Skocz do zawartości

Kamera kolor z filtrem IR Pass i ADC


Rekomendowane odpowiedzi

Zależy - np. od apertury, odległości od zenitu, typowego seeingu. Generalnie dyspersja jest mniejsza w paśmie 400-700nm niż 700-900nm. Ale nadal występuje. W pewnych przypadkach jest zaniedbywalna.

Zdecyduj sam: Atmospheric_dispersion_correction_for_the_Subaru_A.pdf strona 3, wykres 1

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przejrzałem wykres. Jednak ADC byłby wskazany, tylko jak rozpoznać, że jest dobrze ustawiony skoro wszystko będzie szare? W paśmie widzialnym były kolorowe obwódki, które znacząco ułatwiały zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio na np. Księżycu nie dam rady? Dotychczas robiłem to w oparciu o tutoriale, czyli na "oko" śledząc kolorowe obwódki wokół np planety, lub Księżyca.

Domyślam się, że gwiazda musi być na podobnej wysokości co fotografowany obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla refraktora 120mm ustawiłem skalę ok 0.32arcsek/pix (rozdzielczość teoretyczna 0.96), obiekt, to Księżyc. To będzie moje pierwsze podejście do filtra IR Pass, dlatego tak dopytuję.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla refraktora 120mm z kryt. Rayleigha wychodzi 1.15, z Dawesa 0.96. Z wykresu z kolei wychodzi dyspersja ~0.35 dla EL=30 stopni. Kamera jest czuła zapewne tak do ~900nm. Myślę że w tym przypadku może być problem z korygowaniem dyspersji w IR. Dojdzie jeszcze seeing przecież. Darowałbym sobie ADC.

 

A to chcesz go na Księżycu użyć? Próbowałem Księżyc filtrami podczerwieni i wychodzi jakiś taki wyblakły. Chyba wolę go z filtrem B lub G.

 

  

57 minut temu, lkosz napisał(a):

Generalnie dyspersja jest mniejsza w paśmie 400-700nm niż 700-900nm

wyłapałem błąd. Powinno być na odwrót - w paśmie widzialnym dyspersja jest większa

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, planuję przygotować zestaw do Księżyca z ewentualną opcją późniejszego przetestowania na planetach.

Uzupełnię jeszcze, jak wygląda mój planowany setup:

TSA120 -> filtr IR Pass -> ADC -> ASI 715. Księżyc będę starał się focić min 30st ponad horyzontem (im wyżej tym lepiej).

Akceptowalna czułość ASI 715 sięga aż do ok 950nm, stąd pomysł aby zostawić koniec pasma widzialnego dopasowując się do QE matrycy filtrem 685nm lub alternatywnie Astronomikiem 642 (ten niestety ucina pasmo na ~850nm, tam gdzie jeszcze mam wysokie QE).

 

Jakkolwiek widzę dwie podstawowe trudności do opanowania:

 a). ustawienie ostrości -> toolem z SharpCap'a / "na oko" / maska Bathinowa na gwieździe;

 b). ustawienie korekcji ADC -> tu mam zagwozdkę, jak to poprawnie ogarnąć, ustawienie po FWHM na gwieździe będzie kłopotliwe, muszę znaleźć gwiazdę na podobnej wysokości nad horyzontem, dodatkowo co jakiś czas korygować to wraz ze zmianą wysokości Księżyca znajdując kolejną gwiazdę. Za każdym razem konieczne będzie ponowne ustawienie się na fotografowany krater / fragment Księżyca.

EN-ASI715MC_05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ADC w tym setupie w tym konkretnym paśmie niewiele wniesie. Dyspersja da tu efekt poniżej progu percepcji. Jeśli za wszelką cenę chcesz ją wyeliminować, pomyśl o zmianie filtra na węższy. Będzie to dużo wygodniejsze. Jeśli nie, bez pomiarów na gwieździe się nie obędzie. Na oko tego nie ustawisz, bo grzebiesz już grubo poniżej zdolności rozdzielczej teleskopu. Nie ma też co popadać w paranoję - raz ustawiasz ADC i na całą sesję masz spokój. No chyba że masz zamiar ten Księżyc fotografować godzinami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lkosz napisał(a):

Moim zdaniem ADC w tym setupie w tym konkretnym paśmie niewiele wniesie. Dyspersja da tu efekt poniżej progu percepcji. Jeśli za wszelką cenę chcesz ją wyeliminować, pomyśl o zmianie filtra na węższy. Będzie to dużo wygodniejsze. Jeśli nie, bez pomiarów na gwieździe się nie obędzie. Na oko tego nie ustawisz, bo grzebiesz już grubo poniżej zdolności rozdzielczej teleskopu. Nie ma też co popadać w paranoję - raz ustawiasz ADC i na całą sesję masz spokój. No chyba że masz zamiar ten Księżyc fotografować godzinami...

Ok, rozumiem, pachnie trochę przerostem formy nad treścią. Lubię Łysego, ale nie aż tak by męczyć go godzinami🙂.

Na czym polega metoda ustawienia ADC na gwiazdę w oparciu o FWHM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KrisJot napisał(a):

Na czym polega metoda ustawienia ADC na gwiazdę w oparciu o FWHM?

FWHM lub HFD. Musisz sobie napisać program, który będzie mierzyć "szerokość" gwiazdy (gwiazd) w zadanej osi (wyliczasz ją oczywiście), powinna być prostopadła do horyzontu (ewentualnie brać maksimum) i najlepiej jak będzie rysować wartość na wykresie (np. 5, 50 i 90 percentyl z kilkudziesięciu klatek żeby wykluczyć seeing). Wtedy znajdujesz takie położenie pryzmatów ADC, dla którego szerokość jest najmniejsza.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, program mogę wyskrobać, ale jeśli jest coś gotowego, to po co odkrywać Amerykę na "nowo"🙂. Sharpcap czasem nie ma cuś takiego? Kojarzę, że w AA wydziałem bliską temu funkcjonalność. Tyle, że AA do avików średnio się nadaje... 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.