Skocz do zawartości

EQMOD, TrackRate:SIDERAL speed, PulseGuide settings


Mxer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od czasu przesiadki na NINE, zauważyłem że zaczął występować pewien dryf. Każdy kolejny sub jest przesunięty w stosunku do poprzedniego zawsze w tą samą stroną o tyle samo. Jest to kilka px ale  po 6h zbierania da się to zauważyć. Guiding nie zawsze sobie z tym radzi i raz na 2, 3 zdjęcia gwiazdki są przeciągnięte w tą samą stronę. Montaż to przepaskowany NEQ.

 

Załączam ustawienia EQMOD-a oraz jak wygląda to przeciągniecie. Macie pomysł co z tym fantem zrobić ?

montaz1.png

montaz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zły trop. 

 

Który to NEQ bo może być i 6 i 5 opaskowane.

 

To raczej jakieś błędy prowadzenia a nic nie piszesz czy używasz np. PHD2 czy coś podobnego. Raczej nie ma to nic wspólnego ani z NINA ani z EQMOD. Może być milion powodów np., że montaż wymaga oliwy 🙂 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Chyba zły trop. 

 

Który to NEQ bo może być i 6 i 5 opaskowane.

 

To raczej jakieś błędy prowadzenia a nic nie piszesz czy używasz np. PHD2 czy coś podobnego. Raczej nie ma to nic wspólnego ani z NINA ani z EQMOD. Może być milion powodów np., że montaż wymaga oliwy 🙂 

 

 

 

 

 

NEQ to EQ6.
Guiding prowadzi PHD2. W załączniku ustawiania.

phd3.png

phd1.png

phd2.png

phd4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2024 o 11:59, Wiesiek1952 napisał(a):

A wykres guidingu? Bo to najwięcej mówi o tym co się działo. 🙂 Nawet jak nie zapisałeś to możesz to odzyskać z logów - trzeba ewentualnie zainstalować "PHD2 log viewer" i tam wszystko będzie.

Jak przyglądałem się dziś wykresowi, pierwsze 10 minut się uspokajał a potem szło dość równo, przesunięcia są.   Załączam loga z dzisiejszej sesji. 

PHD2_GuideLog_2024-03-16_200849.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres nie jest najlepszy. Może nie jest tragiczny ale nadzwyczajnie dobry też nie.  Kalibracja bardzo poprawna ale dalej... hmmmm...  Niby wynik Total RMS nie jest najgorszy ale dużo, za dużo niedobrych pików aż pod 3" w osi RA - piki nie mają korelacji do nieba bo "Star Mass" (to żółte u góry) jest dość stabilne z wyjątkiem jakiejś pojedynczej chmurki ok 21:06. Zobacz też na korekty (drugi screenshot) - właściwie tylko w jedną stronę i tylko w osi RA. 

 

Zapuść "Guiding Assistant" (jest w Tools) - guiding musi być włączony najlepiej przez minutę i dopiero wtedy asystenta. Puść GA na 3-4 min włącz opcję do sprawdzania backlashu w deklinacji. Pokaż wyniki. Przy okazji GA pokaże czy nie ma błeu w polar alignment i podpowie ustawienia.

 

Pierwsze podejrzenie z tymi pikami to wiatr. Jak mocniej wieje to tak będzie a wczoraj u mnie wiało. 

 

W każdym razie to nie ma nic a nic wspólnego z NINA ani z EQMOD. NINA z guidingiem nic nie robi tylko wysyła dwa sygnały "prowadź" albo "zatrzymaj prowadzenie" np. w trakcie AF.. EQMOD to samo - wysyła impulsy do monatżu i tyle.  Jeśli coś się dzieje to albo pogoda (wiatr, seeing - ostatnio słaby) albo sam montaż mechanicznie. Ustawienie na biegun też może ale tu penie jest w miarę poprawne bo mało poprawek w deklinacji. 

 

 

Screenshot 2024-03-17 092733.png

Screenshot 2024-03-17 093346.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Wykres nie jest najlepszy. Może nie jest tragiczny ale nadzwyczajnie dobry też nie.  Kalibracja bardzo poprawna ale dalej... hmmmm...  Niby wynik Total RMS nie jest najgorszy ale dużo, za dużo niedobrych pików aż pod 3" w osi RA - piki nie mają korelacji do nieba bo "Star Mass" (to żółte u góry) jest dość stabilne z wyjątkiem jakiejś pojedynczej chmurki ok 21:06. Zobacz też na korekty (drugi screenshot) - właściwie tylko w jedną stronę i tylko w osi RA. 

