Skocz do zawartości

sobotnie gromadki - pytanie.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W sobote walczylem z wydebionym od wlascicela LV 5mm. Mam kilka pytan.

 

1. M71 - nie moglem rozdzielic jej na gwiazdki. Bardziej przypominala jedna z galaktyk w Berenice niz gromade. M92, M13, M3 z tzw. palcem w uchu, a tu spora ale nie rozdzielona mgielka. Czy moglbym prosic obserwatorow info od jakiej apertury w gore udalo im sie te eMke rozdzielic na gwiazdki?

 

2. BROCCHI'S cluster. Ma to jakas nazwe katalogowa? (NGC, IC) (BTW Polecam)

 

3. Mars. Czy mi sie wydaje, czy na Marsie rozpuscila sie czapa polarna? :blink:

Kurde Vixen LV 5mm + Celestron Ultima x2 (pow. ok. 240x) Widac tarcze z mala faza i centralnie jakis ciemniejszy obszar, ale gdzie podzialy sie czapy polarne???

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W sobote walczylem z wydebionym od wlascicela LV 5mm. Mam kilka pytan.

 

1. M71 - nie moglem rozdzielic jej na gwiazdki. Bardziej przypominala jedna z galaktyk w Berenice niz gromade. M92, M13, M3 z tzw. palcem w uchu, a tu spora ale nie rozdzielona mgielka. Czy moglbym prosic obserwatorow  info od jakiej apertury w gore udalo im sie te eMke rozdzielic na gwiazdki?

 

Tutaj jest świetna wyszukiwarka różnego rodzaju obiektów DS. Domyślnie jest ustawione na Messiery. Wpisz w pole poniżej 71 (bez "M"), kliknij Search IAAC Logs i czytaj opisy z różnego sprzętu.

 

2. BROCCHI'S cluster. Ma to jakas nazwe katalogowa? (NGC, IC) (BTW Polecam)

 

Collinder 399, a poza tym Wieszak. Najlepiej wygląda w małych powerach, nawet w byle lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! widzialem wieszak! :) Nie wiedzialem, ze to to :rolleyes:

 

Dzieki za link, fajny. Wedle opisow nawet przez 10'' nie da sie tej cholery rozdzielic. Udalo sie to komus? Podzielcie sie wrazeniami.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Lookal ktos niedawno na Marsa? Na fotkach Lemarca widac cos jakby czape, w wizualu nie, ciekawostka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed południem jest bezchmurne niebo, popołudniu pojawiają się małe chmurki, a wieczorem i w nocy nic już nie widać :burza:  :angry:

 

U mnie to samo. W dzien zarowa, wieczorem przylwleka cirrusy a ok. 21 pelne zachmurwienie. Potem robi sie chlodniej i ok. polnocy chmurwy zaczynaja sie rozlazic. Przewaznie przez cala noc wisi cos na poludniu tak do 15-20* ale nie staruje wyzej. Szkoda tylko, ze ok. 3.00 zaczyna robic sie jasno.

 

Wyglada na to, ze da sie wycisnac z M71 wiecej niz to co u mnie 30km. od centrum Warsiawki.

 

Pozdrawiam.

 

PS. tej nocy padlo jeszcze :

 

09/10.07.2005 , 00.30 - 02.30 , 150/620, DBR ,M13 / M92 / M29 / M39 / M57 / M71 / M52 / M103 / M31 / NGC884&NGC869 / NGC663 / BROCCHI'S / MARS

 

Klasycznie polecam M103 i M52. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. M71 - nie moglem rozdzielic jej na gwiazdki. Bardziej przypominala jedna z galaktyk w Berenice niz gromade. M92, M13, M3 z tzw. palcem w uchu, a tu spora ale nie rozdzielona mgielka. Czy moglbym prosic obserwatorow  info od jakiej apertury w gore udalo im sie te eMke rozdzielic na gwiazdki?

 

[...]

 

3. Mars. Czy mi sie wydaje, czy na Marsie rozpuscila sie czapa polarna?  :blink:

Kurde Vixen LV 5mm + Celestron Ultima x2 (pow. ok. 240x) Widac tarcze z mala faza i centralnie jakis ciemniejszy obszar, ale gdzie podzialy sie czapy polarne???

 

ad 1) M71 dobrze rozdziela się w Taurusie 270. Potrzeba powiekszenia od około 100x.

W Taurusie 380 to już pestka.

 

 

ad 2) Marsa obserwowałem z Chorwacji 6 lipca o 3:30 przez Taurusa 380 i Oriona 80ED. Używaliśmy czerwonego filtra Meade nr 23A. Czapa polarna jest jak najbardziej na miejscu i doskonale widoczna przy 284x w Taurusie 380.

W 80ED mieliśmy tylko powiększenie 96x, które było za małe do Marsa (barlow niestety został w hotelu :( ).

 

Do obserwacji Marsa polecam czerwony filtr, który oprócz podnoszenia kontrastu uspokaja trochę niepokój atmosfery.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem wczoraj z tą M71. W moich 8" widziałem kilka iskrzących się gwiadek, ale sama gromada wyglądała jakoś tak niekształtnie (jak na kulkę). Choć zasięg gwaizdowy był wczoraj duży, to seeing nie był najlepszy. Czasami widywałem tą gromadkę dużo wyraźniej. Dzisiaj też spróbuję na nią zerknać.

Ale tak czy siak - w to, że w 10" nie da się jej rozdzielić, jakoś mi się nie chce wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.