Skocz do zawartości

Czym przykryć teleskop?


Olek8900

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Olek8900 napisał(a):

Witam grupowiczy mam pytanie odnośnie tego czym dobrze zakrtć teleskop bo planuje zrobić sobie piera lecz chwilowo zastanawiam się czym go zakryć.

 

Pozdrawiam

Jak chcesz piera to mam jednego gotowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sidiouss napisał(a):

Ja mam takie cuś i też jest elegancko, nic pod spodem nie moknie:

US $13.29  27%OFF | Astronomical Telescope Dust Cover Telescope Outdoor Sun Protection Anti-Dew Light Damage Eclipse Observation Hood
https://a.aliexpress.com/_EJONKtx

 

 

-1944359713-1658677087.jpg

 

Przed solidnym deszczem też daje radę ochronić? Piszą, że niby "przeciwpyłowe"...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Przed solidnym deszczem też daje radę ochronić? Piszą, że niby "przeciwpyłowe"...

Stoi na balkonie od pół roku i były i deszcze i śniegi i nic nie umarło i nie pordzewiało ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Przed solidnym deszczem też daje radę ochronić? Piszą, że niby "przeciwpyłowe"...

moje pytanie jest teraz takie dokąd to sięga?Bo ja muszę mieć go do prawie samej ziemi bo jednak przedłużacze nie lubią się z wodą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Olek8900 napisał(a):

moje pytanie jest teraz takie dokąd to sięga?Bo ja muszę mieć go do prawie samej ziemi bo jednak przedłużacze nie lubią się z wodą :)

Przykrywa tylko tubę i montaż, więc jeśli potrzebujesz niżej to musisz skorzystać z rozwiązań innych :)

 

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

A zaglądałeś pod spód? :)

Zaglądałem, nawet Ci powiem, że wszystko działa i pracuje jak tylko jest pogoda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Olek8900 napisał(a):

moje pytanie jest teraz takie dokąd to sięga?Bo ja muszę mieć go do prawie samej ziemi bo jednak przedłużacze nie lubią się z wodą :)

w takich warunkach praca na 230V to proszenie się o krzywdę. Jeśli chcesz pod chmurką trzymać sprzęt elektryczny, to hermetyczny i na instalacji elektrycznej 12-24V.

 

Co do ochrony - ja stosuję białą kodurę (pokrowiec samoróbka z wszytym zamkiem, jako-tako szczelny), dodatkowo chronione przed deszczem folią przezroczystą (plandeka przezroczysta / folia ogrodowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał(a):

w takich warunkach praca na 230V to proszenie się o krzywdę. Jeśli chcesz pod chmurką trzymać sprzęt elektryczny, to hermetyczny i na instalacji elektrycznej 12-24V.

 

Co do ochrony - ja stosuję białą kodurę (pokrowiec samoróbka z wszytym zamkiem, jako-tako szczelny), dodatkowo chronione przed deszczem folią przezroczystą (plandeka przezroczysta / folia ogrodowa)

Niestety ale jakoś trzeba zasilać wszystkie zasilacze więc 230V jest konieczne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Olek8900 napisał(a):

Niestety ale jakoś trzeba zasilać wszystkie zasilacze więc 230V jest konieczne 

To rób to chociaż przez autotransformator/transformator separacyjny. Dłużej pożyjesz.

 

EDIT: Transformator separacyjny https://www.tme.eu/pl/details/pfs250_230_230v/transformatory-ochronne/breve-tufvassons/?brutto=1&currency=PLN&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAxaCvBhBaEiwAvsLmWEOyeyZGU4i4g8CmwcHDUHbYFXiwmGxjOzdasPcBm_dm9kITJHdKQhoCWCEQAvD_BwE

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne coś jak @sidiouss też z ali i zostało to sprawdzone w boju. Sprzęt i przetrwał ulewę. Kamera i teleskop suchy a zacinało naprawdę ostro. Z kolei podczas upału sprzęt nie nagrzewa się tak bardzo.
W pierze zrobiłem sobie zasilanie. Kabel puszczony z rozdzielni w ziemi, później bruzda i gdzieś w połowie na nim 3 gniazda. Na czas deszczu zasilacze odłączyłem z gniazda, wcisnąłem miedzy pier a top pier i tą cześć z zasilaczami pod srebrną płachtą zawinąłem folią "strecz". Na normalne warunki bez ulewy ta "plandeka" daje radę (jeżeli chcesz mieć wszystko non stop podłączone do prądu). Na czas deszczu trzeba coś pomysleć nad zasilaczami.
Jak chcesz mieć coś pokroju astrobudki pod płachtą to ja nie wiem czy jest na to idealne rozwiązanie.