 

Zapuść "Guiding Assistant" (jest w Tools) - guiding musi być włączony najlepiej przez minutę i dopiero wtedy asystenta. Puść GA na 3-4 min włącz opcję do sprawdzania backlashu w deklinacji. Pokaż wyniki. Przy okazji GA pokaże czy nie ma błeu w polar alignment i podpowie ustawienia.

 

Pierwsze podejrzenie z tymi pikami to wiatr. Jak mocniej wieje to tak będzie a wczoraj u mnie wiało. 

 

W każdym razie to nie ma nic a nic wspólnego z NINA ani z EQMOD. NINA z guidingiem nic nie robi tylko wysyła dwa sygnały "prowadź" albo "zatrzymaj prowadzenie" np. w trakcie AF.. EQMOD to samo - wysyła impulsy do monatżu i tyle.  Jeśli coś się dzieje to albo pogoda (wiatr, seeing - ostatnio słaby) albo sam montaż mechanicznie. Ustawienie na biegun też może ale tu penie jest w miarę poprawne bo mało poprawek w deklinacji. 

 

 

Screenshot 2024-03-17 092733.png

Screenshot 2024-03-17 093346.png

Dzięki za opis, przy następnej okazji uruchomię tego asystenta. Wiatru tam za bardzo nie ma, teleskop siedzi w budce a w środku nie wieje. Jeden raz po  kalibracji wyskoczył komunikat  o dużym luzie. Była  to jednorazowa akcja. Co do ustawienia na polarną, to na pewno jakiś błąd  występuje, ostatni raz  to poprawiałem... ze 2 lata temu :)

 

11 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

Dodałbym jeszcze kwestię z prawidłowym wyważeniem zestawu. U mnie piki i ciagniecie też czasami występowało, ale korekta wyważenia zazwyczaj poprawiała sytuację.

No z tym to trochę gorzej, bo albo wyważony przed meridianem albo po. Ponieważ wszystko odbywa  się zdalnie, to nie mam możliwości zmiany wyważenia w trakcie.  Jeżeli masz jakieś uniwersalne techniki wyważenia to powiedz, sprawdzę czy pokrywają się z tym jak mam.

Będę w przyszły weekend w  budce  to mogę empirycznie sprawdzić a nawet nagrać jak to wygląda :) dla potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mxer napisał(a):

Jeżeli masz jakieś uniwersalne techniki wyważenia to powiedz, sprawdzę czy pokrywają się z tym jak mam.

U mnie procedura wygląda tak:

1. Zakładam teleskop i graty na montaż i zaczynam robić zdjęcia

2. Jak widzę na wykresie, że montaż robi jakieś dzikie ruchy co kila minut (np prowadzi dobrze 5 minut, po czym leci w krzaki na +/-10", stabilizuje się i sytuacja się powtarza) to zatrzymuję sesję i przesuwam środek ciężkości.
Czyli technika to żadna.

Ważne jest, żeby montaż był lekko przeciążony po stronie wschodniej, tak, żeby silnik cały czas musiał delikatnie pchać graty pod górę a nie ciągnąć w dół, kiedy zębatka złapie trochę luzu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie moje spojrzenie 🙂

 

- ustawienie na biegun akceptowalne. Można by przy okazji ciut poprawić ale nie jest źle. Do 5' łuku PHD2 nie alarmuje ale można powalczyć żeby być poniżej 1' na stałym montażu.

 

- PHD2 podpowiada czasy ekspozycji 1 do 3 sek. 4 już jest out of the box 🙂 Pewnie nic lub niewiele psuje ale jest miejsce do poprawki. PHD zaleca częstsze poprawki bo się nie wyrabia - zaraz o tym będzie.

 

- minimalny ruch RA i Dec - ja zwykle klikam zastosuj.

 

- Trochę duży backlash w deklinacji - za duży. To się w tym montażu powinno dać wyregulować. PHD2 wręcz zaleca prowadzenie tylko w RA bo może sobie nie poradzić z Dec. To jest o tyle ciekawe, że większy błąd jest w RA bo prawie 1.2" przy 0.8" w Dec. Może warunki były nienajlepsze?

 

Teraz popatrz w swoich ustawieniach - masz max. czas ruchu 2500 ms w Dec a luz 3658 ms - nie ma opcji, żeby to dobrze prowadziło. Pierwsze dwa, trzy impulsy korekcyjne idą na wybranie luzu. Zobacz na wykresie jak "masowa" jest korekcja w Dec - kilkanaście czerwonych słupków obok siebie zanim była reakcja.

