Skocz do zawartości

Jakie okulary do SCT 200/2000 ?


pieta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcialbym prosic wszystkich o pomoc w doborze okularow do telepa SCT 200/2000 z wyciagiem 1,14 ". Chodzi o to zeby zestaw byl mozliwie uniwersalny a cena stosunkowo niska.

Ja myslalem o takim polaczeniu:

 

Okular Vixen LV 8~24 mm zoom - 669 PLN

Okular Celestron Omni 32 mm - 189 PLN

Okular Celestron Omni 40 mm - 189 PLN

 

Jakie jest Wasze zdanie i propozycje ?

 

Pozdrawiam. Pieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie z dwóch okularów 32mm i 40mm można wybrać tylko jeden i powinno wystarczyć na początek. Takie 2 okulary (lantan + 32mm lub 40mm), jeśli patrzeć tylko na powiększenie jakie dają, pokrywają naprawdę szeroki zakres. Ja korzystam z następujących okularów:

 

1. 7mm - rzadko, głównie na planetki i raczej z czystej ciekawości

2. 10mm - raczej średnio

3. 14mm - bardzo często

4. 25mm - bardzo często

5. 40mm - raczej średnio

 

Dodam, że okluraki krótkie są wysokiej klasy, natomiast 25mm i 40mm to zwykłe plossle co ma też znaczenie przy ich wyborze do onserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie z dwóch okularów 32mm i 40mm można wybrać tylko jeden i powinno wystarczyć na początek. Takie 2 okulary (lantan + 32mm lub 40mm), jeśli patrzeć tylko na powiększenie jakie dają, pokrywają naprawdę szeroki zakres. Ja korzystam z następujących okularów:

 

1. 7mm - rzadko, głównie na planetki i raczej z czystej ciekawości

2. 10mm - raczej średnio

3. 14mm - bardzo często

4. 25mm - bardzo często

5. 40mm - raczej średnio

 

Dodam, że okluraki krótkie są wysokiej klasy, natomiast 25mm i 40mm to zwykłe plossle co ma też znaczenie przy ich wyborze do onserwacji.

 

 

Dzieki za info. A tak z ciekawosci jakie okulary krotkoogniskowe polecasz ?

I jeszcze jedno lepiej plossle 32mm czy moze W70 25mm ?

 

Dzieki. Pieta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam 8" F10 CAT i najczęściej używam plosla 17 (Celestron Nexstar).

Mam też plosla NPZ 6.3 którego używam trzy razy w roku na Saturna, Jowisza czy mam nadzieję teraz Marsa, plosla NPZ 25 którego używam do szukania obiektów (bo ma wieksze pole widzenia niż pl 17) i lantana 9.5 Soligora) którego używam w miarę często, zarówno do planet jaki i gromadek.

 

Generalnie, gdybym miał teraz kompletować nowy set okularów, wybrałbym:

1. dwa lub trzy krótkie ortoskopy (bo tańsze niż lantany) 6-7 i 10 do planet

2. jeden średni - około 15, z dobrą korekcją ale w miarę dużym polem (do gromadek rozmaitych)

3. jeden długi 32 z jak największym polem. Do szukania obiektów i podziwiania tych najbardziej rozległych.

 

Miałem okazję patrzeć przez okular 40 i 32 w moim teleskopie i 40 to jest jakaś pomyłka - pole takie samo jak w 32, tylko wszystko mniejsze.

Nie mam doświadczenia w tych szerokich okularach - Radek, czy w tym W70 do brzegu wszystko dobrze wygląda? A może inaczej - czy nic nie boli przy obserwacjach? Nie przeszkadza jakiaś abberacja szczególnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia w tych szerokich okularach - Radek, czy w tym W70 do brzegu wszystko dobrze wygląda? A może inaczej - czy nic nie boli przy obserwacjach? Nie przeszkadza jakiaś abberacja szczególnie?

