Skocz do zawartości
  • 0

Biasy z Maximą DL w PixInsight - problem


Wiesiek1952

Pytanie

Trafiło mi się dostać zdjęcia robione w Maxim DL. Fitsy subów otwierają się bez problemu w PI. Gorzej z BIASami (EDIT: chodzi o master bias robiony przez Maxima) - PI otwiera je ale... zamiast histogramu prawie całkiem po lewej - na całej klatce K = 0.88 do 0.89 (czyli 58,000 z 65,535). Oczywiście użycie takich biasów w kalibracji daje czarną klatkę bo odejmowanie 0.05 - 0.88 daje wartości ujemne czyli 0.

 

Podejrzewam, że Maxim DL ma jakiś dziwny sposób zapisu i biasy czy darki zapisuje "po swojemu" i kalibracja w PI się całkiem wali bo PI nie interpretuje wartości tak jak Maxim se zapisał. PI od 15 lat używa zapisu f32. Jak zapisuje pliki Maxim DL? - tego nie wiem bo nie mam 🙂 Pewnie jakieś coś typu unsigned Integer 16 bit - za cholerę nie potrafię tego odczytać i skonwertować w PixInsight.

 

Googlałem sporo ale tylko stare zapisy z 2010-2011 i nic na temat tego jak odczytać Maximowe pliki w PI.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak jak piszesz, Maxim defoltowo zapisuje 16 bit unsigned integer.

Ale powiem Ci ciekawostkę - wykonaj konwersję pliku Maxima do .xisf w Pixie :) Najłatwiej skryptem Batch Format Conversion.

EDIT:Sprawdziłem - u mnie Pix otwiera klatki kalibracyjne wygenerowane przez Maxima prawidłowo

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tak jak piszesz, Maxim defoltowo zapisuje 16 bit unsigned integer. Ale powiem Ci ciekawostkę - wykonaj konwersję pliku Maxima do .xisf w Pixie :) Najłatwiej skryptem Batch Format Conversion.

EDIT:Sprawdziłem - u mnie Pix otwiera klatki kalibracyjne wygenerowane przez Maxima prawidłowo

 

Tak, U Ciebie i u mojego kolegi Maxim otwiera swoje własne plik poprawnie. Pixinsight niby otwiera a zawartość ma histogram z prawej. Próbowałem konwersji, o której piszesz - wstawiłem jako plik docelowy f32 .xisf i to samo. Po otwarciu K = 0.88 do 0.89. Srawdzałem na dwóch komputerach pod windows i na Macu. W obu jest identycznie (najnowsza wersja PI na Macu i taka sprzed pół roku na Win). Ale dzięki za chęć pomocy. Zupełnie nie wiem gdzie szukać dalej 🙂 Spróbuję jeszcze na Linuxie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem chyba rozwiązany. Ten plik trzeba w Maximie zapamiętać jako 32 bitowy integer. Wtedy Pix otwiera go prawidłowo- tak  to przynajmniej wygląda.

Ale to dotyczy tylko Biasa - cholera wie dlaczego. Flaty i darki ( mastery) otwierają się normalnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.