Skocz do zawartości
  • 0

Klasyczne Cassegrain


Bartman

Pytanie

 

 

pixlr_20231220190135778.thumb.jpg.16595855ec1e7de86cc14176b148b20c.jpg

 

 

 

Cześć. Mam pytanie do obecnych i byłych właścicieli klasycznych Cassegrain. Kiedyś słyszałem, że wszystkie klasyczne Cassegrain produkuje wyłącznie tajwańskie GSO dla siebie i innych firm (na zdjęciu 6 calowe). Jeżeli to prawda, to czy jakość wykonania tych tub optycznych jest identyczna? Pytam z ciekawości, bo różnice cenowe są dość spore.

Drugie pytanie, czy ktoś próbował tę konstrukcję w astrofotografii na obiektach Deep Sky i z jakim skutkiem? Pozdrawiam 



 

 

Edytowane przez Bartman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tak wszystkie wszystkie to nie, są inne firmy produkujące teleskopy tej konstrukcji. Natomiast jeśli chodzi o te co masz na obrazku, to faktycznie wszystkie są od GSO i raczej są praktycznie identyczne - jedyna poważna różnica może być ewentualnie w powłokach luster - część sklepów ma napisane, że mają sprawność 94% czy coś koło tego, a niektóre - że są dielektryczne o sprawności 99%.

 

Ale nie wiem, czy faktycznie tak jest i faktycznie są dwie wersje, czy tylko tak sobie piszą, bo np. ogniskowe też podają różnie - mam wersję ośmiocalową brandowaną jako Omegon i jestem prawie pewny, że ogniskowa powinna wynosić 2436mm (bo lustro główne ma niby 203mm średnicy, światło f/12, więc to daje 2436mm ogniskowej, miałoby to sens - i jak ustawiłem taką ogniskową, to obraz zrobił się naprawdę ostry), ale w niektórych sklepach jest podana jako 2346mm, co moim zdaniem jest po prostu błędem. A bywa też po prostu 200/2400mm.

 

W kwestii focenia DSów jakiegoś wielkiego szału nie będzie, bo raz że światłosiła, a dwa że spora ogniskowa - ale te mniejsze i jaśniejsze to czemu nie, tylko będzie trzeba palić odpowiednio długie klatki. Więc nie jest to sprzęt do tego celu idealny, na pewno można wybrać coś lepszego, ale można powalczyć.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Bartman napisał(a):

 

 ..

Drugie pytanie, czy ktoś próbował tę konstrukcję w astrofotografii na obiektach Deep Sky i z jakim skutkiem? Pozdrawiam 

 

Pomijając światłosiłę f/12, o której wspominał Krzysztof - przy DSowych polach, będzie problem z komą. Z tego co pamiętam klasyczny cassegrain ma komę na poziomie jak jego paraboliczne lustro główne. Jeżeli te tubki mają lustro główne o światłosile (szacuję) f/~3,5 to koma będzie mocno widoczna.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Bartman napisał(a):

Dzięki za odpowiedź. Ogólnie są przeznaczone do US. Tak się zastanawiałem, czy jakby zastosować do niego odpowiedni reduktor ogniskowej, czy wtedy nie wyciągnąłby z niego więcej na obiektach DS.

RCek zagra na foto DS, a na US też nie będzie wstydu. Klasyczny Cassegrain teoretycznie ma szanse na lepszy spot size w samym centrum niż RCek. Z drugiej strony nie demonizowałbym większej obstrukcji centralnej RCeka. Wszystko jest kwestią priorytetów.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, bartolini napisał(a):

Z tego co pamiętam klasyczny cassegrain ma komę na poziomie jak jego paraboliczne lustro główne.

Oj, chyba niee.

Jestem prawie pewny, że koma całego CC jest taka sama, jak paraboloidy o takiej samej światłosile (czyli cassegrainy GSO, wszystkie chyba mające f/12, mają komę taką jak newton f/12 o danej aperturze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Oj, chyba niee.

Jestem prawie pewny, że koma całego CC jest taka sama, jak paraboloidy o takiej samej światłosile (czyli cassegrainy GSO, wszystkie chyba mające f/12, mają komę taką jak newton f/12 o danej aperturze).

Masz rację - pomyliło mi się z Dallem-Kirkhamem, który ma komę jak jego LG. Klasyczny Cassegrain będzie miał komę jak newton o takiej samej światłosile.

Ale będzie temu newtonowi ustępował płaskością powierzchni ostrości.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Reduktor ogniskowej do klasycznych Cassegrain f/12

Przez to, że użytkowników klasycznego Cassegrain'a jest coraz więcej, a sam jestem posiadaczem CC, to dorzucę coś od siebie, żeby zostawić informację dla zainteresowanych. Aby nie tracili czasu i pieniędzy na różne reduktory dostępne na rynku. Sprawdzonym reduktorem ogniskowej, który dobrze współpracuje z CC jest dedykowany do teleskopów Ritchey-Chretien 0,67x RC. Astro-Physics  CCDT67 albo jego popularny klon TS CCD47 0.67x. Redukcja z f/12 na f/8.

https://www.astro-physics.com/ccdt67

https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/ts-optics-reduktor-ccd-2-0-67x-dla-teleskopow-rc-do-f-8/p,53968

 

Dostępne są również różne odpowiedniki jak np

https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/tecnosky-reducer-0-67x/p,69535

https://pl.aliexpress.com/item/1005003285565640.html?gatewayAdapt=glo2pol

 

Przykładowe zdjęcia z Stargazers Lounge

StellaLyra CC6 + ASI 533MC + 0,67x RC (CCDT67)
M13 Hercules Globular Cluster total exposure time 56min
M51 Whirlpool Galaxy total exposure time 1h 40min
M101 Pinwheel Galaxy total exposure time 3h 15min

M13.png_11zon.thumb.jpeg.f4500453654b5702c5be6a351a767019.jpegM51.png_11zon.thumb.jpeg.9f88ff5ec5bbfe81c1e1ecde17023f23.jpegM101.png_11zon.thumb.jpeg.47a8f8ddf26ea3a5262461321427c724.jpeg

 

Pozdrawiam 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.