Skocz do zawartości

Prośba o rade w sprawie okularów planetarnych


Amatorex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosze o rade bo ciężko mi zdecydować sie na cokolwiek. Chodzi o okulary planetarne do bino do sct8 o ogniskowej 14-15mm. Na oku mam vixen slv 15mm (chociaz martwią mnie odblaski które niektorzy opisywali, chociaz nie wiem jak to dokladnie wygląda i czy naprawde by mi przeszkadzało), ultra flat field 15mm (chociaz nie moge znaleźć dokladnej opini jak w porównaniu do np slv, czy ortho lub tv ploosla), myslalem jeszcze nad morpheusami 14mm ale za duze i ciezkie do bino, ostatecznie (chociaz chcialbym tego uniknąć) myslalem nad delite 15mm. Ogolnie zalezy mi na ER od 15-20mm, no i nie chcialbym schodzic z ostroscia i jakoscia obrazu poniżej tv ploosla lub vixena lv. Prosze o rade, szczegolnie jesli chodzi o uff 15mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pawlik napisał(a):

Jeśli SLV nie odbiega optycznie od starych poczciwych LV (teoretycznie tylko obudowa się zmieniła) to brałbym SLV, chociażby ze względu na ER. W tych uff jest na takim samym poziomie co w TV 15mm. A najlepiej bierz Delite 🙂

A nie mówiłem ,że tylko Delite TV  .:laughbounce2:Reszta okularów nie spełnia tego czego oczekujesz przy obserwacjach ,mogą być tylko jeszcze okulary ED  o polu 55* mają dobre ER 15mm  .:yes:

https://www.astroshop.pl/okulary/artesky-okular-super-ed-15mm-1-25-/p,64071

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czy zmieszczą się do bino i czy dadzą finalnie miejsce na nos, ale jako uzupełnienie mojego zestawu biorę pod uwagę:

Delos 14 mm, ER=20 mm.

Ethos 13 mm, ER = 15 mm. ( jeśli 13 mm akceptujesz)

Nie używałem, ale mam b. pozytywne doświadczenia z innymi Ethosami w lornetce

https://www.cloudynights.com/topic/579685-delos-14mm-vs-ethos-13mm/

Szukałem z kolei okularów krótkoogniskowych i przetestowałem kilka parek zanim zdecydowałem się na E3.7

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fornax napisał(a):

mogą być tylko jeszcze okulary ED  o polu 55* mają dobre ER 15mm  .:yes:

https://www.astroshop.pl/okulary/artesky-okular-super-ed-15mm-1-25-/p,64071

 

Mam wątpliwości co do jakości obrazu w tych okularach.. Był wątek u sąsiadów (pierwszy odnośnik w drugim poście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z topowych najwygodniejsze będą TV Delite 15mm. Nikon NAV SV 14mm trochę większe. Delos 14mm z najlepszym efektem "Space Walk", ale może być problem ze zmieszczeniem nosa. Do SCT zagra też Pentax XW 14mm, ale też może być problem z obudowami o dużej średnicy.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dj_ napisał(a):

 

Mam wątpliwości co do jakości obrazu w tych okularach.. Był wątek u sąsiadów (pierwszy odnośnik w drugim poście).

Ja korzystam z tej serii okularów ED  50* i wolę te  jak TV plosle  w połączeniu z korektorem dyspersji atmosferycznej  w SCT dają ładne obrazy planet.:yes:

okular_tpl_ed_25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fornax napisał(a):

A nie mówiłem ,że tylko Delite TV  .:laughbounce2:Reszta okularów nie spełnia tego czego oczekujesz przy obserwacjach ,mogą być tylko jeszcze okulary ED  o polu 55* mają dobre ER 15mm  .:yes:

https://www.astroshop.pl/okulary/artesky-okular-super-ed-15mm-1-25-/p,64071

Hehe nie wątpie że delite są najlepsze, ale troche cena odstrasza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Swiss napisał(a):

 

Nie wiem czy zmieszczą się do bino i czy dadzą finalnie miejsce na nos, ale jako uzupełnienie mojego zestawu biorę pod uwagę:

Delos 14 mm, ER=20 mm.

Ethos 13 mm, ER = 15 mm. ( jeśli 13 mm akceptujesz)

Nie używałem, ale mam b. pozytywne doświadczenia z innymi Ethosami w lornetce

https://www.cloudynights.com/topic/579685-delos-14mm-vs-ethos-13mm/

Szukałem z kolei okularów krótkoogniskowych i przetestowałem kilka parek zanim zdecydowałem się na E3.7

 

Ethosy napewno są ok, ale jednak rozmiary i waga je dyskwalifikują do bino, no i ostatnia sprawa zaporowa cena za parke hehe, nie mój budżet :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fornax napisał(a):

Kiedyś przymierzałem się do ich kupienia ale stwierdziłem ,że plosle TV i Meade seria 4000 / 80 stopni wystarczą .:smokin:

Powiem szczerze że tv ploosle 15mm były też wystarczające dla mnie, ale ten ER w końcu mnie rozwalił, to jedyny powód mojej zmiany. Nie wiem jak inni mają, ale ja jak musiałem sie przykleic do okularów to drgania były takie że nie dalo sie obserwować, chyba że wstrzymałem oddech 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Amatorex napisał(a):

Powiem szczerze że tv ploosle 15mm były też wystarczające dla mnie, ale ten ER w końcu mnie rozwalił, to jedyny powód mojej zmiany. Nie wiem jak inni mają, ale ja jak musiałem sie przykleic do okularów to drgania były takie że nie dalo sie obserwować, chyba że wstrzymałem oddech 😄

Ja odwijam muszle oczne i nie muszę  przykładać tak mocno oka do okularu.:astronomer2:ale te delite chodzą mi po głowie może kiedyś kupie.

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Amatorex napisał(a):

Powiem szczerze że tv ploosle 15mm były też wystarczające dla mnie, ale ten ER w końcu mnie rozwalił, to jedyny powód mojej zmiany. Nie wiem jak inni mają, ale ja jak musiałem sie przykleic do okularów to drgania były takie że nie dalo sie obserwować, chyba że wstrzymałem oddech 😄

Hej. 

     Ja w swoim bino używam orciaki fujijama 18mm, są wygodne ale brakuje mi trochę pola, 42 stopnie to trochę mało. Też się nad delite zastanawiam. Jak przetestujesz  to daj znać jak się sprawują w bino. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2023 o 16:01, Amatorex napisał(a):

Troche bolało ale zdecydowałem sie na delity :D dzisiaj pierwsze testy :D

IMG_20230907_152149.jpg

Jak test nowych okularów  w bino bo wczoraj była okazja aby je przetestować na planetach  .Dzisiaj Saturn najlepiej wypadł jednak z TV plosll jeżeli  chodzi o kontrast i ciemne tło w SCT i Maku a jak Delite się spisały .:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie patrzylem, w czwartek zerknąłem na szybko tylko na saturn to spoko nie mialem o co sie przyczepić, chociaz nie mam juz tv ploosli to nie mam do czego porównać. Saturn tez mało szczegółów ma to chyba tez ciezko mi cokolwiek powiedziec. Warunki byly fajne i nawet w svbony uff 10mm obraz był fajny. Czekam az Jowisz księżyc i mars wyjdzie wtedy sprawdze bede mogl cokolwiek powiedziec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po porównaniu, co prawda ogniskowe w pojedynku różniły sie. Druga sprawa to chce podkreślić ze nie mam duzego doswiadczenia. Testy wykonywałem zmęczony, gdyż bylem w pracy do 22giej. Seeing słaby, nawet przy powiekszeniu 111x traciłem ostrość. Ogólnie porównując delite 15mm do fujiyamy 18mm, to ortho z dosłownie ułamkami wygrywa. Różnica dla mnie byla taka ze w obu widziałem te same szczegóły, z niewielką różnicą taką że w fujiyamie jakby szybciej docierał do mnie sygnał co widze. Przy okazji napisze że wsadziłem też svb uff 10mm i sie okazał najmniej ostry, prążki u góry jowisza nie były dostrzegalne, w fujiyamie i delite były dostrzegalne tak samo. Zrobiłem jeszcze porównanie w mono z morpheusem 17.5mm i powiem szczerze że w szoku byłem jak blisko jest ten okular fujiyamy, przede wszystkim rzuciła sie w oczy neutralna kolorystyka. Ostrość, wycięcie jowisza wydaje sie na wysokim poziomie, przez chwile zaczalem sie zastanawiac czy nie zamienic parki fujiyamy na drugiego morfeusza 17.5mm ze względu na pole, ale jednak odpusciłem hehe. No i zwątpiłem czy nie lepiej bylo kupic morfeuszy zamiast delite. (Nie pomyślałem też żeby zrobic porównania delite vs morpheus, w sensie przekładać te dwa okulary między sobą). Z drugiej strony morfeusz 14tka czytałem że podobno jest nieudana, a jesli chodzi o morfeusza 17.5mm to znalazłem opinie ze niektorzy zamieniali delosa 17mm na wlasnie morfeusza 17.5mm. Wracając do delite to rzucił mi sie efekt nurkowania w kosmosie, co bardzo lubie i dla mnie jest na duzy plus. Tak wstępnie wygląda moje zdanie po pierwszych obserwacjach. Szkoda ze seeing niedopisał, może zmęczenie też dało o sobie znać. Następne testy zrobie jak będe wypoczęty. Księżyca sie doczekać nie moge. Heh przypomnialo mi sie jeszcze jak porównywałem tv ploosla 15mm z fujiyamą na jowiszu w bino, to pamiętam ze jakość obrazu znacznie odbiegała od fujiyamy, tzn. obraz o wiele bardziej podobał mi sie w fujiyamie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.