Skocz do zawartości

Sh2-119 HOO z Redcata


Little Ghost

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... W mgławicy nie widać u Ciebie praktycznie niebeskiego, choć z klasycznego złożenia narrowband HII + OIII da się go zapewne trochę wydobyć. Identycznego filtra ALP-T jak widzę używał kolega @apolkowski w swojej pracy https://astropolis.pl/topic/89570-sh2-119-z-osc/ Andrzej walczył tam o niebieski i trochę go tam widać. Mam podobny filtr duo narrowband i... po kilku sesjach te 1600 PLN zaległo na półce, a w ruch poszło koło filtrowe z selektywnymi filtrami HII i OIII. ;)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że za tym stoi sam proces HOO -- czyli kanał zielony i niebieski są identyczne więc niebieski jako taki nie będzie występował - wymagałoby to pracy oddzielnie na G i B.  Koloryzacja O w pracach HOO wymaga masek i nieco subiektywnych zabiegów typu faux-SHO z dual band.  Lub pracy z sygnałem OSC RGB na obrazie z filtra bez konstruowania kanału O = B + G.

 

Jak pracowałem nad IC 1396 to w HOO wyszedł mi czerwono-biały wariant na "polską flagę" i bardzo mi się to spodobało (do tego stopnia że do teraz nie dokończyłem wersji SHO...

 

Podsumowując nie uważam że powinniśmy się spodziewać niebieskiego koloru w HOO, bo niby skąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, licho52 napisał(a):

Podsumowując nie uważam że powinniśmy się spodziewać niebieskiego koloru w HOO, bo niby skąd?

 

Z tlenu, jeżeli on tam jest i jego światło nie pokrywa się całkowicie ze światłem wodoru. Wszystko zależy oczywiście od formuły stosowanej przy złożeniu kolorów. Nie pracowałem nad tym akurat obiektem w HOO, bazuję więc na doświadczenia z innych obiektów, na których HOO robiłem. Być może w Sh2-119 światło wodoru pokrywa się ze światłem wodoru tak bardzo, że selektywne pokazanie niebieskiego jest niemożliwe. Jednak praca kolegi @apolkowski na tym samym obiekcie i z tym samym filtrem pokazuje nieco niebieskiego.

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał(a):

 

Z tlenu, jeżeli on tam jest i jego światło nie pokrywa się całkowicie ze światłem wodoru. Wszystko zależy oczywiście od formuły stosowanej przy złożeniu kolorów. Nie pracowałem nad tym akurat obiektem w HOO, bazuję więc na doświadczenia z innych obiektów, na których HOO robiłem. Być może w Sh2-119 światło wodoru pokrywa się ze światłem wodoru tak bardzo, że selektywne pokazanie niebieskiego jest niemożliwe. Jednak praca kolegi @apolkowski na tym samym obiekcie i z tym samym filtrem pokazuje nieco niebieskiego.

 

 

 

Tam nie ma O=B+G tylko OSC RGB co uwidacznia się nie tyle niebieskim co fioletem (przynajmniej na moich monitorach) ale oczywiście:

 

"Wszystko zależy oczywiście od formuły stosowanej przy złożeniu kolorów".  Stosując różne zabiegi różnicujące B i G można uzyskać niebieski ale jest to kwestią wyboru/gustu (nie mam tutaj preferencji ani nie narzucałbym nikomu sposobu obróbki - dla mnie i ta praca i apolkowski są dobre)

 

Czysty niebieski tlen jest w SHO, a w HOO jest (z matematycznej konieczności) wynikiem odejścia od ortodoksyjnego R=H, G,B=O. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, diver napisał(a):

Hmm... W mgławicy nie widać u Ciebie praktycznie niebeskiego, choć z klasycznego złożenia narrowband HII + OIII da się go zapewne trochę wydobyć. Identycznego filtra ALP-T jak widzę używał kolega @apolkowski w swojej pracy https://astropolis.pl/topic/89570-sh2-119-z-osc/ Andrzej walczył tam o niebieski i trochę go tam widać. Mam podobny filtr duo narrowband i... po kilku sesjach te 1600 PLN zaległo na półce, a w ruch poszło koło filtrowe z selektywnymi filtrami HII i OIII. ;)

 

 

 

 

Wszystkie moje HOO wyglądają podobnie, widać taka moja preferencja 😉.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.