Skocz do zawartości

Czym przykryć teleskop?


Olek8900

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, lkosz napisał(a):

...przestańcie polecać ludziom transfrormatory separacyjne! Standardem obecnie jest zabezpieczenie różnicowo-prądowe które jest daleko bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Używając transformatora po drodze, różnicówka już nie zadziała!

 

Nie. Ani różnicówka ani transformator nie zabezpieczy w przypadku, kiedy popłynie przez człowieka prąd między przewodem fazowym z neutralnym. Transformator niezawodnie i zawsze nie da przepływu między przewodem fazowym a neutralnym lub ziemią - bo nie ma zamkniętego obwodu i jest fizycznie niemożliwe. Różnicówka przepuściod około 30 mA - w 230V za graniczną uważa się 10 mA (przy 230V) a powyżej może zabić jak się nieszczęśliwie załapiemy na przepływ przez korpus. Z różnicówką zawsze jest ryzyko, że nie zadziała. 

 

Najbardziej prawdopodobnym jest przepływ przez człowieka prądu z fazy do ziemi. W układzie z transformatorem/izolacją galwaniczną po prostu niemożliwe.

 

Różnicówka ma przewagę w momencie, kiedy przez zwarcie przez ciało prąd z przewodu fazowego płynie do ziemi i do przewodu neutralnego.  W transformatorze w takim przypadku prąd popłynął by do przewodu neutralnego i tu nas nic nie zabezpieczy - tylko, że to oznacza, że tzreba złapać rękami (dwiema) oba przewody transformatora EDIT: a przy takim złapaniu różnicówka nie zadziała bo obwód będzie zamknięty przez ciało i jeśli się nie doziemimy to nie będzie upływności "w bok".

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, OBERON RD napisał(a):

Widzę, że ja z workiem 240 l na odpady budowlane (gruba folia) jestem strasznym budżetowcem 😳Ale używam go po parę dni do sporadycznie rozstawianego telepa 8" SCT na trawie, czy tarasie, potem chowam sprzęt, bo przychodzą chmury, deszcze czy wielkie wiatry. Taki sam worek w obserwatorium (astrobudka roll-off) na większym sprzęcie wymieniam raz w roku, tam chroni tylko od kurzu.

 

Ja robię podobnie, z tym, że na pierwszy worek zarzucam koc polarowy i na to drugi worek :) Nie zamoknie, ale i nie nagrzeje się ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie. Ani różnicówka ani transformator nie zabezpieczy w przypadku, kiedy popłynie przez człowieka prąd między przewodem fazowym z neutralnym. Transformator niezawodnie i zawsze nie da przepływu między przewodem fazowym a neutralnym lub ziemią - bo nie ma zamkniętego obwodu i jest fizycznie niemożliwe.

na stronie wtórnej transformatora separującego nie ma fazy i neutralnego! W momencie gdy uziemisz jeden terminal, to on staje się neutralnym, a fazowy jest drugi. Transformator separujący również nie zabezpiecza przed dotknięciem obydwu terminali po stronie wtórnej. W przypadku sieci z różnicówką jest przynajmniej szansa że wyzwoli się zabezpieczenie. Za transformatorem separującym nie chroni już nic.

 

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Najbardziej prawdopodobnym jest przepływ przez człowieka prądu z fazy do ziemi. W układzie z transformatorem/izolacją galwaniczną po prostu niemożliwe.

jak wyżej - transformator separujący po stronie wtórnej nie ma fazy i neutralnego. Po drugie - wystarczy że wilgoć, przebicie lub cokolwiek uziemi jeden z terminali po stronie wtórnej, zewrze z obudową która powinna być na potencjale ziemi, to drugi stanowi zagrożenie, tylko że nie masz już różnicówki która by ratowała przed porażeniem, bo sobie ją odciąłeś transformatorem. A w przypadku gdy jedynym zabezpieczeniem przed deszczem i pyłem jest pokrowiec oraz dobre samopoczucie, ryzyko takiego zdarzenia jest duże.

 

Transformator separujący nie wnosi żadnej dodatkowej ochrony przy instalacji z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym, a wręcz je zmniejsza. Nie należy również polegać na różnicówce jako jedynym zabezpieczeniu. To jest szczyt głupoty twierdzić "yolo, mam różnicówkę". Różnicówka to ostateczność ratująca zdrowie lub życie. Instalacja powinna być tak zabezpieczona, żeby nie trzeba było jej wyzwalać. Teleskop i urządzenia dookoła pobierają na tyle mało prądu, że spokojnie można zejść z napięciem do bezpiecznych wartości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lkosz napisał(a):

na stronie wtórnej transformatora separującego nie ma fazy i neutralnego! W momencie gdy uziemisz jeden terminal, to on staje się neutralnym, a fazowy jest drugi. Transformator separujący również nie zabezpiecza przed dotknięciem obydwu terminali po stronie wtórnej. W przypadku sieci z różnicówką jest przynajmniej szansa że wyzwoli się zabezpieczenie. Za transformatorem separującym nie chroni już nic.

