Skocz do zawartości
  • 0

Stackownie


Dominik.Dorosz

Pytanie

Witam wszystkich ekspertów na forum, mam pytanie odnośnie stakowania zdjęć DS, mianowicie ostatnio próbowałem zrobić długo naświetlane zdjęcie M31 

z racji tego że mój teleskop (Gso dobson 8 ) nie posiada GoTo, musiałem zrobić bardzo dużo klatek (700) z ekspozycją 2,5 sekundy, ale bez goto obiekt pływa w kadrze i do tego gwiazdy lekko wydłużyły się. Próbuję to zestackować już dwa dni, ale nic z tego deepskystacker nie stackuje tego równo więc wszystko zmienia się w plamę 

tutaj przykład stack 7 zdjęć.

I tutaj kieruję do was pytanie, czy jest w ogóle jakiś teoretyczny sposób aby zestakować te wszystkie klatki ?

z góry dziękuję za mądre i pomocne odpowiedzi 

Autosave002.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

właśnie oto chodzi że nie wyrównuje, robiłem telefonem 

przyjąłem 2,5 ponieważ przy mniejszej ekspozycji musiałbym zrobić o wiele więcej klatek, aby uzyskać ten sam czas naświetlanie, a bez systemu Goto nie jest to wcale takie łatwe

Edytowane przez Dominik.Dorosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Twój teleskop ma ogniskową 1200mm. Naświetlanie 2.5s przy takiej ogniskowej powoduje, ze gwiazdki nie są punktowe ale pokazują się jako kreski a dokładniej łuczki. Musisz użyć jakiegoś innego aparatu który będzie "jaśniejszy" i czulszy. Wtedy będziesz mógł skrócić czas i uzyskać lepszy efekt.

Telefon do obiektów głębokiego nieba nie jest szczęśliwym wyborem. Zdjęcia powinny być robione w formacie RAW po to aby uzyskać więcej informacji o obiekcie.  Nie mniej jednak, DSS powinien sobie poradzić ze złożeniem nawet jpg o ile na zdjęciu jest większa ilość gwiazd do wyrównania. 

Dla tej ogniskowej, M31 i nieruchomym teleskopie czas naświetlania jest poniżej sekundy - w zależności od wielkości piksela

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, MarekS99 napisał(a):

Twój teleskop ma ogniskową 1200mm. Naświetlanie 2.5s przy takiej ogniskowej powoduje, ze gwiazdki nie są punktowe ale pokazują się jako kreski a dokładniej łuczki. Musisz użyć jakiegoś innego aparatu który będzie "jaśniejszy" i czulszy. Wtedy będziesz mógł skrócić czas i uzyskać lepszy efekt.

Telefon do obiektów głębokiego nieba nie jest szczęśliwym wyborem. Zdjęcia powinny być robione w formacie RAW po to aby uzyskać więcej informacji o obiekcie.  Nie mniej jednak, DSS powinien sobie poradzić ze złożeniem nawet jpg o ile na zdjęciu jest większa ilość gwiazd do wyrównania. 

Dla tej ogniskowej, M31 i nieruchomym teleskopie czas naświetlania jest poniżej sekundy - w zależności od wielkości piksela

 

Mam jeszcze jedno pytanie, bo myślałem nad zakupem zwo 120 i jeśli bym użył bym z tym teleskopem tej kamerki plus do tego reduktor ogniskowej to czy by z tego coś wyszło? (W planie DS) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Dominik.Dorosz napisał(a):

Mam jeszcze jedno pytanie, bo myślałem nad zakupem zwo 120 i jeśli bym użył bym z tym teleskopem tej kamerki plus do tego reduktor ogniskowej to czy by z tego coś wyszło? (W planie DS) ? 

Zastanów się najpierw co chcesz osiągnąć? Poczytaj trochę na ten temat a sam zrozumiesz co do czego pasuje i jaki będzie tego efekt. 120 to kamera planetarna i jak o śledząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.