 

Najlepiej wyregulować luz w Dec a "tymczasowo" 🙂 wstaw sobie backlash w ustawieniach i go włącz 🙂 w Dec - powinien być spory - nie chcę mówić ile ale na pewno nie wyłączony. Tak samo zwiększ to max czas ruchu.

 

Jak jest taki luz w Dec to obstawiam, że w w RA jest podobnie bo niby czemu miało by być inaczej 🙂 Niby RA ciągnie tylko w jedną stronę ale... tu natychmiast jest pytanie o wyważenie. Jak jest za dobre to nie będzie dobrze. W remote installation przeważanie na wschód i zmiana na "na zachód" po flipie jest trudna w realizacji więc raczej odpada ale... ja bym spróbował to "przeważyć"  w którąś stronę jak więcej zdjęć masz przed flipem to na wschów (na przeciwwagi) i odwrotnie jeśli masz sporą przewagę zdjęć w zachodniej części nieba. (mam nadzieję, że nie pomieszałem kierunków - sam dawno tego nie robiłem) . Regulacja luzu w obu osiach na pewno pomoże. 

 

Chyba tyle 🙂 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2024 o 17:21, Wiesiek1952 napisał(a):

Takie moje spojrzenie 🙂

 

- ustawienie na biegun akceptowalne. Można by przy okazji ciut poprawić ale nie jest źle. Do 5' łuku PHD2 nie alarmuje ale można powalczyć żeby być poniżej 1' na stałym montażu.

 

- PHD2 podpowiada czasy ekspozycji 1 do 3 sek. 4 już jest out of the box 🙂 Pewnie nic lub niewiele psuje ale jest miejsce do poprawki. PHD zaleca częstsze poprawki bo się nie wyrabia - zaraz o tym będzie.

 

- minimalny ruch RA i Dec - ja zwykle klikam zastosuj.

 

- Trochę duży backlash w deklinacji - za duży. To się w tym montażu powinno dać wyregulować. PHD2 wręcz zaleca prowadzenie tylko w RA bo może sobie nie poradzić z Dec. To jest o tyle ciekawe, że większy błąd jest w RA bo prawie 1.2" przy 0.8" w Dec. Może warunki były nienajlepsze?

 

Teraz popatrz w swoich ustawieniach - masz max. czas ruchu 2500 ms w Dec a luz 3658 ms - nie ma opcji, żeby to dobrze prowadziło. Pierwsze dwa, trzy impulsy korekcyjne idą na wybranie luzu. Zobacz na wykresie jak "masowa" jest korekcja w Dec - kilkanaście czerwonych słupków obok siebie zanim była reakcja.

 

Najlepiej wyregulować luz w Dec a "tymczasowo" 🙂 wstaw sobie backlash w ustawieniach i go włącz 🙂 w Dec - powinien być spory - nie chcę mówić ile ale na pewno nie wyłączony. Tak samo zwiększ to max czas ruchu.

 

Jak jest taki luz w Dec to obstawiam, że w w RA jest podobnie bo niby czemu miało by być inaczej 🙂 Niby RA ciągnie tylko w jedną stronę ale... tu natychmiast jest pytanie o wyważenie. Jak jest za dobre to nie będzie dobrze. W remote installation przeważanie na wschód i zmiana na "na zachód" po flipie jest trudna w realizacji więc raczej odpada ale... ja bym spróbował to "przeważyć"  w którąś stronę jak więcej zdjęć masz przed flipem to na wschów (na przeciwwagi) i odwrotnie jeśli masz sporą przewagę zdjęć w zachodniej części nieba. (mam nadzieję, że nie pomieszałem kierunków - sam dawno tego nie robiłem) . Regulacja luzu w obu osiach na pewno pomoże. 

 

Chyba tyle 🙂 

 

 

 

Dziękuję za interpretację. Trochę tych poprawek do wprowadzenia jest. Poustawiam co mogę zdalnie, wyważenie sprawdzę po świętach jak się tam przejadę. Z tego co pamiętam to jest lekko na stronę przeciwwag. 

Co to skasowania  luzów, to obawiam się że  mogę zrobić tylko gorzej, aczkolwiek o ćwierć obrotu dokręcę te śrubki regulacyjne i zobaczymy czy to coś pomoże. 

 

Dziękuję za sugestie, będę meldował za jakiś czas :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.