Jump to content

Balkonowe fotosy


Guest
 Share

Recommended Posts

Natchneło mnie podczas oglądania zdjęcia Urana z księżycami jakie zrobił Grzegorz. Dlatego, a pro pos zdjęć robionych z balkonu "pochwalę" się moją fotką M3...

m3_s.jpg

To jest efekt trzech naświetleń - pierwsze 10 sek, a dwa kolejne po 15 sekund. Nałożone na siebie w Photoshopie. Większą wersję tej fotki można zobaczyc w naszej galerii.

Cały czas choruję na motofocus - bieganie w "te i we wte" po balkonie, czekanie aż się powietrze uspokoi doprowadza mnie do szału! A efekt jest i tak mizerny.

Zasadziłem się dzisiaj na Marsa. Niestety, ok 2h nad ranem na niebo wylazła szeroooka chmurwa i kiedy Mars wyjżał zza wieżowca, ledwo go było widać w szukaczu... O ustawieniu ostrości to w ogóle nie było mowy.

mars_280603_3h20m.jpg

Fotka szalenie mizerna, ale to tak, by wszyscy wiedzieli że cierpię ;D

Link to comment
Share on other sites

Fajna ta M3, ale jak zrobiłeś to zdjęcie? (podałes tylko czasy naświetlania).

powinienem zacząć "to długa historia"...

Największym problemem jest ustawienie ostrości czegoś, czego nie widać "tak o", a dopiero po 5 sek naświetlania. Po takim czasie naświetlania nie bardzo już wiem, czy gwiazda staje się plamką, bo jest zbyt długo naświetlona, czy jest niewyostrzona.

Jak robiłem - odnalazłem M3, ustawiłem ostrość na sąsiednich gwiazdach, po czym strzelałem jedno foto po drugim, celując mniej więcej tam, gdzie powinna byś ta eMka. Z ponad 20 fotek wybrałem 3 i w różny sposób nakładałem je na siebie w PhoShopie. Teleskop - tal 200K 8" K/C + Vesta SC. Bez barlowa, by pole widzenia było większe.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.