Skocz do zawartości

Celestron c-130


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

jako, że nadziei nie ma, na jakieś realne, czy chociażby mgliste terminy dostawy INTES'a-67MK tu: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bd5435b41b3c907

czy któregoś z tańszych intesów micro

po beznadziejnej walce ze swoją niecierpliwością, zostaje Orion 127 tu: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=279

 

albo, no właśnie, Celestron C-130

 

52275.jpg

 

np. tu: http://www.digitalfotoclub.com/sc/from-biz...date=07_13_2005

 

czy warto się podniecać 2m ogniskową, przy tak małym świetle?

 

od maka Oriona, różni go również lepszy, bo większy szukacz, i taki wynalazek z tyłu, który umozliwia podłączenia dwóch okularów, lub okularu i aparatu, przełączanych ruchomym lusterkiem:

 

236_12.jpg

 

co o nim myślicie?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]albo, no właśnie, Celestron C-130 [...]

co o nim myślicie?

Ja myśłę że Intes jest przynajmniej o klasę lepszy od Celestrona. Chociaż ten wynalazek z tyłu o którym piszesz to a must do astrofoto.

 

Natomiast nic mi nie wiadomo o trudnościach z Intesem - ledwo się pojawił a juz jakies schody? A może wiesz czym się własciwie różnią Mikrusy od Plusów (poza ceną i gwintem pod aparat)?

 

Myślę sobie też, że po zmianach własnościowych w Celestronie jest nadzieja na przypływ rozsądku i nowych pomysłów do tej firmy. Ostatnio bowiem Celestron zamieniał się w skansen, np. brak większego zainteresowania tematem APO (wyjątek to ta mała lunetka 80ED), zero zainteresowania szukaczami erect image lub unit power, sprzedaż sprzętu praktycznie tylko w zestawach (ceny!), itd. itp. niezachęcające rzeczy.

Nadzieję na poprawę dają już pierwsze posunięcia po zmianach:

- posadzenie Maka C130 na CG-5 w grupie Advanced (poprzednio był tylko tubus w grupie Spotting Scopes);

- wprowadzenie nowego C100ED w Advanced.

Ja czekam aż obie nowości pojawią się w ofercie D.O. to może będzie można popytać o szczegóły dyskretnie pomijane w lakonicznych opisach na stronach (no niby można sobie ściągnąć instrukcję ale tyle zachodu w taki upał...) Ze wstępnych badań wynika że cena 100ED w DO może być dość atrakcyjna... Ale poczekamy, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o zdecydowanie, lecz różnica w cenie też ponad 2-krotna, lecz jak pisałem, Intes jest nie do kupienia

 

Intes, odkąd się pojawił w ofercie DO, zawsze był: "na zamówienie", lecz niestety to tylko virtual reality :( są możliwe do zamówienia jak dotąd, niektóre modele mak-newtonów, lecz niestety, są one poza moim zasięgiem finasowym,

 

Mikrusy od i-Plusów, różnią się tym, ze mają podobno lepszą optykę, są podobno bardziej pożądane, bo mają lepszą markę.

 

A wracając do Celestrona, to rzeczywiście jakiś koszmar, prawie wszystko w zestawach, przecież robią fajne maki np. C8, ale dlaczego u diaska zmuszają do cg5?

 

poznałem także, cenę Celestrona 100ED, ma być w promocji - oczywiście z montażem :Boink: (podobno wcale ma nie być w wersji OTA :angry: ) i ma być wprowadzona niedługo, lecz chyba lepiej, jakby DO się oficjalnie wypowiedziało kiedy i za ile

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawostek, to jeszcze miałem przyjemość popatrzeć na APO 103mm vixena, które ledwo co dotarło do do:

 

vixen_apo.jpg

 

lecz cena "zabija", naturalnie mnie, zwykłego śmiertelnika, ale popatrzeć zawsze można :szczerbaty:

 

 

no kurcze, czym można Was jeszcze "zanęcić", żebyście odpowiedzieli, czy przy Maksutowie średnicy 130mm, ogniskowa 2 metry do planet i foto ma sens ? :Boink::ha:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130/2000 to daje trochę ponad F/15.

Co prawda Siergiej używa trochę jaśniejszego sprzętu (M-K 230 mm F/13 Santel), ale stosuje Barlowa 3x, z wiadomym, wymiatającym skutkiem.

Dla twego MAKa 3x to normalnie , u mnie ogniskowa 3100 X 3 = 9300  !!!

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]no kurcze, czym można Was jeszcze "zanęcić", żebyście odpowiedzieli, czy przy Maksutowie średnicy 130mm, ogniskowa 2 metry do planet i foto ma sens ?  :Boink:  :ha:

Zanim się wypowie ktoś bardziej doswiadczony... Ja bym się bał takiej małej apertury w Maku, a zwłaszcza przy takiej ogniskowej. Ile ci zostanie po odliczeniu obstrukcji centralnej? Szkoda gadać!

 

Dlaczego nie rozważysz Intesa Mikro M603 ze 152mm średnicy? Róznica w cenie nie jest jakaś oszałamiająca.

