Skocz do zawartości

Rozbłyski gamma


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Czy za pomocą takich emisji można badać skład kosmosu?

Myślę że tak, mamy taki kosmiczny radar. Źródło gdzieś w oddali a odbiornik u nas, powinno być widać takie rzeczy których normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć.

 

Czy takie promieniowanie z rozbłysku jest wykorzystywane w innych celach naukowych, oczywiście poza poszukiwaniem jego źródła?

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pewno. Różne wnioski można wysnuć na podstawie rozmieszczenia błysków na sferze niebieskiej, pisałem o mierzeniu polaryzacji i robieniu widm poświat. Dodatkowo wszystkie fakty obserwacyjne pozwalają nam ulepszać modele teoretyczne, które muszą pracować tak aby odtworzyć obserwacje. To w zasadzie wyjątkowy poligon do testowania zachowań materii i jej równań stanu w

bardzo ekstremalnych warunkach, które są nie do odtworzenia w ziemskich laboratoriach.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robieniu widm poświat

 

Poświata po takim rozbłysku powstaje chyba w wyniku emisji promeniowania wtórnego, czyli takie widmo poświaty daje nam pewne informacje na temat materii która znajduje się między nami a źródłem.

Chyba że po dżecie występuje dalsza emisja ze źródła i to własnie jest ta poświata??

Jak to właściwie jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko skąd dżet wie gdzie ma strzelić i dlaczego/czy strzela nie we wszystkich kierunkach?

 

hmm, chyba jednak nie ma wyjścia i wali wzdłuż osi obrotu, czy raczej wzdłuż linii sił własnego pola magnetycznego gwiazdy

pozdrowienia

 

pulsar.gif

 

a tu jest ciekawa animacja jak takie ostatnie tchnienie masywnej gwiazdy i emisja dżetów może wyglądać:

http://imagine.gsfc.nasa.gov/Videos/news/GRBstar2.mov (uwaga, trochę waży: 10MB)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie z boku .

Skoro w wszechświecie nie przybywa masy tylko ubywa / tak zrozumiałem / to powinna wzrastać w kosmosie energia promieniowania . Przez te mld lat to już mocno powinna wzrosnąć . Chyba, ze znany nam świat nie jest kompletnym i zasada zachowania energii obowiązuje w powiązaniu z nieznaną nam częścią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka grafika o długościach fal i ich podziale

 

spektrumfem.gif

 

Żródło: http://www.mojaenergia.pl/strony/1/i/227.php

 

 

Czy fale błysków gamma wydłużają się (spowalniają ?) i dlatego widać je potem w świetle widzialnym ? Czy radiowo też są jakieś fale odbierane z tych błysków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fale błysków gamma wydłużają się (spowalniają ?)

Rozpatrując promieniowanie gamma jako falę to zmiana prędkości fali EM zachodzi tylko podczas przejścia przez inny ośrodek niż próżnia.

Fale wydłużają się ale jest to związane ze zjawiskiem przesunięcia ku czerwieni czyli z oddalaniem się ich źródła od obserwatora.

 

dlatego widać je potem w świetle widzialnym

To co widzimy to promieniowanie wtórne. Promieniowanie gamma oddziałuje z atomami materii wzbudzając je, te powracając do stanu równowagi emitują energię w postaci fotonu. Długość fali fotonu jest związana z jego energią, im mniejsza energia tym dłuższa fala, w pewnych warunkach następuje emisja fali z zakresu światła widzialnego.

 

Czy radiowo też są jakieś fale odbierane z tych błysków ?

Napewno tak.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.