IMG_3700.jpg

IMG_8098.jpg

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sidiouss napisał(a):

Ja mam takie cuś i też jest elegancko, nic pod spodem nie moknie:

US $13.29  27%OFF | Astronomical Telescope Dust Cover Telescope Outdoor Sun Protection Anti-Dew Light Damage Eclipse Observation Hood
https://a.aliexpress.com/_EJONKtx

 

 

-1944359713-1658677087.jpg

 

Zamówiłem na próbę i przetestuje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ja tam się nie martwie że mnie kopnie prąd ale jednak bardziej martwie się o sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Olek8900 napisał(a):

Ja tam się nie martwie że mnie kopnie prąd ale jednak bardziej martwie się o sprzęt

Niestety, tych co "kopnął" raczej nie zapytasz o wrażenia. Przepraszam, ale z reguły lubię wyrażać się wprost - to co napisałeś to - najdelikatniej określając -głupota.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Niestety, tych co "kopnął" raczej nie zapytasz o wrażenia. Przepraszam, ale z reguły lubię wyrażać się wprost - to co napisałeś to - najdelikatniej określając -głupota.

 

Nie popadacie w paranoję? Zakładam, że w każdej instalacji jest tzw "różnicówka". Prawdopodobieństwo, że komuś stanie się coś poważnego zmierza do zera ;) Najwyżej zbroję zapaskudzi... Jeśli instalacja na słupku wykonana jest z głową - woda nie leje się po gniazdach i wtyczkach, nie ma gołych przewodów na wierzchu etc to niebezpieczeństwo porażenia jest pomijalne. Wystarczy zainstalować szczelną skrzynkę, w niej gniazdo 230V, zasilacze etc, a na zewnątrz wyprowadzić tylko niskie napięcie...

Jak ktoś spieprzy instalację transformatora bezpieczeństwa to też go popieści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Nie popadacie w paranoję? Zakładam, że w każdej instalacji jest tzw "różnicówka". Prawdopodobieństwo, że komuś stanie się coś poważnego zmierza do zera ;) Najwyżej zbroję zapaskudzi... Jeśli instalacja na słupku wykonana jest z głową - woda nie leje się po gniazdach i wtyczkach, nie ma gołych przewodów na wierzchu etc to niebezpieczeństwo porażenia jest pomijalne. Wystarczy zainstalować szczelną skrzynkę, w niej gniazdo 230V, zasilacze etc, a na zewnątrz wyprowadzić tylko niskie napięcie...

Jak ktoś spieprzy instalację transformatora bezpieczeństwa to też go popieści...

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Olek8900 napisał(a):

Niestety ale jakoś trzeba zasilać wszystkie zasilacze więc 230V jest konieczne 

nie jest. Instalacja 12V wystarczy. Odrobina rosy, albo wilgoci i możesz mieć niezłe kłopoty

 

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

To rób to chociaż przez autotransformator/transformator separacyjny. Dłużej pożyjesz.

przestańcie polecać ludziom transfrormatory separacyjne! Standardem obecnie jest zabezpieczenie różnicowo-prądowe które jest daleko bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Używając transformatora po drodze, różnicówka już nie zadziała!

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ja z workiem 240 l na odpady budowlane (gruba folia) jestem strasznym budżetowcem 😳Ale używam go po parę dni do sporadycznie rozstawianego telepa 8" SCT na trawie, czy tarasie, potem chowam sprzęt, bo przychodzą chmury, deszcze czy wielkie wiatry. Taki sam worek w obserwatorium (astrobudka roll-off) na większym sprzęcie wymieniam raz w roku, tam chroni tylko od kurzu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.