Skocz do zawartości

Vixen LV 40mm


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie co, przechodze wlasnie przez te same dylematy. Zadzwonilem do DO i spytalem jaki najbardziej szerokokatny okular w standardzie 1,25'' moga mi zaoferowac. Dostalem odpowiedz SWAN 20mm 72* Siadlem nad kalkulatorem i przeliczylem. Ten SWAN i tak da mi mniejsze pole niz zwykly tani plossl Antaresa 40mm 40*. Bylem w szoku. Polecam posiedziec nad liczydlami. LERem sie nie przejmowac. Przy tak dlugich ogniskowych i tak jest potezny.

 

Pozdrawiam.

Najlepszy kompromis między szerokim polem i długą ogniskową w standardzie 1.25" to chyba będzie Antares W70 25mm. Da podobnbe pole jak Plossl 40mm, ale wrażenia z obserwacji nieporównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, przechodze wlasnie przez te same dylematy. Zadzwonilem do DO i spytalem jaki najbardziej szerokokatny okular w standardzie 1,25'' moga mi zaoferowac. Dostalem odpowiedz SWAN 20mm 72* Siadlem nad kalkulatorem i przeliczylem. Ten SWAN i tak da mi mniejsze pole niz zwykly tani plossl Antaresa 40mm 40*. Bylem w szoku. Polecam posiedziec nad liczydlami. LERem sie nie przejmowac. Przy tak dlugich ogniskowych i tak jest potezny.

 

Pozdrawiam.

 

Hehe, kiedy dzwoniles? Bo ja wlasnie odlozylem sluchawke.

Zaproponowali mi zamiast LV25mm Celestrona Omni 32mm + LV12mm.

 

Co powiecie na to? :Boink:

 

Mialem SWANY 20 i 15 przez tydzien.

Sa rewelacyjne, ale niestety LER zdecydoanie mniejszy od deklarowanego, dlatego je oddalem.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, przechodze wlasnie przez te same dylematy. Zadzwonilem do DO i spytalem jaki najbardziej szerokokatny okular w standardzie 1,25'' moga mi zaoferowac. Dostalem odpowiedz SWAN 20mm 72* Siadlem nad kalkulatorem i przeliczylem. Ten SWAN i tak da mi mniejsze pole niz zwykly tani plossl Antaresa 40mm 40*. Bylem w szoku. Polecam posiedziec nad liczydlami. LERem sie nie przejmowac. Przy tak dlugich ogniskowych i tak jest potezny.

 

Pozdrawiam.

 

Porownywalem SWANA 20 z PL 40.

Zauwaz, ze SWAN daje NIEWIELE mniejsze pole przy DWUKROTNIE mniejszej ogniskowej.

Uwierz, ze gdyby nie za maly LER to nigdy bym SWANOW nie oddal. Wrazenia z obserwacji sa powalajace!

Co innego, ze oko ludzkie moze objac jednorazowo pole 40-50st. i przy wiekszych (np. 72st. SWANA) oko "bladzi" po obrazie w okularze. Nie obejmiesz go patrzac w srodek pola...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris wiem, że to trochę nie w temacie, ale miałeś może okazję przetestować też SWANa 9mm? Jak to w końcu jest z jego wadami przy brzegach i ER?

Pozdrawiam

 

Niestety, mialem tylko 20 i 15.

9 ma zdecydowanie za maly ER jak dla mnie (podobno mniejszy niz deklarowany - zreszta 20 i 15 tez tak maja).

Ale czytalem kilka recenzji i mysle, ze sa wiarygodne okreslajac jego jakosc i mozliwosci jako FAIR czyli oglednie mowiac slabe nawet jak na swoja cene.

15 ma ocene FAIR TO GOOD, a 20 GOOD.

