Skocz do zawartości

Nauka elektroniki


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam tworzenie takiego tematu gdyż jest to bardzo ważna dziedzina prz AToMowych konstrukcjach :D

 

Czytałem już wiele o elektornice jednak nigdyu mi to nie mogło zostać w głowie :blink:

Jako, że od jakoś tygodnia dużo szukam informacji na temat podstawowych zasad elektroniki i jej elementów opisanych w spoób łatwy,czytelny i przedewszystkim opartych na doskonałych przykładach znalazłem to :

 

http://www.edw.com.pl/index.php?module=Con...CE&mid=&ceid=60

POlecam artykluły o kondensatorach, rezystorach i tranzystorach świetnie opisane i oparte o przykłądy - uwaga WODY płynącej w rurach :-) poprostu ŚWIETNE

 

jako że też jestem początkujący w tej dziedzinie to przydało by się coś jeszcze zrozumieć o reszcie przyrządów elektronicznych, a w szczegółności o układy scalonych.

 

Jeśłi macie równie ciekawe źródła wiedzy elektornicznej to bardzo bym prosił sie nią podzielić :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zainteresowanie elektroniką rozpoczęło się chyba od kupienia taniego miernika, którym przetestowałem natężenie prądu w sieci domowej :szczerbaty:

 

Wiele dało mi czytanie czasopisma Elektronika dla Wszystkich. Po roszerzeniu warsztatu o potrzebne narzędzia rozpocząłem składanie prostych układów nie mając pojęcia jak działają...

 

Do nauki podstaw i elektroniki analogowej z czystym sumieniem mogę polecić kurs Ośla Łączka publikowany niegdyś w EdW. Można zakupić go w formie zestawu z potrzebnymi do realizacji ćwiczeń elementami http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=3964 Sam go posiadam i służy mi za źródło wiedzy oraz elementów do innych projektów :) Na razie jednak nie mam czasu na systematyczny kurs. Pierwsza część tego kursu (trzy pierwsze "wyprawy") jest też dostępna w formie książki: http://www.wkl.com.pl/oferta.php?kd=1&dzial=2&id=328 Obecnie w EdW publikowany jest kurs elektroniki cyfrowej.

 

Na koniec dodam, że nie warto kupować biblii takich jaki "Sztuka elektroniki" P. Horowitz'a i W. Hill'a. Sensowniej jest zaznajomić się z podstawami, a później już zgłębiać tylko to co nas ciekawi lub jest nam potrzebne.

 

Pozdro

Rad

P.S. Chciałem tak naprawdę zmierzyć napięcie, ale wtyczki przewodów podłączyłem do złych gniazd w mierniku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie się kiedyś zastanawiałem nad tym zestami zestawami z AVT ale kosztują 180 zł toteż szkoda troche - ale książka może być ciekawa tylko ciekawe czy jest tak opisana jak te kursy do któych dałem link - ob jak tak to ją dorazu zamawiam !!

 

Ostatnio sobie tak myslałme o zestawie JABEL J-(gdzieś tu leżał :angry: ) mianowicie jakaś tam świecąca strzałka. Po co wniej jakiś układ scalony skoro to są diody ułożone na kształt strzałki - dla mnie bez sensu - ale może to dlatego że jeszcze elektroniki nie rozumiem całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BugsBunny Wiedza jest wyłożona łopatologicznie :szczerbaty: Z kolei możesz wysłać zapytanie do sklepu czy nie sprzedają przypadkiem oślej oddzielnie, bez zestawu elementów. Jest to jednak tylko ksero całego kursu, a w niektórych miejscach przydałby się kolor. W necie można znaleźć to samo w formie pdf'ów, ale trzeba się trochę naszukać, a poza tym trudno się w nich wszystkich połapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bags a poco Ci AVT :rolleyes:

 

polutuj sobie na komputerze :)

 

http://www.rcgresearch.com/downloads/91PSPSTU.EXE

 

świetny symulator obwodów.

 

opis:

 

http://homepages.which.net/~paul.hills/Cir.../SpiceBody.html

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOże i program dobry ale żeby się nim dobrze posługiwać to trzeba z miesiąc nad nim spędzić :huh:

 

A tu jest potrzebna teoria łatwo opisana - a nic nie zastąpi praktycznego przylutowania czegoś - jeden wybuch kondensatora bardziej utkwi w pamięci niż niezgodność obliczeń programu <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby robić proste sterowniki polecam ci projektowanie układów logicznych opartych na algebrze Boole'a i tablic Karnaugha. Dość prosta sprawa i łatwa do sprawdzenia poprawności zaprojektowanych układów na programie komputerowym do symulacji.