 

Czy wszystko dobrze do brzegu wygląda - to zależy jakim jesteś purystą. Oczywiście że przy samym brzegu troszkę rozmywa, ale naprawdę niewiele, tak że mi to zupełnie nie przeszkadza. Powiem tak - zazwyczaj najpierw używam plossla Soligora 40mm do znalezienia obiektu, a kiedy później wkładam na jego miejsce Antaresa i patrzę w szkiełko to czuję, że w końcu mogę zaczerpnąć powietrza - tyle nagle się pojawia przestrzeni. Od szerokiego kąta można się uzależnić. Gdy używam lantana, to mimo, że daje świetne obrazy mam wrażenie że patrzę w tunel. W70 14mm jest bardzo mały i lekki (ciekawe czy jest w ogóle jakiś mniejszy okular) i daje akurat takie powiększenie, przy którym uzyskiwałem największy zasięg gwiazdowy, ok. 14.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałbym okular 32, bo większe pole widzenia - a o to chodzi przy długich okularach, no nie? Ale czy Omni Celestrona czy Antaresa to trzeba by jeszcze popytać.

 

A drążąc temat 14-15mm, radek, czy widziałeś 15mm Swana?

To jest ten okular który posiadasz? Pole (deklarowane) 67°

w70_14.jpg

obrazek ze strony z ofertą Astrokraka

 

A taki Swan 15mm ma pole (deklarowane) 72°

15mmb.jpg

obrazek ze strony z ofertą Deltaoptical

 

Trzeba by sprawdzić jak to z tymi polami jest, no i ciekawość, kóry by pracował lepiej z 8"F10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest właśnie ten Antares. Pola deklarowane prawie zawsze są zawyżone, zwłaszcza w okularach szerokokątnych, czasem o ponad 10* :blink:

Nie mam pojęcia jak to jest ze Swanem, nie miałem w rękach. Trzebaby poszperać w necie. Emde robił test swanów, ale poza zdjęciami niewiele tam jest.

Antaresa nie testowałem, nie miałem takiej potrzeby (jeżeli fajnie widać to nie szukam dziury w całym :icon_wink:), ale myślę że pole jest bliskie deklarowanemu. Jak chcesz, to mogę zrobić test pola na gwiazdkach przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie Ci się chciało zrobić taki test w "wolnej chwili", na pewno wszyscy na tym skorzystamy. Nie chodzi mi o robienie jakiegoś szumu: "miało być 67° a jest tylko 65°" bo to bez sensu przy tej cenie okularu. Jednak jest to informacja, którą warto znać.

Najważniejsze jest, że dobrze się przez ten okular patrzy.

Zrobiłem sobie małą symulację pól okularów o których mówimy (dla telepa 8"F10). Dodałem jeszcze plosla NPZ 25 z zestawu Tała.

Od wewnątrz: W70 14 Antares, Swan 15 WO i plosl 25 NPZ na gromadce M4 (rozmiar 26.3'x 26.3' ) w Skorpionie. Nie mając żadnego z tych okularów, wybrałbym Swana 15 bo jest najlepszym kompromisem pole/powiększenie/cena.

pola.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info. A tak z ciekawosci jakie okulary krotkoogniskowe polecasz ?

I jeszcze jedno lepiej  plossle 32mm czy moze W70 25mm ?

 

Dzieki. Pieta

 

Osobiście moje okulary krótkoogniskowe to Pentaxy, niestety cena jest delikatnie mówiąc wysoka.

Ja bym wybrał zdecydowanie (ze względu na pole widzenia) W70 25mm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście moje okulary krótkoogniskowe to Pentaxy, niestety cena jest delikatnie mówiąc wysoka.

Ja bym wybrał zdecydowanie (ze względu na pole widzenia) W70 25mm.

 

Pozdrawiam

 

Bedzie mial wieksze pole niz plossle 32mm ?

Bo spodziewam sie ze obraz bedzie lepszy.

...ale z tym polem... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.