I moge potwierdzic, ze 20 byla naprawde dobra. Przy ogniskowej 9mm zainwestowalbym raczej w inny okular...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z nizszej pólki barlowa omni x2 i z 20 mm okularem daje ostrzejszy obraz niż plosl 9 mm czy 12,5 x-cel . Zamiast 17 , 10 mm może kup jakieś dobre 20 mm i barlow . Bedziesz miał duży LER . Z barlowem to ok 10 mm i o ile bedzie mial mozliwosc wykrecenia tulejki z soczewka i wkrecenia do okularu to ok. 15 mm .

Już pisalem ze 12,5 mm Xcel ma 20 mm LER . Nie zanizają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z nizszej pólki  barlowa omni x2 i z 20 mm okularem daje ostrzejszy  obraz niż plosl 9 mm czy 12,5 x-cel . Zamiast 17 , 10 mm może kup jakieś dobre  20 mm i  barlow . Bedziesz miał duży LER . Z barlowem to ok 10 mm i o ile bedzie mial mozliwosc wykrecenia tulejki z soczewka i wkrecenia do okularu to ok. 15 mm .

Już pisalem ze 12,5 mm Xcel ma 20 mm LER . Nie zanizają .

 

Z premedytacja nie dopisalem do zestawu barlowa, bo na razie sobie go odpuszcze.

 

Z taka konfiguracja bedzie:

48x, FOV 1,08

91x, FOV 0,72

154x, FOV 0,32

 

Macie jakies wskazowki, lub ew. minusy tego zestawu?

 

Chyba na polskie warunki 154x starczy, szczegolnie, ze Mars i Saturn to dopiero jesien/zima i nie ma na co patrzec przy 200x oprocz Ksiezyca :Boink:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą przy 220x Mars dość czesto był ostry . Ale 6 mm plosl Soligar to oko w okularze . Podobne powiekszenie i tyci lepsza jakosc mam w barlow x2 i 12,5 Xcel , a LER 20 mm . . Teraz plosle do 10 mm uwazam za niewarte kupowania , mimo niskiej ceny . Trafił mi się lornetkowy okular Elfra 20 mm o dużej ostrości .

Z tymi ploslami moze u mnie tak wyszło z powodu lustra F 5,5 .

Sprawdź u kogoś, może na zlocie, jak się sprawują barlowy . Nie wszystkie pogarszją obraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na listopad dokupisz okular koło 7-8mm?

 

ps. może nawet 6...?

 

6 raczej nie, ale 7-8 mysle, ze tak.

A na razie jasne DSy.

 

 

Sprawdź u kogoś, może na zlocie, jak się sprawują barlowy . Nie wszystkie pogarszją obraz .

 

Sa barlowy co daja dobre obrazy i docelowo kupie takowego do webcama, ale na razie nie ma co focic :-)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja byłem bardzo zadowolonyz obrazu saturna w zestawie zoom lantan ustawiony na 8mm i  nakręcona na gwint soczewka barlowa

 

Do McArti'ego

 

Czy Twoj zoom to VIXEN? Nad takim sie wlasnie zastanawiam.. :unsure: Czy nie masz z nim zadnych problemow, nie chrobocze, nie zgrzyta i czy daje bardzo dobre obrazy ?

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój zoom to soligor. bliźniacza konstrukcja z Vixenem. jest gorzej wyczerniony niż okular stałoogniskowy. prowadnica barlowa, która robi zoom się z czasem wyrabia i barlow klekocze. pozatym wyczernienie prowadnicy nie jest doskonałe (z czasem się wyciera). najbardziej widac niedogodności w dzień i na księżycu wtedy widac duzo śwaitła które się odbija od różnych rzeczy w środku. im ciemniejszy obraz tym te efkty maja mniejsze znaczenie. obrazy bardzo dobre. ostrość aż do brzegu pola.

 

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/Img_5112.jpg

 

w okularze ustawione pół księżyca.

 

zoom jest mimo wszystko okularem pomocniczym. szybko mozna poruszać się po powiekszeniach i wybrać optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jescze do pełnej charakterystyki zooma:

 

-ler przy 8mm jest zaledwie 10-12mm

-przy 24mm pole tylko 38°!!!

