Skocz do zawartości

12P/Pons-Brooks w blasku Księżyca


Mariusz Świętnicki

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.02.2024 o 20:15, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Kometa 12P/Pons-Brooks sfotografowana na jasnym niebie, rozświetlonym blaskiem Księżyca w fazie I kwadry. Pole widzenia poprzecinały dodatkowo cirrusy, utworzone w korytarzach przelotowych samolotów pasażerskich. Świetna przejrzystość powietrza tej nocy umożliwiła dodatkowo zarejestrowanie przy komecie rozległej i subtelnej Wielkiej Mgławicy w Jaszczurce SH2-126. Na lewo, w dół od komety, tuż nad smugą kondensacyjną widoczna jest galaktyka NGC-7331 a pod nią Kwintet Stephana. Głowa 12P nie sprawiała żadnych problemów obserwacyjnych w lornetce 10x50. Jasność jej, metodą Bobrovnikoffa oceniłem na 7.1mg , DC=6 a komę na 6'. Parametry:2024.02.16.18:12-18:48CSE. Samyang 2/135,(f2,8) + N.D610mod + SW-SA GTi. Exp.31x60sek. ISO1600. Zręcin    

4359,31xP12k3F.jpg

 

     @Mariusz Świętnicki, SUPER,

 

:like:

 

... i podane zostały parametry zwięźle, konkretnie i wszystko co niezbędne, tak jak to powinno być przy każdym astrofoto (niestety większość "palaczy" podaje okrojone dane, ALBO NIC :icon_rolleyes: )! Dzięki temu mogłem zrobić symulację (Stellarium), żeby sprawdzić co to za satelity (oprócz samolotów) popsuły materiał. Oczywiście Starlinki (które konkretnie opisałem poniżej - mam nadzieję, że autor nie będzie miał nic przeciwko mojej ingerencji). Jako ciekawostkę podam, że w kadrze znalazł się jeszcze jeden obiekt SSO (miejsce zaznaczyłem na czerwono): kometa C/2022 U1 (Leonard), ale już poza możliwościami sprzętu (w odległości ponad 4 J.A. od Ziemi i jasności ok. 18 mag)!

 

435931xP12k3F.jpg.63b8a19e4b60ae8a130ef02edf665133-opis-suchy.thumb.png.8cfad8c12a3369b242bf031d2a9fd590.png

 

 

 

     Wygląda na to, że 12 kwietnia dojdzie do koniunkcji: Uran & Jowisz & 12P/Pons-Brooks, ale nisko nad horyzontem, przy niezbyt odległym sierpie Księżyca (wiek: 4,4 dnia), a między Księżycem i Uranem: Plejady. Niżej symulacja ze Stellarium.

 

koniunkcja_Uran-Jowisz-12PPons-Brooks.thumb.jpg.d461d4aa8c1b5589e1a042afb0607b33.jpg

 

Więcej wizualizacji nt. koniunkcji zamieściłem: TUTAJ.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.