 

jak wyżej - transformator separujący po stronie wtórnej nie ma fazy i neutralnego. Po drugie - wystarczy że wilgoć, przebicie lub cokolwiek uziemi jeden z terminali po stronie wtórnej, zewrze z obudową która powinna być na potencjale ziemi, to drugi stanowi zagrożenie, tylko że nie masz już różnicówki która by ratowała przed porażeniem, bo sobie ją odciąłeś transformatorem. A w przypadku gdy jedynym zabezpieczeniem przed deszczem i pyłem jest pokrowiec oraz dobre samopoczucie, ryzyko takiego zdarzenia jest duże.

 

Transformator separujący nie wnosi żadnej dodatkowej ochrony przy instalacji z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym, a wręcz je zmniejsza. Nie należy również polegać na różnicówce jako jedynym zabezpieczeniu. To jest szczyt głupoty twierdzić "yolo, mam różnicówkę". Różnicówka to ostateczność ratująca zdrowie lub życie. Instalacja powinna być tak zabezpieczona, żeby nie trzeba było jej wyzwalać. Teleskop i urządzenia dookoła pobierają na tyle mało prądu, że spokojnie można zejść z napięciem do bezpiecznych wartości.

Ja już się gubie bo każdy mówi co innego.To w końcu co będzie dobrym sposobem na bezpieczne przebywanie mojego zestawu na dworze? Oprócz zakrycia go 

 

Dla podglądu tutaj jest zdjęcie mojego zestawu

20240225_172145.jpg

20240305_221444.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Olek8900 napisał(a):

To w końcu co będzie dobrym sposobem na bezpieczne przebywanie mojego zestawu na dworze? Oprócz zakrycia go 

pisałem już - zejście z napięciem do 12-24V i hermetyczne umieszczenie elektroniki, żeby zapobiec kondensacji wilgoci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lkosz napisał(a):

pisałem już - zejście z napięciem do 12-24V i hermetyczne umieszczenie elektroniki, żeby zapobiec kondensacji wilgoci

Nie żebym wyszedł na głupka ale

jaki masz pomysł na to zejście z napięcia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Olek8900 napisał(a):

Nie żebym wyszedł na głupka ale

jaki masz pomysł na to zejście z napięcia

zasilacz w domu, na zewnątrz wystawiasz niskie napięcie grubszym przewodem rzędu 2.5mm2 lub 4. Plus zabezpieczenia, kondensatory. 230V zostaje w domu, prawidłowo wentylowane i zabezpieczone.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Nie wiem czy będę aż tak się bawił jak będę robił piera no to wtedy wszystko będzie piko belo ale na razie jednak zostanę tylko przy płachcie bo jednak budżet a po drugie zbyt dużo zachodu na rozwiązanie tylko do lata

Edytowane przez Olek8900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Hermetyczna skrzynka, do niej wprowadzasz przez dławicę kabel 230V, w skrzynce instalujesz gniazdka.

Podłączasz w skrzynce wszystkie potrzebne zasilacze i wyprowadzasz przez dławice tylko kable 12V.

Nie grzebiesz w skrzynce gdy załączone jest zasilanie główne.

No to mam to samo tylko bez skrzynki i tylko z listwą przedłużającą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lkosz napisał(a):

zasilacz w domu, na zewnątrz wystawiasz niskie napięcie grubszym przewodem rzędu 2.5mm2 lub 4. Plus zabezpieczenia, kondensatory. 230V zostaje w domu, prawidłowo wentylowane i zabezpieczone.

 

To jest najlepsze rozwiązanie, ale mam jeszcze lepsze :) Akumulator samochodowy z 60Ah :)

Po sesji wnosisz do środka i podłączasz do ładowania. Absolutna izolacja galwaniczna od wysokiego napięcia :)

No i można zabrać do auta jadąc w teren :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

To jest najlepsze rozwiązanie, ale mam jeszcze lepsze :) Akumulator samochodowy z 60Ah :)

Po sesji wnosisz do środka i podłączasz do ładowania. Absolutna izolacja galwaniczna od wysokiego napięcia :)

No i można zabrać do auta jadąc w teren :)

W kwestii akumulatora to się zastanawiam ale na to jeszcze czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam pokrowca z aliexpress, z linku jak wcześniej. Sprawdza się bezproblemowo. 
W dni z dobrą pogodą warto ściągnąć i przewietrzyć, bo wilgoć wchodzi też od gruntu.

Co do zasilania, bezpieczeństwo najważniejsze, ale … na zlotach astro kable plączą się bez opamiętania. Sam używam solidnego przedłużacza i ofc różnicówaka w instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, elay napisał(a):

Ja używam pokrowca z aliexpress, z linku jak wcześniej. Sprawdza się bezproblemowo. 
W dni z dobrą pogodą warto ściągnąć i przewietrzyć, bo wilgoć wchodzi też od gruntu.

Co do zasilania, bezpieczeństwo najważniejsze, ale … na zlotach astro kable plączą się bez opamiętania. Sam używam solidnego przedłużacza i ofc różnicówaka w instalacji.

 

Tylko jak potrzebuje coś co zakryje cały montaż nie tylko głowice z teleskopem ale muszę tak z 3/4 trójnogu zakryć więc potrzebuje coś 3m x 3m 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.