Skocz do zawartości

Gromada M 35 & NGC 2158 oraz Podwójna Gromada h Persei i χ Persei "hichoty"


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Paradoks - pisze się "hichoty" a nie "Chichoty". Od nazw gwiazd h i χ (wymawiane jako Ha i Chi) Persei.

Masz rację Maćku. Napisałem zgodnie z sensem słowa, ale nie literalnie :) Już leci edit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tuvoc zmienił(a) tytuł na Gromada M 35 & NGC 2158 oraz Podwójna Gromada h Persei i χ Persei "hichoty"

Na prośbę autora zamieszczam moją obróbkę tych samych danych M35 & NGC 2158. Udało mi się przezwyciężyć pewien fundamentalny problem techniczny, który uniemożliwiał bardziej zdecydowanie wyciągnięcie materiału i pokazanie go w większej rozdzielczości. Niebawem opiszę to w osobnym wątku/tutorialu.

 

gromadki-PNG.thumb.png.361ecf18e3578a4d54ffd348a10afe7a.png

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc Mirek świetne materiały w Twoim opracowaniu, jak zwykle.

 

:like:

 

 

      Tak się zastanawiam, czy przy okazji palenia M35 & NGC 2158 nie ustrzeliłeś przypadkiem malej planetoidy (ok. 50km średnicy) z pasa głównego asteroid? To (1280) Baillauda, która była akurat 15 lutego najjaśniejszym obiektem US w tym obszarze nieboskłonu (nie gorzej jak 16 mag). Jeśli masz jeszcze ochotę na grzebanie w tym materiale, to mogę zrobić symulację porównawczą dla ułatwienia szukania. Podaj dokładnie miejsce i czas palenia (od-do), bo mam tylko datę: 15 luty (z opisu kadru).

 

     Niżej symulacja ze Stellarium z podaniem efemeryd na dwa tygodnie od 15 do końca lutego. Baillauda aktualnie oddala się od Ziemi i zaczyna "wchodzić" na nawrotną trajektorię na nieboskłonie, "muskając" nieomal M35. ;)

 

1280BaillaudaM35.thumb.jpg.ec49e5b0de2c1c0fdf36c50809363556.jpg

 

1280Baillauda_efemerydy_15_29-02-2024.7z

 

Symulacja orbitalna (1280) Baiilauda on-line

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2024 o 22:03, suchyy napisał(a):

@Tuvoc Mirek świetne materiały w Twoim opracowaniu, jak zwykle.

 

:like:

 

 

      Tak się zastanawiam, czy przy okazji palenia M35 & NGC 2158 nie ustrzeliłeś przypadkiem malej planetoidy (ok. 50km średnicy) z pasa głównego asteroid? To (1280) Baillauda, która była akurat 15 lutego najjaśniejszym obiektem US w tym obszarze nieboskłonu (nie gorzej jak 16 mag). Jeśli masz jeszcze ochotę na grzebanie w tym materiale, to mogę zrobić symulację porównawczą dla ułatwienia szukania. Podaj dokładnie miejsce i czas palenia (od-do), bo mam tylko datę: 15 luty (z opisu kadru).

 

     Niżej symulacja ze Stellarium z podaniem efemeryd na dwa tygodnie od 15 do końca lutego. Baillauda aktualnie oddala się od Ziemi i zaczyna "wchodzić" na nawrotną trajektorię na nieboskłonie, "muskając" nieomal M35. ;)

 

1280BaillaudaM35.thumb.jpg.ec49e5b0de2c1c0fdf36c50809363556.jpg

 

1280Baillauda_efemerydy_15_29-02-2024.7z 6.06 kB · 0 pobrań

 

Symulacja orbitalna (1280) Baiilauda on-line

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Kurczę, jakoś czułem, że znajdziesz taki smaczek :) Dzięki również za miłe słowa.

Niestety nic nie ma u mnie :/

 

Próbowałem zarówno przez Plate Solving (baza danych ma aktualne asteroidy i planetoidy), jak i oglądając sekwencję klatek. Nic nie zauważyłem.

image.thumb.png.9de31a36be14e37e43f418349bf57b08.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2024 o 21:35, Herbert West napisał(a):

Na prośbę autora zamieszczam moją obróbkę tych samych danych M35 & NGC 2158. Udało mi się przezwyciężyć pewien fundamentalny problem techniczny, który uniemożliwiał bardziej zdecydowanie wyciągnięcie materiału i pokazanie go w większej rozdzielczości. Niebawem opiszę to w osobnym wątku/tutorialu.

 

gromadki-PNG.thumb.png.361ecf18e3578a4d54ffd348a10afe7a.png

Bardzo Ci dziękuję za pomoc przy tym materiale i pokazanie kilku nowych sztuczek :) Czekam w takim razie na tutorial tutaj. Będzie bardzo przydatne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2024 o 21:54, Tuvoc napisał(a):

Kurczę, jakoś czułem, że znajdziesz taki smaczek :) Dzięki również za miłe słowa.

Niestety nic nie ma u mnie :/

 

Próbowałem zarówno przez Plate Solving (baza danych ma aktualne asteroidy i planetoidy), jak i oglądając sekwencję klatek. Nic nie zauważyłem.

image.thumb.png.9de31a36be14e37e43f418349bf57b08.png

 

     Tak się obawiałem, że apertura 65 nawet APO (TS APO 65Q & ZWO ASI 294MC PRO) może nie dać rady. Rok temu Kol. @.zombi. timelapsując w jednym kadrze: komety C/2022 E3 (ZTF), C/2022 U2 (ATLAS), oraz asteroidę 117 Lomia (wątek jest: TUTAJ - warto zajrzeć, bo materiały ciekawe, jeśli jeszcze nie widziałeś tego) dodatkowo ustrzelił w ruchu trojańczyka Jowisza: (624) Hektor (15 mag), ale było to z APO 106 (Takahashi FSQ-106EDX III & G3-16200EC MK I). TUTAJ początek naszej gadki o Hektorze. Mimo sukcesu, time-lapse Hektora z apertury APO 106 to jednak już ostatnie tchnienie fotonów, ale jeszcze do skojarzenia, o co chodzi. Time-lapse Hektora można zobaczyć w wątku , albo bezpośrednio na YT: TUTAJ.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.