Skocz do zawartości

NGC2238 - Mgławica Rozeta | HOO | obiekt "rozbiegowy"


everr

Rekomendowane odpowiedzi

Po chyba ponad roku wróciłem do mojej tuby i zabaw z nią związanych. Mam aktualny materiał do obróbki po ponad 85 godzinach akwizycji ale nie chciałem przypominać sobie na tak dużym materiale "jak to się robi" dlatego na początek pod nóż poszła Rozeta z marca 2022. Takie posunięcie było chyba słuszne bo czuję się jak nowicjusz...pojawiło się sporo narzędzi. SPCC, trzy terminatory, NarrowbandNormalization itd. Pracę traktuję jako materiał szkoleniowy ale liczę, że może zwrócicie mi uwagę na to czego ja nie widzę albo nie znam...

W tle mam trochę czerwieni ale wstrzymałem się z jej usunięciem bo jakoś tak teraz dla mnie bardziej naturalnie wygląda niż oderwana mgławica od pełnej czerni. Pobawiłem się trochę z gwiazdami, żeby zrobić z nich chociaż coś lepszego niż standardowe gwiazdy z HOO. Zazdroszczę innym filtrów RGB więc muszę sobie jakoś radzić.

Materiału malutko więc nie walczyłem specjalnie z wyciąganiem na siłę...chyba 😉

 

NGC2238-res75p.thumb.jpg.821bc6af0903746845424d15c5e975ba.jpg

 

Technikalia:

Teleskop: WO Fluorostar 91 + FF/FR 0,8x

Montaż: Orion Sirius (bliźniak HEQ5) opaskowany

Kamera: ASI2600MM G:100 T:-10stC

Filtry: Chroma Ha 5nm, Chroma OIII 3nm

Focuser ZWO, Guider 50/172+ASI290MM mini, ASIAIR v3.

 

Ha: 28x300s

OIII: 36x300s

Zbierane 03.2022

Niebo: 5/6 Bortle

 

Pixinsight:

DBE - gradienty

LinearFIT+Statistics - wyrównanie przez łączeniem

PixelMath:

R: Ha
G: ((Oiii*Ha)^~(Oiii*Ha))*Ha + ~((Oiii*Ha)^~(Oiii*Ha))*Oiii
B: Oiii

SPCC (coś tu nie działało więc porzuciłem dalsze próby)

3x XTerminatory - świetne narzędzia ale trzeba mocno z umiarem

GHS - rozciąganie (świetne narzędzie ale potrzebne obycie i doświadczenie - chętnie przyjmę porady)

CurvesTransformation - do maski z Oiii oraz kolorowania gwiazd

Convolution - nie pamiętam do czego wykorzystałem 😉

NarrowbandNormalization (chyba nie moja bajka)

RangeSelection - ze stacka Oiii wykonałem maskę do koloryzowania centrum mgławicy

PCC - na osobnych gwiazdach zrobiłem kalibrację i pobawiłem się w koloryzowanie gwiazd na pseudo RGB

SCNR - pomoc przy koloryzowaniu gwiazd

 

Resize do 75%

Plik JPG

Czas obróbki od stacku do tego posta 7-8 godzin

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać zachwyt nowymi Exterminatorami. Jak dla mnie trochę przeprocesowane, zbytnio cyfrowo wyostrzane ( BlurExterminator?)

Ale poza tym bardzo fajna fotka.

Bardzo dobrze wyważone pokazanie gwiazd vs. mgławica

Acha, powalcz z tłem bo jest buraczkowe po całości.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@Gość na chwilę dziękuję. Też mam problem z tłem...nie chciałem odcinać zbyt mocno ale chyba jeszcze tam trochę rezerwy zostało. Nauczyłem się na tym przykładzie, że akurat BlurX jest łatwo przeciągnąć. Tym bardziej, że materiału miałem mało.

 

Widzę, że nawet nie załapałem się na galerię na głównej stronie więc jest sporo do poprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.