Podstawy-link

 

reszta na www.google.com :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tworzenie takiego tematu gdyż jest to bardzo ważna dziedzina prz AToMowych konstrukcjach :D

 

Czytałem już wiele o elektornice jednak nigdyu mi to nie mogło zostać w głowie :blink:

Jako, że od jakoś tygodnia dużo szukam informacji na temat podstawowych zasad elektroniki i jej elementów opisanych w spoób łatwy,czytelny i przedewszystkim opartych na doskonałych przykładach

 

Jezeli chcesz rozpoczac przygode z elektronika to proponuje na poczatek wyszukac np. w internecie schematy jakichs prosciutkich ustrojstw ale dajacych duza frajde, np odbirnik detektorowy( takie radio z kilku elementow, ktore nie potrzebuje zasilania), czy jakies migacze na diodach LED na poczatek, czy cokolwiek czego samodzielne wykonanie mogloby Ci sprawic przyjemnosc. Nie polecam nauki elektoniki od wertowania teorii, bo to Cie tylko zniecheci.Raczej lepiej jest siegac do niej przy rozwiazywaniu konkretnego problemu. Poza tym kity do samodzielnego skladania to juz nie to samo co zebrac elementy i wykonac urzadzenie od a do z samodzielnie, no i drozej wychodza. Zreszta wszystko zalezy od zaciecia, bo niektorych o umiarkowana k..wice moze przyprawic wykonanie obwodow drukowanych i wtedy faktycznie lepiej kupic gotowa :D Nie wiem czy znasz strone www.elekroda.p l? Znajdziesz tam na pewno wiele przydatnych informacji i prostych schematow.

 

A co do ekstremalnych pomiarow to mam na koncie pomiar natezenia pradu baterii 9V ruskim mikroamperomierzem 50 mikroA mojego ojca (przetrzymala bestia) i przejscia na uzwojeniu pierwotnym transformatora sieciowego po napieciem chwytajac za gole elektrody :D Wstrzasajace przezycie! :szczerbaty:

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta wszystko zalezy od zaciecia, bo niektorych o umiarkowana k..wice moze przyprawic wykonanie obwodow drukowanych i wtedy faktycznie lepiej kupic gotowa :D

 

:Loveit:

 

dlatego zawsze najlepsza jest tekturka i druciki albo płytka uniwersalna (przecina sie ścieżki i robi się połączenia cynowe pomiedzy nimi i gra)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie musisz nauczyc sie precyzyjnie montowac na czymś elementy zgodnie ze schematem lutować . Musisz niec jakis na początek uniwersalny miernik i opanować jego prostą obsługę , zasilacz stosowny do robionego urzadzenia , lub jakis z regulowanym i napieciem prądu stałego bez duzych zniekształceń .

Dobrze było by sie nauczyć wytrawiac płytki tzw. drukowane , wiercic stosownie otwory .

Musisz umiec okreslic wyprowadzenia / nóżki / uzywanych elementów , zakres mocy , w potrzebie stosować radiatory . Jakbyś chciał zajmować sie techniką radiowo TV to jeszcze oscyloskop i generator w.cz . Choć oscyloskop przyda sie zawsze.

Teoretyczna wiedza wystarczajaca do zabawy zgodnie z posiadanym schematem to istnieja tranzystory pnp , npn o odmiennej polaryzacji , kondensatory blokują napiecie stałe , tylko zmienny sygnał przez nie przechodzi są różnych typów , na rózne napiecia i rózne czestotliwości . Układy scalone to są " czarne kostki " podłanczas napiecie oraz elementy kształtujące ich pracę i tyle .

Istnieją rózne elementy w zaleznosci od potreb je kupisz - diody stabilizacyjne Zenera , pojemnościowe , prostujące , itd . Elementy elektroniczne są dostepnie i tanie . Musisz kupowac te co wyszczególnia schemat lub zamienniki z katalogów

Zacznij od generatorów sinusoidalnych , multiwibratorów , wzmacniaczy , zasilaczy itd . Poczytaj cos na elektroda.pl .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutowac to ja umiem :Salut: troche już tych zestawów zlutowałem. Miernik też mam (cyfrowy), mam zasilacz od 3 do 12V i jeszcze trocehe bajerów - odsysacze, szczypce :D

 

Tylko mi jest potrzebna teoria np. o układach scalonych - dokładne opisy wejść i wyjść i co tam się w środku dzieje i dalczego :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi jest potrzebna teoria np. o układach scalonych - dokładne opisy wejść i wyjść i co tam się w środku dzieje i dalczego  :huh:

Opisy nóżek oraz zastosowań znajdujesz w data sheet'ach (najczęściej pdf) szukając za pomocą google. A praktyczne zastosowania z teorią to chyba tylko Ośla Łączka. Na polskim rynku nic lepszego nie znalazłem. Ale jeśli język angielski nie jest przeszkodą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety w AVT kserówek oddzielnie nie sprzedają oto maila od nich

 

Nie oferujemy, niestety kserowek naszych artykułów.

Lekcje A01 do A03 zostały opisane w książce "Wyprtawy w świat elektroniki",

którą można nabyć klikając na załączony do tego maila załącznik.

Książka z lekcjami A04 do A06 powinna ukazać się po wakacjach.

Polecam książki zamiast kserówek, ponieważ w lekcjach są odnośniki do

kolorów np. "...czerwoną linią zaznaczono..."

 

ale z tego maila wynika że co to w kserówkach jest książce <_<

 

BugsBunny Wiedza jest wyłożona łopatologicznie szczerbaty.gif

 

Z maila wynika inaczej -hmm kto ma racje

 

WYŚLIJ SMS O TREŚCI AVT lub RADRADISH pod numer 3224. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.