Skocz do zawartości
  • 0

Sprzęt do astrofotografii


jdokok

Pytanie

Posiadam teleskop Arktur firmy Astrokrak. Jest to reflektor na montażu dobsona o średnicy 270mm i ogniskowej 1500mm. Nie znam się za bardzo na tym temacie i dlatego chciałbym się zapytać, czy do astrofotografii wystarczyłby montaż dobsona z napędami, czy coś innego? Oraz czy jakaś firma jest w stanie zrobić montaż do astrofotografii pod taki specyficzny teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak się zaprzesz to można teleskopem na montażu Dobsona robić zdjęcia, ale trzeba mieć ku temu ważne powody. Np. duuuuze lustro :)

 

Twoje jest fajne, ale nie ma chyba sensu inwestować w nie sporo kasy i walczyc z problemami.

 

Oczywiście możesz nawet bez żadnego dodatkowego sprzętu (poza aparatem) robić zdjęcia na krótkich ekspozycjach na tyle by gwiazdy jeszcze nie odjechały ale będzie Cię to bardzo ograniczać ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Jak się zaprzesz to można teleskopem na montażu Dobsona robić zdjęcia, ale trzeba mieć ku temu ważne powody. Np. duuuuze lustro :)

 

Twoje jest fajne, ale nie ma chyba sensu inwestować w nie sporo kasy i walczyc z problemami.

 

Oczywiście możesz nawet bez żadnego dodatkowego sprzętu (poza aparatem) robić zdjęcia na krótkich ekspozycjach na tyle by gwiazdy jeszcze nie odjechały ale będzie Cię to bardzo ograniczać ..

A czy podstawa dobsona z napędami wystarczy do DSO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, jdokok napisał(a):

czy do astrofotografii wystarczyłby montaż dobsona z napędami, czy coś innego?

 

Cześć. Fotografuję niebo już około roku teleskopem 10 calowym (254/1250) właśnie na montażu dobsona, więc się krótko wypowiem. 

 

2 godziny temu, jdokok napisał(a):

coś innego?

Oczywiście będziesz potrzebował do astrofoto jakiegoś aparatu lub kamery. Ja korzystam z kamery ZWO ASI 585 MC i jestem zadowolony.

 

 

 

16 minut temu, jdokok napisał(a):

A czy podstawa dobsona z napędami wystarczy do DSO?

 

 

To zależy jakie obiekty DSO chcesz fotografować. W przypadku planet to jest bardzo dobry montaż. Można zrobić piękne zdjecia Jowisza, Saturna, Księżyca itp.

Pytasz jednak o obiekty DSO. W przypadku obiektów DSO potrzebne będzie użycie dłuższego czasu naświetlania. Ja na moim montażu robię klatki po 30s naświetlania, bo więcej nie da rady (raz tylko była noc co udało mi się zrobić kilka klatek po 100s naświetlania bez pojechanych gwiazdek). Też to zależy od Twojego montażu czy uciągnie te 30 s (może da rade zrobić więcej lub mniej niż te moje 30s). Na tych 30 sekundach naświetlania spokojnie mogę zrobić zdjecia wszystkich obiekktów z katalogu Messiera i większość z katalogu NGC. Oczywiście są jaśniejsze obiekty, które nie wymagaja długiego czasu np. Mgławica w Orionie. Może nie wszystkie obiekty, które będziesz fotografował dadzą Ci super szczegóły na zdjęciu. Jeśli chcesz mieć piękne zdjęcia z super szczegółami to lepszy byłby montaż paralaktyczny np. HEQ 5, na którym będzie można robić dłuższe czasy naświetlania. Decyzja więc należy do Ciebie czy chcesz się ograniczać w czasach naświetlania (więc i w detalu na zdjęciu), czy może chcesz mieć zdjecia z większymi szczegółami (wtedu trzeba kupić montaż paralaktyczny). Jeszcze dodam, że jak kupowany by był montaż paralaktyczny to trzeba będzie kupić prawdopodobnie kolejny teleskop, bo montaż taki montaż paralaktyczny ma ograniczoną ładowność (taki HEQ 5 Pro ma udźwig około 16kg). Według mnie na początek astrofotogiafi Dobson z napędami będzie wystarczający, ale to tylko moja opinia.

 

 

Dorzucam kilka moich zdjęć dla byś mógł zobaczyć co można na takim dobsonie mzrobić 🙂.

 

Mgławica w Orionie (M42)

 

200 klatek po 5 s naświetlania

 

M42200x5s.png.97d8adf360a04f9648e93e69528dbf59.png

 

 

M96

 

18 klatek po 30 s

 

 

M9618x30s_processed.jpg.471749d492d8d0a0444e6dbb554d8d0c.jpg

 

 

 

M105

 

30 s naświetlania

 

M10576x30s_processed.jpg.427cc81ba846bc2abc1854c86bba5245.jpg

 

 

 

NGC 1977 30 s naświetlania

 

RunningManfinalwersion_processed.jpg.f84447d564343470327c13fcc2703e65.jpg

 

Kometa 12P Pons Broock. Też 30 s naświetlania

 

 

12P_processed.jpg.76b2515863d47b9a18f57b9d1218b8fa.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.