-tak naprawde to zoom 9-25mm

-jest nie afokalny czyli ostrość przy 8mm nie jest ostrością przy 24mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jescze do pełnej charakterystyki zooma:

 

-ler przy 8mm jest zaledwie 10-12mm

-przy 24mm pole tylko 38°!!!

-tak naprawde to zoom 9-25mm

-jest nie afokalny czyli ostrość przy 8mm nie jest ostrością przy 24mm

 

:blink:

gdyby jakis posiadacz Vixena sie odezwal...

moze Vixen jest bardziej zgodny z danymi producenta i lepszy jakosciowo...?

musze jeszcze raz sprawe przemyslec... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink:

gdyby jakis posiadacz Vixena sie odezwal...

moze Vixen jest bardziej zgodny z danymi producenta i lepszy jakosciowo...?

musze jeszcze raz sprawe przemyslec...  :unsure:

 

Moge spytac ile chcesz przeznaczyc kasy na zakup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink:

gdyby jakis posiadacz Vixena sie odezwal...

moze Vixen jest bardziej zgodny z danymi producenta i lepszy jakosciowo...?

musze jeszcze raz sprawe przemyslec...  :unsure:

 

Vixen jest dokładnie tym samym i moze lepiej wyselekcjonowanym produktem

rzeczy o których pisałem nie sa jakościa są właściwościami.

 

pole ma jakie ma i inaczej byc nie może, że po podzoomowaniu trzeba podostrzyć to tez noramlne. ja wiem, że moge mieć 100 innych okularów ale zooma nie sprzedam.

 

ps. lepszy jest click stop televue.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge spytac ile chcesz przeznaczyc kasy na zakup?

 

maksymalnie 900, ale ostatecznie :szczerbaty: 1000 PLN...

zoom Vixena kosztuje w DO 669,-, wiec chcialem w kwocie

1000 zamknac jeszcze UHC-S 2"...

Z kolei ClickStop pewnie nie zmiesci sie sam w 1000 PLN...

Gdyby sie zmiescil, zrezygnowalbym czasowo z filtra... :angry:

 

Co poczac ...:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maksymalnie 900, ale ostatecznie  :szczerbaty: 1000 PLN...

zoom Vixena kosztuje w DO 669,-, wiec chcialem w kwocie

1000 zamknac jeszcze UHC-S 2"...

Z kolei ClickStop pewnie nie zmiesci sie sam w 1000 PLN...

Gdyby sie zmiescil, zrezygnowalbym czasowo z filtra... :angry:

 

Co poczac ...:unsure:

 

zazwyczaj jest tak, ze nie da rady zmiescic sie w budzecie... i w koncu go przekraczamy :-)

 

Ja bym na Twoim miejscu jeszcze raz przyjrzal sie okularom staloogniskowym i moze wzialbym 2 dobre + dobry barlow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen jest dokładnie tym samym i moze lepiej wyselekcjonowanym produktem

rzeczy o których pisałem nie sa jakościa są właściwościami.

 

pole ma jakie ma i inaczej byc nie może, że po podzoomowaniu trzeba podostrzyć to tez noramlne. ja wiem, że moge mieć 100 innych okularów ale zooma nie sprzedam.

 

Też jestem zadowolony z mojego zooma. I też nie zamierzam go sprzedać, dopóki nie pojawi się lepszy odpowiednik.

 

Teraz obserwuję zmienne i okular ten świetnie sprawdza się, mimo niezbyt dużego pola.

Przy ogniskowej 24 mm szukam interesującą mnie gwiazdę, a potem dostrajam powiększenie w zależności od potrzeby. Do tego przy zwiększaniu powiększenia bardzo wyraźnie widać jak wzrasta zasięg teleskopu. Jeżeli przy ogniskowej 24 mm gwiazdy są słabo widoczne, podchodzę do 10-12 mm, wyciemniam tło nieba i słabe gwiazdki "wyskakują" z głębin kosmosu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.