Skocz do zawartości

Prośba o rade w sprawie okularów planetarnych


Amatorex

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Amatorex napisał(a):

Witam. Jednak musze cos sprostowac. Wczoraj na szybko popatrzylem w mono, poniewaz bino mam odeslane na gwarancje na kolimacje. Przy obserwacji ksiezyca zdecydowanie wybralbym delite niz morfeusza nawet kosztem pola. Znowu na jowiszu bardziej podobal mi sie morfeusz

Nie mogę w to uwierzyć ,ze TV przegrywają z Morfeuszami .A w zasadzie to jaka  jest różnica na korzyć Morfeuszów przy obserwacji planet ,kontrast ,odcień czy więcej jest widać  szczegółów .Ja wczoraj oglądałem piękne przejście  styczne księżyca ( Ganimedesa ?) na tle Jowisza okularami ED i wyglądało to bajecznie ale był lodowy cirrus i trochę to  przeszkadzało.Ale okularki ED maja swoje zalety.:smokin:

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fornax napisał(a):

Nie mogę w to uwierzyć ,ze TV przegrywają z Morfeuszami .A w zasadzie to jaka  jest różnica na korzyć Morfeuszów przy obserwacji planet ,kontrast ,odcień czy więcej jest widać  szczegółów .Ja wczoraj oglądałem piękne przejście  styczne księżyca ( Ganimedesa ?) na tle Jowisza okularami ED i wyglądało to bajecznie ale był lodowy cirrus i trochę to  przeszkadzało.Ale okularki ED maja swoje zalety.:smokin:

Nie wiem czemu mi tak wyszło, na księżycu widziałem różnice na korzyść delita, taką że wolałem mniejsze pole niż w morfeuszu. Moze akurat w ten dzien warunki pozwalaly na lepsze efekty w mniejszych powiekszeniach na jowiszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mono proponuję spróbuj przy okazji popatrzeć przez Nikona HW 10mm (dokładnie to z 12.5mm z założonym korektorem z zestawu). 102stopnie wyrwą Cię z kapci na Jowiszu, a po Księżycu odlecą do sąsiada. Kontrast i detal porównywalny z ortho Taka. Podczas jednego ze spotkań masakrowaliśmy nim Saturna łącząc go (bez korektora) z barlowem TV 2x i 3x. Wyglądało to okrutnie, ale działało znakomicie🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, KrisJot napisał(a):

W mono proponuję spróbuj przy okazji popatrzeć przez Nikona HW 10mm (dokładnie to z 12.5mm z założonym korektorem z zestawu). 102stopnie wyrwą Cię z kapci na Jowiszu, a po Księżycu odlecą do sąsiada. Kontrast i detal porównywalny z ortho Taka. Podczas jednego ze spotkań masakrowaliśmy nim Saturna łącząc go (bez korektora) z barlowem TV 2x i 3x. Wyglądało to okrutnie, ale działało znakomicie🙂.

Hehe no czytalem super opinie o tych nikonach, podobno lepsze są od ethosów. Niestety narazie musze sie zadowolic nikonem sw 10mm. Ale jak bede mial okazje chetnie nabede tego nikona hw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Amatorex napisał(a):

Hehe no czytalem super opinie o tych nikonach, podobno lepsze są od ethosów. Niestety narazie musze sie zadowolic nikonem sw 10mm. Ale jak bede mial okazje chetnie nabede tego nikona hw

Nikon SW 10mm to też świetny okular. Z barlowem Nikona EIC16 niewiele ustępuje serii HW bez korektora. Z korektorem HW jest jednak zauważalnie lepsze na DS (nieznacznie ale zauważalnie lepiej punktuje gwiazdy, kontrast) od odpowiednika z serii SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.