Skocz do zawartości
  • 0

Jaki teleskop do astrofoto


krzysztofmcgaywer

Pytanie

Cześć.

 

Szukam teleskopu do astrofotografii.

Chcę fotografować bardziej rozległe obiekty głębokiego nieba, dlatego teleskop powinien dać mi większe pole widzenia.

Narazie będę fotografował kamerą ZWO ASI 585 MC (choć jest plan na przejście się w przyszłości na kamerę chłodzoną np. ASI 294 MC PRO). 

Mam wiejskie niebo (Brottle 4). 

 

Znalazłem coś takiego (nie znam się za bardzo na teleskopach, więc pewnie nie będzie zbyt dobry):

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-102-460-messier-hexafoc-ota/p,54450

 

Chciałbym zmieścić się w budżecie do 2500 zł.

Edytowane przez krzysztofmcgaywer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

 

To jest achromat, omijaj z kilometra.

 

Za 2500zl kupisz Niutona 130/650 czy 150/750 i montaż. Oczywiście używane...

 

 

21 minut temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Cześć.

 

Szukam teleskopu do astrofotografii.

Chcę fotografować bardziej rozległe obiekty głębokiego nieba, dlatego teleskop powinien dać mi mniejsze pole widzenia.

Narazie będę fotografował kamerą ZWO ASI 585 MC (choć jest plan na przejście się w przyszłości na kamerę chłodzoną np. ASI 294 MC PRO). 

Mam wiejskie niebo (Brottle 4). 

 

Znalazłem coś takiego (nie znam się za bardzo na teleskopach, więc pewnie nie będzie zbyt dobry):

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-102-460-messier-hexafoc-ota/p,54450

 

Chciałbym zmieścić się w budżecie do 2500 zł.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak poważnie myślisz o astrofotografii, to zapominaj o tym refraktorku. Jak chcesz mieć nowy refraktor, to już lepiej Evostar 72ED. Najlepiej, to dalej zbieraj pieniądze i nie śpiesz się z zakupem.

 

EDIT: na astrobin jest kilka zdjęć wykonanych za pomocą tego refraktorka. 

https://www.astrobin.com/search/?q="Bresser Messier AR-102xs/460"

 

Edytowane przez Bartman
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minutes ago, krzysztofmcgaywer said:

Montaż kupię osobno (prawdopodobnie EQ 5 PRO)

Zastanów się, eq5 to stara konstrukcja. Nie wiem ile chcesz wydać ale zdecydowanie bardziej polecałbym HEQ5.  Druga rzecz piszesz: "Chcę fotografować bardziej rozległe obiekty głębokiego nieba, dlatego teleskop powinien dać mi mniejsze pole widzenia. " co jest sprzeczne, bo teleskop powinien dawać większe pole widzenia. Może rozważ na początek jakiś obiektyw np. Samyang 135. Poszukaj sobie na forum lub w nacie zdjęć nim robionych i oceń czy to dla Ciebie dobre. A jak się nie znasz na teleskopach więc i pewnie na astrofotografii to może zacznij w ogóle od książki np. Astrofotografia Marka Substyka https://sklep.astrocd.pl/astrofotografia-pierwsze-kroki-w-fotografowaniu-nieba-poradnik-milosnika-astronomii-p-42.html. Nie jest tania ale może pozwoli uniknąć błędów i niepotrzebnego wydawania pieniędzy na nietrafione zakupy.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli mogę coś, od siebie bież od razu HEQ5. Sam go używam razem z ed80, 

I sam mogę powiedzieć że zaczynam baaa, raczkuje w dziedzinie astrofotografii. Lepiej poczekać uzbierać na coś co nie będzie generowało, frustracji w dalszym etapie zagłębiania się w to piękne hobby. 

A kwestia propozycji  książki jaka padła wyżej, polecam bardzo fajnie wyjaśnione na przysłowiowy chłopski rozum. 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pamiętam, że jakiś czas temu był tutaj wątek, że nowe tuby miały problemy z kolimacją, jakieś dziwne gwiazdy itp. Warto przejrzeć giełdę na astropolis.pl, bo często wystawiane są sprzęty, które są sprawdzone i ich jakość może być udokumentowana pracami poprzednich właścicieli, a co za tym idzie będziesz miał niższą cenę niż nowa tuba a jednocześnie będziesz wiedział, że daje ładne gwiazdy :)

Co do montażu to też polecam HEQ-5, nie ma sensu inwestować w coś niżej, bo będziesz miał niedosyt za jakiś czas. Zresztą chyba nawet heq-5 wisi na giełdzie od paru dni i to opaskowany (czyli oryginalne zębatki zostały wymienione na paski zębate co daje dużo lepsze prowadzenie i brak luzów). 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.