Poza tym na świecie do Intesów dokupuje się reduktor ogniskowej 0,55x (f/10=>f/5.5) co daje super maszynę nie tylko do planet ale i DS-ów 2 in 1 :helo: Ale niestety, DO nic o tym nie wie. :angry:

 

Jeśli myślisz o APO i ze względu na cenę wykluczasz Vixena (nie dziwię się), to wciąż można mieć nadzieję że 100ED będzie miał korzystny stosunek jakości do ceny. Wg zapowiedzi ma być na jesieni i może wtedy ktoś go przetestuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien tej informacji, trzeba by potwierdzić u źródła, ale:

- słyszałem, że Intes (i jego dwa czy trzy klony) robią sprzęt w trzech klasach dokładności. Jeśli tak jest, to najpewniej, uznaniem cieszą się te najwyższej jakości, porównywalne z Takachashi czy lepsze. I dalej - słyszałem, że Delta sprowadza ten najtańszy sort Intesa, z najniższą klasą dokładności, bo jest po prostu najtańszy.

Nie wiem, ile w tym prawdy - proszę o ewentualne sprostowanie. A piszę to po to, by zbyt pochopnie nie rzucać haseł w stylu "Intes jest przynajmniej o klasę lepszy od Celestrona". Bardzo możliwe, że chodzi o ten najwyższy klasowo model Intesa.

A co potrafi Celestron, zwykły Celestron którego można kupić prawie od ręki, można zobaczyć na stronie Damiana.

Ja tam lepszych fotek ze sprzętu za takie pieniądze nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, też myślałem o Intesie M603 tylko tak:

 

1. Orion 127 - średn. 127 mm, ogniskowa = 1540 mm, f/12 cena: ok. 1900,-

2. Celestron C130 - średn. 130 mm, ogniskowa = 2000 mm, f/15 cena: 1800,-

3. Intes 67MK - średn. 152 mm, ogniskowa = 1800 mm, f/12 cena: ok. 3200,-

4. Intes M603 - średn. 152 mm, ogniskowa = 1520 mm, f/10 cena: ok. 4500,-

5. Celestron C8 - średn. 203 mm, ogniskowa = 2003 mm, f/10 cena: ok 4500,-

6. TAL 200K - średn. 200 mm, ogniskowa = 2000 mm, f/10 cena: ok. 4500,-

 

noi ten koszmar, że każdy chyba z nich, ma wyciąg i kątówkę 1 1/4" no chyba czyste marnotrastwo pola :o

 

a Merak, czy myślisz, że aż taka różnica apertury, jest zrównoważona jakością M603? skoro cenę ma bardzo podobną,

 

A zdjęcia Damiana są przepiękne, tylko, że sprzęt, już z dużo wyższej półki cenowej:

 

C11 - 10 500,-

C14 - 22 700,-

 

wszystkie ceny w pln, tylko OTA :Cry:

 

aa właśnie a propo w/w cen, otóż okazuje się, że możliwe jest zamówienie teleskopów Celestrona w wersji OTA, oczywiście na stronie tego nie ujrzysz, dopiero po ściągnięciu cenników w wersji pdf, można się o tym przekonać :Boink: oczywiście potwierdziłem to, kolejny raz dzwoniąc do do :ha:

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostanie zdjęcia Damiana pochodza z C 9.25 i taki kosztuje 6.5 K PLN. C11 ma od dawna, a do C14 się przymierza. Tak zapamiętałem.

 

Wiadomo, że tuba 10, 11, czy 14" musi kosztować - ale gdy porównamy C9.25" a Intesa MK 10" to różnica jest w cenie, prawda? Trochę większa, niż można by to tłumaczyć różnicą w średnicy lustra :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiem McArti, ale zauważ, że to jeden artykuł,

wszystkie fora się do niego odwołują, no bo to przecież cloudynights! , ale mozna znaleźć rezenzję, do której mało jest linków, a tu go już raczej chwalą : http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=236

a tamten gościu mógł mieć pecha, kiepsko skolimowanego, a porównuje go do c8

 

 

 

ten działa: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=973&pr=2x6x20

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conclusion

 

It didn't take long to realize that I preferred the Orion Apex 127. It has much better optics, mechanical construction and is slightly shorter. My main complaint is the low quality optics and the sloppy back part. I feel Celestron should significatly improve the C130 Mak otherwise it won't be able to seriously compete with the Orion Apex/Starmax telescopes

 

 

a pozatym na moje to im więcej mechanizmów to dla taniego telepa tym gorzej.

 

po drugie ja zrobiłem proteze 2" do oriona,która działa.

 

po trzecie kolimacje mam na wierzchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sumas ja moge założyć dwie kątówki szerwgowo i też bede miał 2m może nawet 2,5m :)

 

mak zmienia jasność przez ostrzenie. ale kolimacja i jakoć niema wtedy znaczenia. im ciemniejszy telekop tym łatwiej można skorygować go do dużych powiększeń.

 

do wyrafinowanego foto planet to jednak telepy 150-200mm.

 

Vesta ciężko zipie powyżej f/30 optimum to f/25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż, to wypada się w takim razie uzbroić w cierpliwość i poczekać na intesa 67mk, może zlitują się kiedyś i będzie dostawa :rolleyes:

a może jeszcze alternatywa w postaci Oriona 150mm? który niebawem ma zagościć na polskim rynku

może będzie sporo tańszy i bardziej dostępny?

hmm ale intes, to intes B)

pozdrowienia

 

tak pomyślałem sobie, że może C130 to taki Orion 127 "coupe"! :szczerbaty:

 

lecz jak widać, nie karoseria świadczy o sprzęcie!

 

chciałem żeby był długi i szybki :szczerbaty: a tu się jeszcze rozmiar i klasa przede wszystkim liczy :banan:

 

dziękuję pięknie wszystkim za bardzo pomocne rady :notworthy:

człek się całe życie uczy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.