikonowy -> T2

kamerkę do OAGa https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=7531&lunety=Kamera ZWO ASI 220 MM MINI

kabel usb-c 2m do tej kamerki (na allegrze baseus dobrze się spisuje na mrozie)

kabel do podłączenia HEQ5 pro do kompa (teraz się już chyba podłącza po USB przez pilota, ale niech ktoś jeszcze moje słowa zweryfikuje)

hub usb3 aktywny np.  Unitek Y-3184

jeśli chcesz siedzieć dalej od montażu, albo np. w domu, to też kabel aktywny usb3 np. Unitek Y-3004 5m (są wersje dłuższe)

i jeszcze pewnie o czymś zapomniałem...

 

W dalszej kolejności jeśli zdecydujesz się na refraktory pewnie zamarzysz o korektorze pola, ale to już jest wyższa szkoła jazdy i nie polecam się z tym męczyć na początek :)

 

Poza zasilaczem bez wszystkiego powyższego na początek się obędziesz, spokojnie możesz dokupić to w sierpniu. Będzie też potrzebny laptop lub inna forma komputera w zasięgu kabla USB od montażu

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.