Skocz do zawartości

Budżetowy montaż/tracker z GoTo - prośba o radę


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W związku z moimi ostatnimi problemami z zaciskiem w SWSA 2i zaproponowano mi wymianę na nowy egzemplarz, ale mam też możliwość wymiany na SWSA GTi za dopłatą i tu się zaczynam zastanawiać.

Generalnie chciałbym mieć mobilny montaż/tracker z GoTo.

 

- GoTo - wygoda kadrowania i korekcja prowadzenia w obu osiach

- mobilny - mieszkam w mocnym Bortle 6 i często biorę montaż na wyjazdy pod ciemniejsze niebo

- budżetowy - tak do 3-4k, nie chce iść póki co w drogie opcje jak Rainbow Astro czy AM5, moje ogniskowe nie przekraczają 300mm i udźwig 5kg także wystarczy i w ciągu kilku lat to się nie zmieni (tak myślę :))

 

Na rynku zdaje się jest dziura w tym segmencie, mamy AZ GTi w trybie EQ, następnie SWSA GTi, a potem długo długo nic i pojawiają się HEMy, AM5 czy Rainbow już w dosyć konkretnych cenach.

 

W sklepie powiedziano mi, że jest sporo reklamacji na SWSA GTi, być może to choroby wieku dziecięcego, ale widziałem trochę ludzi używa i raczej nie słyszałem narzekań, podobnie AZ GTi w trybie EQ. Wiadomo do AZ trzeba dokupić klin, przeciwwagę i rozwiązać kwestię PA. Korekty autoguide'a są po wifi z tego, co czytałem.

 

Chciałbym zasięgnąć Waszej rady, czy warto zrobić taką zmianę SWSA 2i -> GTi (SWSA lub AZ). Czy może lepiej wykonać inny ruch albo zostać przy 2i?

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie. Każdy ma inną definicję mobilności, albo raczej limit wagowy, widzę :D ja w zasadzie też się nie określiłem, ale fajnie jakby taki montaż dało się zapakować do plecaka...

 

Myślę, że też do mobilności trzeba dołożyć kwestię zasilania. SWSA czy AZ pojadą na bateriach, do reszty trzeba będzie dorzucić zasilacz, przynajmniej jakiś większy powerbank co da te 12v 3a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od siebie zdecydowanie polecam SWSA GTi, mam ponad rok już i pracuje mi się z nim bardzo dobrze. Miałem zwykły swsa, azgti i ten zdecydowanie najlepiej się sprawdza. Max wieszałem na nim askara300 z guidingiem i całym osprzętem - radził sobie bez najmniejszych problemów. Używam z AsiAir. Prowadzi bardzo ładnie, uzysk klatek właściwie 100%.

Montażyk jest mały zgrabny, wręcz plecakowy a możliwości ogromne - goto, guiding. 

Za te pieniądze myślę, że to świetny wybór.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, kruzd said:

Chyba tylko iOptron Skyguider ma jeszcze zasilanie z baterii.

 

iEXOS-100 ma w komplecie koszyk na baterie.   :)

Ja używam go ze standardowym powberbankiem - 10Ah wystarcza zwykle na całą noc, 20Ah (jak na zdjęciu) nawet na dwie... 

To jest całkiem porządny montaż paralaktyczny, opaskowany, na silnikach krokowych, z wygodną regulacją Alt/Az etc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.